menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Ahilik

Murat Yerlikhan
Murat Yerlikhan
31 Ağustos 2021, Salı

Ahilik Selçuklulardan 20 yüzyılın başlarına kadar Osmanlı Devleti’nde faaliyetini sürdürmüştür.

İncelediğimizde Ahiliğin Avrupa’daki lonca teşkilatından küçük farklılıklar hariç birbirinin benzeri olduğu görülmektedir.

Ahiliğin her kurum gibi doğduğunu-büyüdüğünü ve sona erdiğini kabul etmek zorundayız. Bakıldığında ahiliğin serbest piyasa ekonomisini bozucu unsurları da bünyesinde bulundurduğu görülecektir. Örneğin; esnafların günümüzde de istedikleri gibi, bölgelerde son derece sınırlı meslek mensubunun faaliyet göstermesini istemeleri gibi.

Esnaflarla ilgili kadı kararlarına bakıldığında, esnafların çoğu zaman iyi niyetli olmadıkları da görülecektir.

Ahilikle ilgili yazılı eserler, birbirinin aynısıdır ve fazlaca bilgi vermemektedirler.

Nitekim, her yıl Ekim ayında yapılan ahilik kutlamalarında hep havanda su dövüldüğü görülür. Halbuki, Avrupa’da bu konudaki eserler çok daha ayrıntılıdır.

Mesela; Richartt Sennet’in “Zanaatkâr” isimli eseri çok güzeldir ve iyi bilgiler sunar. O günümüzde doğru bir şekilde, doktorlar gibi serbest meslek mensuplarının zanaatkâr olduğu kanaatindedir ve delillendirir. 

Önümüzde iki yol vardır: Ahiliği günümüzde kurumsallaştırılabiliriz veya geçmişte mutena bir yerlerde bırakmalıyız.

Ahiliğin günümüzde kurumsallaştırmasının uygun olmayacağı ve yetersiz kalacağı düşünülmektedir. Ancak; ahiliğin güzel yönleri bugünkü Oda sistemine eklemlenebilecektir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KIRIK CAMLAR TEORİSİ CARTESİAN SORULAR (DESCARTES SORULARI) BEŞ NEDEN YÖNTEMİ KAMU MALLARININ TRAJEDİSİ GÖÇMEN GİRİŞİMCİLİĞİ ÖĞRENMEK İRADE Girokrat Sahip olmak veya var olmak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi Herkes yeteneksiz olduğu seviyeye yükselmek ister Sözleşme yazmak ve okumak Etkili insanların 7 özelliği Ekonominin ilkeleri ve çevre GİRİŞİMCİLERİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ Kayseri’de kadının adı yok Düşünme aracı dil Düşünmek Girişimcilerin sorunları GİRİŞİMCİ İşletme devirlerinde halef seçimi İşletmelerin sürdürülebilirliği SON 4 AYDA FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI? Aile işletmeleri İşletmelerde kurumsallaşma Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler v Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 3 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşler 2 Seçilen kelimeler, kişiler, sözler ve görüşleri Ahilik Mantıkdışılık Konut satışları ve hayvansal üretim Sanayi üretim ve perakende satış endeksleri İşsizlikte rekor düşüş İklim değişikliği ve ormanlarımız
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır