menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK...

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
28 Temmuz 2018, Cumartesi
Kayseri kent merkezinde, trafik ışıklarında cam silen çocuklar ve gençler, kadınlar, nineler, dedeler artık bu yöntemi sektör haline getirdi. 
 
Öyleki artık, sürekli kullandığınız yolda durdugunuz ışıkta hergün karşılaştığınız, selamlaştığınız mendilci, ‘Abi dünde almadın bugün al bari’ diyecek kadar iç içe olduk. 
 
Bazen bozuk para olmayınca strese giriyorsunuz. Kendinizi biranda ‘İnşallah ışığa yakalanmam tüh. Bozukta yok ne yapsak ki” diye düşünürken buluyorsunuz.  Işığa yakalanmadan geçince, ikramiye almış memur gibi sevindirik oluyor insan. 
 
Böyle bir ruh hali içinde hergün,aynı film dönüp duruyor. 
 
Maden kurtulamayacağız, bu insanlar için bir çözüm yok. Bizde onları hayatımızın bir parçası olarak kabul edeceğiz. 
 
İşin latifesi bir tarafa; 
 
Küçük yaşta çocukların çalıştırılmaması, eğitim çağındakilerin okuması gerektiği konusunda paneller, konferanslar düzenlenmesine rağmen bu çocuklar bir türlü sokaklardan koparılamaz.
 
Emniyet güçleri de zaman zaman bu çocukları uyarsalar da sorun devam edip gider.
 
Kırmızı ışıkta daha araçlar durmadan yola atlayarak cam silmek isteyen, mendil satmak isteyen küçük yaştaki çocukların hayatını kaybettiğine
de tanık olduk.
 
Toplum olarak, dar gelirli aile çocuklarının canları pahasına ellerine bir bez verilerek sokaklara sürülmesi hep içimizi sızlatır. 
Kimi sürücüler, daha çocuklar camı silmeden, mendili almadan para verirken, kimileri de sert tepki gösterir veya görmezden gelirler...
 
Yoksulluğun, işsizliğin her geçen gün arttığı Kayseri’de çocuklardan sonra
gençlerin de kavşakları tuttukları ve kırmızı ışıkta duran her aracın camını
silerek para istediklerini bu alışkanlıklarınıda sektör haline getirildiğini görüyoruz...
 
Bazı gençlerin para alamadıkları araçların lastiklerine tekme attıkları ya da ellerindeki cisimlerle çizdiklerine de duyuluyor.
 
Bu görüntüler, Kayseri’nin imajına hiç yakışmazken, cam silen gençlerin para vermeyen sürücüler için tehlike oluşturduğu ve istenmeyen olayların yaşanabileceği ayrı bir tartışma konusu.
 
Bu gençlerin, ve çocukların vakit kaybedilmeden sokaklardan kurtarılması ve rehabilite edilmesi gerekiyor...
 
Benim insanım en güzeline layıktır. Umut ederimki bu çocuklar buralardan kurtulur, geleceğin doktorları, öğretmenleri, bilim adamları olarak cennet vatana hizmet ederler.
 
Lütfen, bu çocukların sokaklardan kurtulmasının tek çaresi , insanların onlara destek vermemesi. 
 
Ancak; kimsenin de  sokakta mendil satıyor ve cam siliyor diye, insanlara hakaret etme hakkı yoktur. 
 
Tavır göstermek ayrı, insanlıktan nasip almamak ayrı şeyler. 
 
Sapla samanı, birbirinden ayırt edemeyen nice lüks ciplerin koltuğuna geçmiş öküzler görüyoruz. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KADİR GÜNEŞ VE AKLIMDA DELİ SORULAR…. KAYSERİ’DE EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ Şeker''de hedef Akay mı? SON DAMLA KANA KADAR... KARA EYLÜL UNUTULMUYOR... YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ASIL HESAP BÜYÜK MAHKEMEDE ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır