menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kırşehir’in İhsan Hocası Dar-ı Beka’ya Göçtü…

Metin  ERTEM
Metin ERTEM
20 Haziran 2018, Çarşamba
Kırşehir ‘in önde gelen Alim ve Hafızlarından İhsan Barutçu nam-ı diğer “İhsan Hoca” 15 Haziran Cuma günü(Birinci Bayram günü) vefat etmiş,16 Haziran Cumartesi günü Kırşehir’de toprağa verilmiştir. Aslen Trabzonlu olup Uzun yıllar Kırşehir’de Ailece oturan İhsan Hoca hafızlığını ve dini ilim tahsilini İstanbul’da tamamlamış ,İlmi ile amil olan bir şahsiyetti. İstanbul’dan ailece Kırşehir’de ikamet kararı alınca Konya’nın “Kapu” Camii gibi Kırşehir’in Merkezindeki “Kapıcı Camii” İmam hatipliğine atanmış uzun yıllar burada hizmetini yapmış ve bu camiden emekli olmuştu. Kırşehir’de görev yaptığı dönemdeki çoğu genç imam ve müezzinler İhsan hocanın rahlesinden mutlaka geçmişlerdir. Ancak emekli olmakla kalmamış , dini hizmetlerde daha fazla bir şevkle devam etmiştir.
 
Kendisini1984 yılında Mühendis olarak Kırşehir’de çalışırken tanıdım.Kur’an okuduğunda kimse oradan ayrılmak istemez ,keşke biraz daha okusa diye hayıflanırdı. Kendisi de istikametli itidalli olduğundan aşırılıktan daima uzak kalırdı. Hatta hafızlara; “Tilaveti(Kur’an okumayı) kısa tutun ki, yine okumanız istensin.” Tavsiyesinde bulunurdu. Kendisi Trabzonlu olmasına rağmen konuşmasında ve tilavetinde İstanbul şivesi hâkimdi. Kendi Akşamları Kur’an tefsiri sohbetlerine pişdarlık eder, sohbetleri şaka ve nükteleriyle şenlendirirdi. Sohbetin bitiminde , boş sohbetle vakit kaybetmez ,sabah namazını rahatça kıldırabilmek için hemen evine gider, istirahata çekilirdi.Kendisi hoş sohbet nüktedan bir kişiydi. Özellikle Hacılarlı Ali Mutlu ağabeyle olan karşılıklı nükteleri ve fıkraları (Kayserili ve Karadenizli fıkraları) dinleyenleri hem güldürür hem de düşündürürdü.
 
Üstad Bediüzzaman Hazretlerini ziyaretini şöyle anlatmıştı;
 
“İstanbul’da hafızlığa çalışırken Şule Yüksel Şenler’in Ağabeyi Üzeyir Şenler’le beraber, yeni basılan bir risalenin (Kur’an tefsiri olan Risale-i Nur eserlerinin)formasını (Fasikülünü) alıp Üstad Said Nursi’ye götürmüşler.” Ancak İhsan Hoca gençlik döneminde sigara tiryakisi olduğu için Üzeyir Şenlerden Üstatla görüşmeden önce bir sigara içimi müsaade istemiş ,dışarıda bir sigara içtikten sonra Üstadın yanına varmışlar. Üstadı Kur’an Tefsiri olan Risale-i Nurların basılıyor olmasından sevinçli görmüşler. Üstad İhsan hocaya ;”Hoş geldin kardeşim on beş, yirmi dakika önce gelseydin seni hizmet için Zübeyir’in(Zübeyir Gündüzalp üstadın birinci talebesi) yerine seni görevlendirecektim.” demiş. “ İhsan Hoca bu yaşadıklarını hem anlatır , hem de pişmanlığını ifade ederdi.Sonraki dönemde uzun yıllar sigarasız bir hayatı tecih etti .Hayatının son senelerinde “Alzaymer” hastalığına yakalandı O hafız hoca yanına gelenleri bile tanıyamaz, hatırlayamaz hale geldi. Bu aşamada Allah(Celle Celaluhu) razı olsun ailesi ve çocukları ona bir çocuk gibi baktılar, ihtimam gösterdiler. Bu son rahatsızlığı hakkında inşallah kefaretüzzunub (günahlarını affettirir) olur.İhsan hocanın bu durumu bize şu mesajı verdi;
 
“Her şey bir gün elimizden çıkacak, fani olup kaybolacak bakiye tebdil etmek(değiştirmek) imkanı yok mu?” Elbette var Baki (Rabbimizin Esma-i Hünsa’sından birisi de Baki ismidir.)olan Rabbimizin rızası doğrultusunda her hareket ve davranış yani Peygamberimizi(S.A.V.) örnek alarak yaşamak ;İnsanın bu fani hayattan ebedi sonsuz hayatı kazanmamıza, bakileşmesine ,nihayetinde ebedi cennetlere çıkmamıza sebep olur, İnşallah.
 
Rabbim tüm geçmişlerimize rahmet etsin,İhsan hocanın kabrini pür nur eylesin,Haşirde(Kıyamet koptuktan sonraki dirilişimizde)
 
cümlemizi Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın(S.A.V.) sancağı altında toplananlardan eylesin.Amin.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Mübarek Kadir Gecesi Geldi… Ramazan Ayı Geldi Üç Aylar ve Berat Gecesi Bugün Arefe , yarın Kurban Bayramı... Ygs ve Lys maratonu sonuçları , Üniversitelere yerleştirmeler ve Meslek seçimi! Darwin gidiyor cihad geliyor (!) yaygarası Yeni Milli Eğitim Müfredatımız Hayırlı olsun… Yeni Milli Eğitim Müfredatımız Hayırlı olsun… 15 Temmuz Darbe girişimi, İşgal provası ve Fetö’ nün yıkılışı.. 15 Temmuz Darbe girişimi,İşgal provası ve Fetö’ nün yıkılışı.. Mahzun ve Şaşkın Ayasofya Ramazan ,Bayram ve Yaz sıcakları … Kadir Gecesi Kadir Gecesi Oruç arınmaktır. Ramazan Kur’an ayıdır Ramazan ayı ” Sabır” ayıdır Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)in Mu’cizeleri(2) Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)in Mu’cizeleri Bu Akşam Berat Kandili.. Peygamberimizin (S.A.V) Şakk-ı Kamer Mu’cizesi(2) Peygamberimizin (S.A.V) Şakk-ı Kamer Mu’cizesi(1) Peygamberimiz Hazreti Muhammed(S.A.V.) ve Mi’raç Mucizesi Bir bahar hasbihâli…. Baharın getirdiği mesajlar…… Referandum’da“EVET” ama neden? Seçmeli Ders olarak Kur’an-ı Kerim’i, Siyeri seçtik mi? Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler(4) Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler (3) Müslümanda bulunmaması gereken bazı kötü hasletler(2) Müslüman’da bulunmaması gereken bazı kötü hasletler.. Mekke’nin fethi Miladi yılbaşı ve düşünceler Terör Kayseri’den yaktı…. Şeb-i Arus,Düğün gecesi ve Mevlana Hazretleri… Rahmet Peygamberi Efendimiz (S.A.V) ve Dünyaya teşrifleri (2) Rahmet Peygamberi Efendimiz(S.A.V) ve Dünyaya teşrifleri(1) Öğretmenler günümüz kutlu, eğitimimiz mutlu olsun. Prof. Canan Karatay , Sağlıklı Beslenme Programları ,Tabiat ve düşünceler… "Mavi Boncuklu Cemil Baba" ,Vefa borcu ve Düşündürdüğü Gerçekler. İnsanoğlu günahlara ve şeytanın tuzağına karşı neler yapabilir? (2) İnsanoğlu günahlara ve şeytanın tuzağına karşı neler yapabilir? Yunus Aleyhisselam’ın kıssası ve bir hisse… Güz mevsimi ve düşündürdükleri... “Fetö”nün tahribatı ve alınacak tedbirler… Okullar açılırken….. Kurban Bayramı gelirken MEŞVERET VE ŞURA’NIN ÖNEMİ “FELAKETTEN SAADET ÇIKAR” Risal-i Nur gerçeği ve fetö ihaneti Fetö ihanetine karşı iman ehlinin tavrı ne olmalı? Ramazan ve Kadir Gecesi RAMAZAN AYI GELİRKEN (2) RAMAZAN AYI GELİRKEN KUTLU DOĞUM HAFTASI VE DÜŞÜNCELER
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır