menüler
HAVA DURUMU

RAMAZAN VE NEFİS

Metin  ERTEM
Metin ERTEM
24 Haziran 2016, Cuma
Ramazan-ı şerifteki oruç nefsin terbiye edilmesi noktasından oldukça önemlidir. Nefislerimiz terbiye edilmediğinde istediği gibi hareket ediyor, kalp akıl ve ruhu dinlemiyor.Bilakis onları kendi istekleri doğrultusunda istimal ediyor. Yani terbiye edilmemiş nefis serkeş bir kısrak gibi sahibini kendi istediği yere çekip götürüyor. Ramazan-ı şerifte Rabbimizin emriyle midenin aç bırakılması meşru dairedeki nimetlerden bile belli saatlerde uzak durmakla nefis muvakkaten dizginleniyor.Her mü’mine şu mesajı veriyor. ”Demek faydalanmak mecburiyetinde olduğum bu nimetler benim değilmiş,vücudum ve maddi ve manevi organlarım gibi geçici olarak emaneten bana verilmiş . Bir gün gelecek bu nimetler elimden çıkacak yahut da bu dünyevi nimetlerden ayrılmak zorunda kalacağım.”

Nefis dizginlendiği zaman rabbimizin emirleri doğrultusunda ibadetlerimiz elbette daha kolay olacaktır. İbadetlerimizden haz ve lezzet almaya başlayacağız. Aslında nefsimizin hoşuna gitmese de rabbimize karşı kulluk vazifesini ifa etmek esas olmalıdır. Hakiki ihlas bu olsa gerek…. Yani meleklerden farklı olarak nefse rağmen ,şeytana rağmen rabbimizin emirlerini tutmak … engellere aldırmamak…. Hakiki ihlas bu olsa gerektir.

“Hadîsin rivâyetlerinde vardır ki: Cenab-ı Hak nefse demiş ki: [Ben neyim, sen nesin?]

Nefis demiş: “Ben benim, sen sensin” Azab vermiş, Cehennem’e atmış, yine sormuş.

Yine demiş: [Ene ene, ente ente.] “Ben benim sen sensin” Hangi nevi azabı vermiş, enaniyetten vazgeçmemiş. Sonra açlık ile azab vermiş, yani aç bırakmış.

Yine sormuş: [Men ene vema ente?] Nefis demiş: Yani: Sen benim Rabb-i Rahîmimsin, ben senin âciz bir abdinim.(Mektubat,Bediüzzzaman,RamazanRisalesi, dokuzuncu nükte)

Demek nefsimizi hakiki terbiye etmek ,rabbimizin emriyle ona oruç tutturmaktan geçiyor.Yani Allah için oruç tutmaktan geçiyor.

Ramazan orucu ile birlikte günümüzün en önemli hastalığı olan stres ve sabırsızlığın da çaresi bulunmuş oluyor. Şöyle ki; Midenin on bir ay boyunca alıştığı yeme ve içme ihtiyacına karşı bu uzun yaz günlerinde sahurla birlikte yaklaşık 18 saat, sahursuz olursa 24 saat sabretmek ve sabrettirmek fitri(yaradılışa uygun) bir perhiz , açlığa ve susuzluğa dayanma, bir riyazet ve nefsi gemlemekle durdurmak akıl ve ruhu ali şeylere(rabbin emrine) yöneltmek değil midir? Ve sabır duyusunu en tepe noktalarına kadar her ramazanda “Allah için” kullanan mümin, hayatı boyunca bir meleke haline getirdiği sabırları yılın diğer aylarında da hatta ömrü boyunca aynı şekilde kullanamaz mı?

Ramazan ayında mü’minler olarak hepimiz “mazaretim var,asabiyim,oruçluyum, sabırsızım” anlayışı yerine mazaretsiz olarak ; “Oruçluyum , sabırlıyım ,sakinim , oruçlu iken kimse beni kızdıramaz, dayanırım gerekirse sıramı veririm, nefsimi bu vesile ile terbiye ederim” anlayışını bir kazansak “pir kazanacağız.” Özellikle iftar vakti yaklaşırken fatura kuyruğunda …yahutta trafikte…..

Sevğili Peygamberimiz (S.A.V.) ) “Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın.

Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum!” desin (ve ona bulaşmasın). (Müslim, Sıyam 164, (1161

“Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır." [Deylemi]

"Oruç sabrın yarısıdır."(İbn Mâce, Sıyâm 44 buyuruyor.

Ramazan ayında kazandığımız güzel hasletleri sabır tahammül ,hoşgörü gibi vasıfları, diğer 11 ayda ve geri kalan ömrümüzde ihlasla uygulayalım.Başta Rabbimizin razı olduğu kendisi ile diğer mü’minler ve insanlarla barışık hoş sada sahibi, geride hoş sada bırakan insanlardan olalım ,İnşaallah.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Mübarek Kadir Gecesi Geldi… Ramazan Ayı Geldi Üç Aylar ve Berat Gecesi Bugün Arefe , yarın Kurban Bayramı... Ygs ve Lys maratonu sonuçları , Üniversitelere yerleştirmeler ve Meslek seçimi! Darwin gidiyor cihad geliyor (!) yaygarası Yeni Milli Eğitim Müfredatımız Hayırlı olsun… Yeni Milli Eğitim Müfredatımız Hayırlı olsun… 15 Temmuz Darbe girişimi, İşgal provası ve Fetö’ nün yıkılışı.. 15 Temmuz Darbe girişimi,İşgal provası ve Fetö’ nün yıkılışı.. Mahzun ve Şaşkın Ayasofya Ramazan ,Bayram ve Yaz sıcakları … Kadir Gecesi Kadir Gecesi Oruç arınmaktır. Ramazan Kur’an ayıdır Ramazan ayı ” Sabır” ayıdır Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)in Mu’cizeleri(2) Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)in Mu’cizeleri Bu Akşam Berat Kandili.. Peygamberimizin (S.A.V) Şakk-ı Kamer Mu’cizesi(2) Peygamberimizin (S.A.V) Şakk-ı Kamer Mu’cizesi(1) Peygamberimiz Hazreti Muhammed(S.A.V.) ve Mi’raç Mucizesi Bir bahar hasbihâli…. Baharın getirdiği mesajlar…… Referandum’da“EVET” ama neden? Seçmeli Ders olarak Kur’an-ı Kerim’i, Siyeri seçtik mi? Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler(4) Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler (3) Müslümanda bulunmaması gereken bazı kötü hasletler(2) Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler.. Mekke’nin fethi Miladi yılbaşı ve düşünceler Terör Kayseri’den yaktı…. Şeb-i Arus,Düğün gecesi ve Mevlana Hazretleri… Rahmet Peygamberi Efendimiz (S.A.V) ve Dünyaya teşrifleri (2) Rahmet Peygamberi Efendimiz(S.A.V) ve Dünyaya teşrifleri(1) Öğretmenler günümüz kutlu, eğitimimiz mutlu olsun. Prof. Canan Karatay , Sağlıklı Beslenme Programları ,Tabiat ve düşünceler… "Mavi Boncuklu Cemil Baba" ,Vefa borcu ve Düşündürdüğü Gerçekler. İnsanoğlu günahlara ve şeytanın tuzağına karşı neler yapabilir? (2) İnsanoğlu günahlara ve şeytanın tuzağına karşı neler yapabilir? Yunus Aleyhisselam’ın kıssası ve bir hisse… Güz mevsimi ve düşündürdükleri... “Fetö”nün tahribatı ve alınacak tedbirler… Okullar açılırken….. Kurban Bayramı gelirken MEŞVERET VE ŞURA’NIN ÖNEMİ “FELAKETTEN SAADET ÇIKAR” Risal-i Nur gerçeği ve fetö ihaneti Ramazan ve Kadir Gecesi HAYIRLI RAMAZANLAR RAMAZAN AYI GELİRKEN (2) İNTİHAR OLAYLARI TESADÜF MÜ? KUTLU DOĞUM HAFTASI VE DÜŞÜNCELER
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır