menüler
HAVA DURUMU

TOPUKLU EFE GELİYOR

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
06 Haziran 2016, Pazartesi
Haftasonu Kayseri'ye gelen Meral Akşener, kentte görkemli bir törenle karşılandı. Milliyetçi camiada sevilen ve saygı duyulan isimlerin başında geliyor. 

Bu sevgi ve hürmet Kayseri’de yapılan toplantıda kendini hissettirdi. Yaklaşık 8 bin kişi Kadir Has Spor Salonu’nda Akşener’i ‘ Başbakan Meral’ sloganları ile karşıladı. 
Peki ne odluda 47 yıldır siyaset sahnesinde önemli misyonlar üstlenmiş olan ülkücüler Akşener’i bu kadar  sahiplendiler. 

Bu soruya herkes kendi penceresinden belki yanıt arayabilir ama, öncelik olarak şunu belirtmek gerek Milliyetçi Hareket Partisi seçmeni yarım asırdır gönül verdiği partisini iktidarda görmek istiyor. 

Yapılan anket çalışmalarında, en fazla teveccüh Meral Hanım’a gösterildiği bir gerçektir. 
Başka bir gerçeklik ise, MHP’nin elbette kemik diye adlandırdırdığımız bir kitlesi var. Ancak bu kemik oyla MHP’nin iktidara gelmesi ve mevcut Türkiye siyasetinde ciddi bir mücadeleye girmesi zor görünüyor. MHP’nin öncelik AKP’ye giden oylarını geri alması hatta  diğer siyasi partilerden oy alması kaçınılmaz. 

‘ Topuklu efe ‘ olarak adlandırılan Meral Hanım’a dönersek, en fazla eleştiri başka partilerde siyaset yapması. Ancak şu gerçeği de göz ardı etmeyelim ki, Akşener, merkez sağ partilerde siyaset yaptığı zamanlarda ve iç işleri bakanlığı yaptığı dönemde hep milliyetçi çizgisi ve tavırları ile dikkat çekmiş ve sadece bir kesimin değil tüm ülkede bu tavrı nedeni ile karşılık bulmuş bir siyasetçi. 28 Şubat dönemini hatırlatmak gerekirse, gösterdiği dirençle muhafazakar kesimin gönlünü kazanmış ve halen hafızalarda ki yerini koruyor. 

Gelelim kırılma noktasına , 1 Kasım seçimleri öncesi ülkücü kesim, büyük bir hayal kırıklığı ile start vermiştir. Meral Akşener ve Sinan Oğan gibi ülkücülerin kıymet verdiği sesi soluğu olmuş birçok isim liste dışı kalmıştır. Ülkücüler başta olmak üzere herkes birbirine ‘ Meral Akşener neden yok’ sorusunu 2 Kasım sabahına kadar sormuş ve tabanda parti genel merkezinin bu tavrı tepki ve huzursuzluk yaratmıştır. Yani, 1 Kasım’a giderken MHP’nin alacağı sonuç adete bağıra bağıra gelmiştir. 

Ancak parti genel merkezi bu çığlıklara karşı kulaklarını kapatarak, gelecek başarısızlığı adeta meydan okuyarak üstlenmiştir. 

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yapılan anketlerde ve milliyetçi-muhafazakar tabanda Meral Hanım’ın ismi en fazla karşılık gören isim olmasına karşın yine MHP Genel merkezi’nin  tabanın sesini görmezden gelmesi bir gerçektir. 

MHP’de kadın oylarındaki sayı diğer partilere oranla daha düşük seviyededir, evin erkeği MHP’ye oy verirken, evin hanımı kendine yer bulamadığı ve benimsemediği için başka partileri tercih etmektedir. Yapılan araştırmada ortalama MHP’ye yüzde 70 erkek seçmen oy verirken yüzde 30 bayan oyu almaktadır. 
Kadın seçmenin ilgisini MHP’ye çekebilecek tek isim ‘Topuklu Efe’ olduğu gün gibi karşımızda duruyor. 

Son aylarda ülkücü camianını içinde çıkan hizipçilik ve fitne tavan yapmış durumda, dün kardeşlik hukuku ile birbirine bağlı insanlar, bugün neredeyse birbirinin izine kurşun atacak pozisyona sürüklenmektedir.  Hiçbir siyasi partide görülmeyecek bir yaklaşımla tabanla adeta düello yapılmaktadır. Bin bir emek ve zahmetle kurulmuş teşkilatların kapısına ya kilit vurulmuş yada yıllardır, bir oy fazla almak için gece gündüz  ter döken ülkücüler adeta kapının önüne konmuştur. 

Meral Hanım, MHP’de siyaset yaptığı dönem içerisinde kimse ile kötü olmamıştır. Kimseyi karşısına almamış ve bugüne kadar hiçbir seçmene hakaret etmemiştir.  MHP’nin yetişmiş ciddi yetişmiş kadroları olmasına karşın, sahiplenilmediği ve yalnız bırakıldıkları için bugün başka partilerde ve başka oluşumlar içinde olan binlerce mensubu vardır. 

Bu yüreği çarpan ve ışık bekleyen yetişmiş kadrolar için  bir umut ışığı doğmuştur. Meral hanım ve gördüğümüz kadarı ile birlikte hareket ettiği ekip bu kadroları toparlayabilecek ve harekete geçirebilecek  etkiye sahiptir. 

MHP’nin artık soğuk ve donuk siyaset anlayışından kurtulması gerekmektedir. Ülkücüler hareketin tartışılmaz lideri ‘ Başbuğ Alparslan Türkeş’ ismini daha sık duymak istemektedir. Kongre salonlarında, miting meydanlarında “ Başbuğ Türkeş” sloğanları ile inlemesini istemektedir.  Yıllardır ısrarla kullanılan  ‘Türkeş bey’ ifadesi tabana itici gelmektedir. 

Ege Üniversitesi'nde Fırat Çakıroğlu'nun katledilmesinden sonra MHP Genel Merkezi’nin sessiz kalması cenaze törenine genel başkanın katılmaması özelikle genç arkadaşları derinden yaraladı ve halen unutulmuş değil. Karşılık olarak o dönemde  TBMM Başkanvekili olan Akşener’in fakülteye gitmesi ve ülkücü öğrencilerle kol kola yürümesi bu yazının beklide konulabilecek son noktalarından birisi… 

Zaman zaman dile getiriyorum ama tekrarlamakta fayda var. Demokrasi temelinde kurulmuş bir siyaseti harekete daha fazla zarar vermeden  Meral Hanım’ın ifadesi ile “Kurultay töredir. Töre konuştuğunda handa susar, hakan da”

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır