menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

EVLİLİK HAYATI

Melek Çörtük  Yağmahan
Melek Çörtük Yağmahan
25 Şubat 2015, Çarşamba
Evlilik, hayatın bizi sınadığı en büyük sınavdır. Ve bu sınav sürecinde biz kadınlar pek çok ikileme şahit olur olgunlaşır, değişiriz.Evlilik hayatı; kadına bekarlık günlerinde ki kadar kibar ve misafirperver değildir. Kahvelerin ikram edildiği, nazının çekildiği, size güzel konuşan insanlar yoktur artık yanında.Herkez tarafından bir sürü hakaretler yer olmadık laflar söylense bile kadın yine dimdik ayakta durur.

Evli bir kadın bir an olsun düşünmeden duramaz, hayallerini gerçekleştirmeye çalışır ve bu hayallerin peşinden koşarken eşini zirveye taşımaya adeta ant içmiştir. Evliliği için her sorunu mıknatıs gibi yüreğine çeker ve görmezden gelir her engeli.Bunnun yanı sıra bir kadının eşide her sorunu mıknatıs gibi yüreğine çeker,susar ve sabreder.Çok güzel bi hikaye okumuştum onu sizlerle paylaşmak istiyorum.

''Yeni evli gence, bir çay sohbetinde: “Sen evleneli neredeyse bir sene oldu, ama maşallah sizin evden çıt çıkmıyor, siz hiç tartışmaz mısınız?” diye sorarlar.

“Hayır” diye cevaplar yeni evli genç ve ilave eder: “Akşam işten geldiğimde, kapı açılınca hanıma şöyle bir bakarım. Eğer hanım, eteğinin ucunu belinde topladıysa bilirim ki hanımın günü iyi geçmemiş ve havası yerinde değil. Hiç ekmek, yemek sormadan usulca mutfağa süzülür, aceleyle birkaç lokma atıştırır ve ortalıktan toz olurum. Olur ya bazen de benim asabım bozuk olur. O zaman fesin püskülünü her zamankinin aksine soldan sarkıtırım. O da bunu görür, asabi olduğumu anlar ve hiç sesini çıkarmaz, hemen yemeğimi, çayımı hazır eder. Etrafımda pervane gibi döner. Bu nedenle biz hiç kavga etmeyiz.”
Dinleyenlerden biri: “Peki birader, kapı açıldı, yenge eteğin ucunu belinde toplamış, sen de fesin püskülünü soldan sarkıtmışsın. İki taraf da asabi, o zaman ne olacak?” diye sormuş.
Ötekiler de “Hah! Şimdi ne olacak?” demiş.

Genç gülümsemiş. “Bundan kolay ne var, fesin püskülünü hafif bir fiskeyle soldan sağa atarım” demiş."
Anlatmak istediğim şudur ki evlilikte dış etmenleri boş vereceksin önemli olan güzel mutlu bir yuvadır.Her evlilik mutluluk düşünde bir sancıdır. Birinci yılında mutluluktan vazgeçip sancıyı tanımaya en yakın olan yerler senindir artık. Hırslarından sıyrılmadan oraya varılmaz. Bağlar ve eski alışkanlıklar nefis bir kavga sebebidir.Kavga sebebi olmamak için erkek hanımına,hanımda beyine sevgiyle bakarsa Rabbimde onlara rahmet nazarıyla bakar.

Evli bir kadının evlilik hayatı üç aşamadan geçer: Kadın önce kalabalıkta herhangi bir kişidir, sonra kendini tanıtır ve tırmanır. Zirveye duyduğu özlemle yanmaya başlar kadın. 
Kadının ve diğer kadının hedefleri hep beraber yürür. Kadın tırmanır, diğer kadın yerini bir türlü vermek istemez. Bazen; küçük bir düşüncesizlik tüm düzeni bozar. Zirveyi bir türlü paylaşamazlar ama hep bir ortak noktada buluşurlar. Buna kısaca gelin kaynana ilişkisi denir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır