menüler
HAVA DURUMU

TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
23 Mart 2015, Pazartesi

Türkiye, son yıllarda sıkça yaşamaya alıştığı­mız sıradışı günlerinden birisini yaşadı.

40 yıldır, elindeki silahla kundakdaki bebek­lere bile kurşun sıkarken gözünü kırpmayan terörist başı Öcalan, Diyarbakır'da silah­ları bırakma çağrısında bulundu.

 

Geçtiğimiz yıl yapılan Nevruz'da ki mesajı arasında çok da fark yoktu.

Malum çevreler Öcalan'ın mektubunu

'Yarın silahlar bırakılıyor, barış geldi gibi' yorumlasa da, işin aslının öyle olmadı­ğını bal gibi biliyorlar.

 

Bu satırları okurken, bizi yaftalayanlar, adı­mızın başına bir sıfat yakıştırıp 'Barış kar­şıtı' gibi değerlendirenler olacaktır. Peşinen kafanızı yormadan ifade edeyim.

Barış karşıtı falan değilim. Emin olun, te­rör sorunun bitmesini, teröristlerin defolup gitmesini en az sizin kadar istiyorum.

 

İtirazım, ülkenin en önemli gündem madde­lerinden birisinin sulandırılmasına ve Türk halkının kutuplara ayrılmasına ve siste­matik olarak bölünmesinedir.

Adına ne derseniz deyin yürütülen sürecin birleştirici olmadığını yazımın başında da ifade ettiğim gibi Türkiye'nin gündemini takip ederek anlamak güç değil...

Diyarbakır'da Öcalan'ın mektubunun okun­maya başlaması ile güneş açtığını söyleyen PKK'nın TBMM temsilcisi.

 

2015 yılında, Öcalan'ın kendisinin Nevruz'da konuşma yapacağını ifade ederek, sürecin yol haritası noktasında ipuçları verdi.

Diyarbakır'da mektup okunurken, Başbakan Yardımcısı, ve AK Parti'nin üç numaralı ada­mı olan Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Re­cep Tayyip Erdoğan'a sert ifadelerle mektup yazıyor, "İşimize karışma" diyordu.

MHP ise, aynı saatlerde, 11. Olağan Kongresi'ni gerçekleştirmek için Ankara'da adeta gövde gösterisi yaptı. MHP'nin ku­rultayı 21 Mart'a özelikle denk getirme­si, zaten başlı başına bir mesajdı...

 

Yine aynı saatlerde Ukrayna gezisinden Denizli'ye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kürt sorunu yoktur, izleme heyetini des­teklemiyorum" açıklamalarının şoku atla­tılmadan, "İmralı'ya, on kişi gitsin. Bu ayrı felakettir. Bu İmralı'nın meşruiyetini ar­tırma adımıdır. Dolayısıyla bu tehlikeli adımdır." diyerek Denizli'de yinelediği 400 vekil çağrısına milliyetçi oylara talip olduğu­nu deklare ediyordu.

Dünkü bütün son dakikaların bileştiği nokta çözüm süreci ve geleceğine ilişkindi.

Hemen belirtmek gerekir ki MHP'nin Anka­ra kurultayında tansiyon yüksekti.

Kurultayı hem katılım düzeyi hem de coşku açısından geçmişteki MHP kurultayların­dan farklı kılan, bin yıllık Türk Bayramı olan Nevruz'u PKK tekeline bırakma­maktı.

 

Bahçeli, konuşmasında 7 Haziran’ın önemi­ni anlatırken Türkiye’nin bölünmesi endişesi ve yolsuzluk eleştirilerinin yanına yoksulluk, işsizlik, ifadelerine yer vermesi MHP'nin meydanlarda daha geniş kitlelere hitap edeceğinin sinyali olarak yorumlanmalı.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır