menüler
HAVA DURUMU

UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
05 Ocak 2015, Pazartesi
SON yıllarda ne içine düştüğü acınacak durum su yüzüne çıkan Türk basının son olarak Uygur Türklerinin dramına karşı gösterdiği tavır ile bir kez daha tescillendi. 

Kızıl Çin'in Uygur Türklerine yaptığı zulmü ve asimilasyon gayretini artık bilmeyen yok sanırım. Yıllardır devam eden bu uygulama yeni yılın ilk günleri ile bir tık daha öteye geçerek farklı bir mecraya taşındı. 

Çin'in, Doğu Türkistan'da resmi kurumlar, okullar ve iş yerlerinde yıllardır uyguladığı yasaklara resmiyet kazandırdı. Namaz yasağının yanında dini giysilerle iş yerlerine gelme, kadınların başörtüsü takması ve kişinin İslam dini mensubu olduğunu gösteren diğer semboller de yasağa dahil edildi. 

Türkçesi, Çin'de tek hak din olan İslam yasaklandı. 

1949 yılında işgal altında yaşayan Uygurlar yılın ilk gününden itibaren geçerli olan bu yasaklar karşısında umutlarını tamamen yitirmiş görünüyorlar. 

Öyle düşünmelerine elbette yazının başında belirttiğim hususlar etken oluyor. 

Türk ve Müslüman olan Türkiye, Doğu Türkistan'da yaşanan zulme sessiz. Tayland'da esir tutulan ve Çin'e iade edilmesine karar verilen uygular için hiçbir şey yapamadık veya gücümüz yetmedi.  

360 insan göz  göre göre ölüme terk ediliyor. 
Çoktan... Uluslararası platformda Çin'in yaptığı zulmün gündeme getirilerek, acil olarak bu esirlerin Türkiye'ye getirilmeleri sağlanmalıydı. 

Filistin için yapılan gösterilerin yürüyüşlerin en azından yarısı yapılsa durum şimdi çok farklı olurdu.   

Peki modern dünyada Çin bu cesareti nereden alıyor. Elbette birbirine girmiş, ölenin de , öldürenin de tekbir getirdiği İslam coğrafyasından da cesaret alıyor. 
İslam dünyasının sessizliğinden cesaret alıyor. 

Uygurların, Müslüman Türk olmalarının onlar için bir dezavantaj olduğunu biliyor. Türk'ün düşmanı çok olur, hele birde Müslüman Türkse düşmanlık katmerli olur. 

Uygurların hiçbir kıymetinin olmadığını yıllardır işledikleri cinayetlerle test ettiler. Kimsenin kılını kıpırdatmadığını biliyorlar. Zulüm ve cinayetler artık Uygurlar için olağan bir durum. 

Uygulamaya koydukları yasaklar ile aslında Uygurlardan topraklarını bırakıp gitmeleri isteniyor. 
Yıllardır işledikleri cinayet ve asimilasyon gayretlerinin bir işe yaramadığını anladılar son çare olarak Uygurların tek sığındıkları liman olan İslam'ı yasaklayarak topraklarından sürmek istiyorlar. 

İslam dünyasının her yerinde irili ufaklı ateş var. Müslümanları birbirine düşürüp ellerini ovalıyorlar. 

Doğu Türkistan'daki Müslümanların diğer zulüm altındaki Müslümanlardan daha şanssız olduğunu nokta ise komünist bir rejimle idare edilmesi. Dünyayla hiçbir bağlantıları yok. Rejim istediğini dayatıyor ve yapıyor. 
Bizde durum nasıl,  derseniz düne kadar papa ile el sıkıştı diye  bir numaralı İslam düşmanı olarak eleştirdiklerimizi çabuk unuttuk. 

Dinler arası diyalog ve papanın Türkiye ziyareti hemen sonrası Türkiye'nin ilk kilisesinin İstanbul Yeşilköy'e yapılacağını öğrendik. Projesi tamamlanan Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, 1.5 milyon dolara mal olacak. 

İKİSİDE EBEDİYYEN HÜR OLSUN
KEM GÖZLE BAKANIN GÖZÜ KÖR OLSUN
İKİ CİHANDA DA MUZAFFER OLSUN
BİRİSİ AL, BİRİSİ GÖKBAYRAK

Allah (C.C.)  Türk-İslam aleminin yardımcısı olsun. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır