menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Türkiye’nin sağlıktaki başarısı!

Muhammed KÖSEDAĞ
Muhammed KÖSEDAĞ
01 Mayıs 2020, Cuma
ŞU günlerde bu konu hakkında konuşmak ne kadar doğru bilmiyorum. 
Ama bu konuya değinmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü göz ardı edilemeyecek bir konu.
Türkiye’nin sağlık konusundaki başarısı!
Türkiye’nin 50’ye yakın ülkeye tıbbi malzeme gönderdiğini ve hali hazırda 100’ün üzerinde ülkenin de malzeme talep ettiğini biliyoruz. 
Medeniyetiyle övdüğümüz (!) Avrupa’nın aslında temizlik ve hijyenden ne kadar uzak olduğunu, kendine bile yetecek kadar tıbbi malzemesinin bulunmadığını, tedavi konusunda kendi vatandaşına bile ikinci sınıf insan gözüyle baktığını ve yaşı geçmiş koronavirüs hastalarını tedavi etmediğini gördük.  
Süper Güç Amerika’nın koronavirüs salgınında nasıl perişan olduğunu da gördük. Öte yandan ambulans çağırmak Türkiye'de ücretsiz iken Amerika'da bunun bedeli 500 dolar. Bu bile sağlığı ne kadar önemsemediklerini gösteriyor. Ki sağlık insan için dünyada en önde gelen şey.
Kendi yaptıkları Hollywood filmlerinde tüm dünyayı felaketlerden kurtaran Amerika, bu salgında nasıl çaresiz ve aciz olduğunu bizlere gösterdi.
Yıllardır eleştirilen Türkiye’deki sağlık sisteminin de ne kadar sağlam ve güvenilir olduğunu görmüş olduk. Yapılan şehir hastanelerinin yeri, maliyeti tartışıladursun, orada binlerce insana yetecek yoğun bakım kapasitesi, ameliyathane, polikliniklerin bulunması ülkenin yüz akı olmuş durumda. 
Sadece bununla da kalmıyor, kendi tıbbi malzemelerimizi de seferberlik ruhuyla üreten kahraman vatandaşlara da sahibiz. Her zorlu süreçte olduğu gibi bu virüs salgınında da sağlık personelinden, polisine, işçisinden memuruna, sanatçısından, iş adamına “birlik” olduk.
Avrupa'nın bazı şehirlerindeki bir hastanenin yatak kapasitesi kadar yoğun bakım yatağı bulunan Kayseri Şehir Hastanesi’nde yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında vakaların tedavi ve kontrolleri büyük bir hassasiyetle gerçekleştiriliyor.
Toplam 466 bin metrekare kapalı alana sahip, 521 doktor ve 2 bin 307 yardımcı sağlık personelinin görev yaptığı hastanede, 994 oda, 43 ameliyathane, 404 poliklinik bulunuyor. 
1607 yatak kapasitesine sahip hastanede, 273 yoğun bakım yatak sayısı yer alıyor. İhtiyaç halinde yoğun bakım yatak sayısı 450'ye, yatak sayısı da 3 bine kadar çıkarılabiliyor.
 

İYİ YOLDAYIZ...

Çin bu virüsü 2 ay gibi bir sürede atlattı. 2 ay sonunda ülkede vaka tespit edilmedi. Biz ise 10 Mart’ta ilk vakayı tespit ettikten sonra yaklaşık 50 gün geçti. Sürekli kontrol altında tutulan salgın, Bakan Fahrettin Koca’nın da son açıklamalarına göre bir düşüş trendine girdi. 
Ne derler çoğu gitti azı kaldı. 
Son zamanlarda iyileşen sayısı, vaka sayısını geçti, ölüm sayıları gitgide azalıyor. Yoğun bakımdaki hasta sayısında düşüş hakim. Bunlar sevindirici haberler. Ancak bu virüs bitti anlamı taşımıyor elbette. Dişimizi biraz daha sıkmamız gerekiyor. Tedbirlere uyulmazsa yeni dalga olabilir. 
Düşüşlerin kalıcı olması için temasın ve mesafenin çok önemli olduğunun farkında olmalıyız.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
NEDEN FUTBOLCU ÇIKMIYOR ? LİGİMİZE DÖNELİM BİLE BİLE LADES ! AMATÖR OYUNCAK OLDU ! ASIP KESMEK YANLIŞ ! KAYSERİSPOR DERS VERDİ ANADOLU'NUN YILI ALTERNATİFLİ KADRO ŞART ! HAYIRLI UĞURLU OLSUN Öncelik bu sezona verilmeli TEK GAYE "KAYSERİSPOR" OLSUN UMUTLAR TAZE FİNAL MAÇLARI HAKEMLER… KALAN 8 MAÇ VE KAYSERİSPOR... SÜPER LİG'İN KADERİ? Çoğu gitti, azı kaldı... Riskli karar... Türkiye’nin sağlıktaki başarısı! Her şey bizim elimizde... TFF, UEFA'ya endeksli... Nimet... Kayserispor... Korona... Taraftar... İNANMAK BAŞARMANIN YARISI Milli Ara İlaç Olacak İlk Üç Puan GS’den Olsun Ankaragücü Deplasmanı AMATÖRE GERİ SAYIM DENİZ TÜRÜÇ Ne zaman “Yok artık” diyeceğiz ? Amatörde Yeni Bir Sezon Milli Ara İyi Mi Oldu Kötü Mü ? İYİ BAŞLANGIÇ Yeni sezonda Kayserispor... HASRET BİTİYOR YERiNDE TRANSFERLER Kayserispor daha fazlasını haketti ! Kalite anlayışınız nedir ? KONYA VİRAJI... Kayserispor & Erciyesspor
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır