menüler
HAVA DURUMU

Müslümanda bulunmaması gereken bazı kötü hasletler(2)

Metin  ERTEM
Metin ERTEM
22 Ocak 2017, Pazar
Günah işlemek ve günahlarda ısrar ve devam etmek biz mü’minlerde bulunmaması gereken vasıflardandır . Mü’min bir melek değildir ; bir nefis taşır, aldanır . Nefsine dünyaya ve şeytana zaman zaman kanabilir. Kanmamak ve nefsin şeytanın ve şeytanlaşmış insanların şerrinden kurtulmak için çok dikkatli olmamız gerekir. Aldandığımızı fark ettiğimizde hemen dönmek , pişman olmak Rabbimiz’den “Estağfirullah” deyip, af dileyip nedamet etmek gerektir. Eğer hukuku zayi olanlar varsa onu iade etmek ve helalleşmek icap eder . Günümüzde tabir caiz ise şeytana pabucunu ters giydirebilecek derecede şeytanlaşmış insanlara kaşı da uyanık olmak zorundayız . Nefsimize uyup günah işlediğimizde hemen Peygamberimizi (Sallalahu Aleyhi Vesellem) hatırımıza getirip istiğfar etmek, bir daha o ve benzeri günahları işlememek , o ortamlarda bulunmamaya çalışmak lazım gelir . İbn-i Abbas(R.A)dan Rivayet edildiğine göre Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu :" Bir kimse istiğfarı dilinden düşürmezse, Allah Tealâ ona her bir darlıktan bir çıkış, her üzüntüden bir kurtuluş yolu gösterir ve ona beklemediği yerden rızık verir."(Ebu Davud Vitr26, ibn-i Mace Edeb57)
 
Yüzlerce ve binlerce günahların hücum ettiği şu ahir zamanda ve iletişim ortamında günahlar bizi telefonumuzdan , e - mailimizden , haber almak üzere açtığımız televizyonumuzdan ödev araştırmak üzere girdiğimiz internetimizden vuruyor . Bu zamanda işlenen günahlar( günah sayılan kötü söz davranış ve resimler videolar) medya vasıtasıyla paylaşıldığında binlere , yüz binlere ve milyonlara ulaşıp bulaşabiliyor . Bu ortamda günahlardan çekinmek gayet önem kazanıyor. Çünkü her bir
 
günahın terk edilmesi bir vacip sevabı kazandırıyor. Bunu günahlardan çekinmek kasıdıyla ( niyeti ile ) yapmamız gerekiyor.
 
Nisa Suresinde Rabbimiz bakın ne buyuruyor:”Eğer size yasaklanan günahların büyüklerinden kaçınırsanız sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi güzel bir yere koyarız.”(Nisa suresi Ayet31)
 
Peygamberimiz(S.A.V.)de Hadis-i şerifte buyuruyor ki: “Az bir haramdan kaçmak, 80 bin nafile hac sevabından efdaldir.” (Deylemi) Günahlardan bilinçli bir şekilde kaçınmak bu zamanda sevapları işlemekten daha önce geliyor.
 
Bu hakikat mecellede de yer almış ki “ Def-i mefasid celb-i menafi’den evladır.” (Zararları defetmek menfaatleri kazanmaktan üstündür.)(Mecelle,30. Madde)
 
Günahların sel gibi hücum ettiği bu zamanda günahlardan kaçınmak sevapları işlemekten önce geliyor. Bakınız Üstad Bediüzzaman gençlerimize , gönlü ve ruhu genç olanlara , genç kalmak isteyenlere ne diyor ?
 
“Gençlik Rehberinde izah edildiği gibi, gençlik hiç şüphe yok ki gidecek. Yaz güze ve kışa yer vermesi ve gündüz akşama ve geceye değişmesi kat’iyetinde, gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişecek . Eğer o fâni ve geçici gençliğini iffetle hayrata istikamet dairesinde sarf etse, onunla ebedî , bâki bir gençliği kazanacağını bütün semâvî fermanlar müjde veriyorlar. Eğer sefahete(Günah olan zevk ve eğlencelere) sarf etse, nasıl ki bir dakika hiddet yüzünden bir katl(adam öldürme), milyonlar dakika hapis cezasını çektirir; öyle de, gayr-ı meşru(helal
 
olmayan) dairedeki gençlik keyifleri ve lezzetleri, ahiret mes’uliyetinden ve kabir azabından ve zevâlinden (çabuk bitip geçmesinden)gelen teessüflerden ve günahlardan ve dünyevî mücâzâtlarından(dünyadaki cezalarından) başka, aynı lezzet içinde o lezzetten ziyade elemler olduğunu aklı başında her genç tecrübeyle tasdik eder. Meselâ, haram sevmekte , bir kıskançlık elemi ve firak elemi(ayrılık elemi) ve mukabele görmemek elemi gibi çok ârızalarla(problemlerle) o cüz’î lezzet zehirli bir bal hükmüne geçer .Ve o gençliğin su-i istimâliyle (kötüye kullanılmasıyla) gelen hastalıkla hastahanelere ve taşkınlıklarıyla hapishanelere ve kalb ve ruhun gıdasızlık ve vazifesizliğinden neş’et eden(çıkan) sıkıntılarla meyhanelere , sefahethanelere veya mezaristana düşeceklerini bilmek istersen , git hastahanelerden ve hapishanelerden ve meyhanelerden ve kabristandan sor. Elbette , ekseriyetle gençlerin gençliğinin suiistimalinden (kötüye kllanılmasından)ve taşkınlıklarından ve gayr-ı meşru keyiflerin cezası olarak gelen tokatlardan eyvahlar ve ağlamalar ve esefler(pişmanlıklar) işiteceksin. Eğer istikamet dairesinde gitse, gençlik gayet şirin ve güzel bir nimet-i İlâhiye(ilahi bir nimet) ve tatlı ve kuvvetli bir vasıta-i hayrat(kuvvetli bir hayır vesilesi) olarak âhirette gayet parlak ve bâki(Ebedi sonsuz, ölümsüz ) bir gençlik netice vereceğini , başta Kur’ân olarak çok kat’î âyâtıyla(kesin ayetleri ile) bütün semâvî kitaplar ve fermanlar (semavi kitapların bozulmamış asılları ve suhuflar) haber verip müjde ediyorlar. Madem hakikat budur. Ve madem helâl dairesi keyfe kâfidir . Ve madem haram dairesindeki bir saat lezzet , bazan bir sene ve on sene hapis
 
cezasını çektirir . Elbette, gençlik nimetine bir şükür olarak o tatlı nimeti iffette , istikamette sarf etmek lazım ve elzemdir(Gereklidir).
 
Allah (Celle Celaluhu) Cümlemizi günahlardan uzak ve farkında olan , gaflete düşüp günah işlediğinde hemen pişman olup istiğfar eden ,Sırat-ı Müstakimde(İslam’ın doğru yolunda) daim olan arif kullarından eylesin.Amin..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Mübarek Kadir Gecesi Geldi… Ramazan Ayı Geldi Üç Aylar ve Berat Gecesi Bugün Arefe , yarın Kurban Bayramı... Ygs ve Lys maratonu sonuçları , Üniversitelere yerleştirmeler ve Meslek seçimi! Darwin gidiyor cihad geliyor (!) yaygarası Yeni Milli Eğitim Müfredatımız Hayırlı olsun… Yeni Milli Eğitim Müfredatımız Hayırlı olsun… 15 Temmuz Darbe girişimi, İşgal provası ve Fetö’ nün yıkılışı.. 15 Temmuz Darbe girişimi,İşgal provası ve Fetö’ nün yıkılışı.. Mahzun ve Şaşkın Ayasofya Ramazan ,Bayram ve Yaz sıcakları … Kadir Gecesi Kadir Gecesi Oruç arınmaktır. Ramazan Kur’an ayıdır Ramazan ayı ” Sabır” ayıdır Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)in Mu’cizeleri(2) Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)in Mu’cizeleri Bu Akşam Berat Kandili.. Peygamberimizin (S.A.V) Şakk-ı Kamer Mu’cizesi(2) Peygamberimizin (S.A.V) Şakk-ı Kamer Mu’cizesi(1) Peygamberimiz Hazreti Muhammed(S.A.V.) ve Mi’raç Mucizesi Bir bahar hasbihâli…. Baharın getirdiği mesajlar…… Referandum’da“EVET” ama neden? Seçmeli Ders olarak Kur’an-ı Kerim’i, Siyeri seçtik mi? Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler(4) Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler (3) Müslümanda bulunmaması gereken bazı kötü hasletler(2) Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler.. Mekke’nin fethi Miladi yılbaşı ve düşünceler Terör Kayseri’den yaktı…. Şeb-i Arus,Düğün gecesi ve Mevlana Hazretleri… Rahmet Peygamberi Efendimiz (S.A.V) ve Dünyaya teşrifleri (2) Rahmet Peygamberi Efendimiz(S.A.V) ve Dünyaya teşrifleri(1) Öğretmenler günümüz kutlu, eğitimimiz mutlu olsun. Prof. Canan Karatay , Sağlıklı Beslenme Programları ,Tabiat ve düşünceler… "Mavi Boncuklu Cemil Baba" ,Vefa borcu ve Düşündürdüğü Gerçekler. İnsanoğlu günahlara ve şeytanın tuzağına karşı neler yapabilir? (2) İnsanoğlu günahlara ve şeytanın tuzağına karşı neler yapabilir? Yunus Aleyhisselam’ın kıssası ve bir hisse… Güz mevsimi ve düşündürdükleri... “Fetö”nün tahribatı ve alınacak tedbirler… Okullar açılırken….. Kurban Bayramı gelirken MEŞVERET VE ŞURA’NIN ÖNEMİ “FELAKETTEN SAADET ÇIKAR” Risal-i Nur gerçeği ve fetö ihaneti Ramazan ve Kadir Gecesi HAYIRLI RAMAZANLAR RAMAZAN AYI GELİRKEN (2) İNTİHAR OLAYLARI TESADÜF MÜ? KUTLU DOĞUM HAFTASI VE DÜŞÜNCELER
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır