menüler
HAVA DURUMU

REFERANDUM VE LİDERLER

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
14 Şubat 2017, Salı
Anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi önemli meselerde halkın iradesini
belirlemek amacıyla yapılan oylamaya referandum denilmektedir.
 
Demokrasi uygulamasının en güzel örneklerinden biri olan referandumda, halkın iradesi doğrudan doğruya sonuca yansımaktadır.
 
Ülkemiz 16 Nisan'da sandık başına gidecek.
 
Henüz meydanlara yansıyan bir durum olmasada Türk halkı geleceğini oylayacağı referandumu yakından takip ediyor.
 
Mevcut duruma göre, referandum süreci sadece liderlere olan sevgi ve bağlılık üzerinden yürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güen duyan ve sevgi besleyen seçmenler, koşulsuz şartsız 'Evet' için desteklerini referandum görüşmeler ilk başladığı günden itibaren açıkladı.
 
Liderine sevgi ve güvene dayalı olarak 'Evet' diyen seçmen kitlesi hiçte azımsanacak oranda değil...
 
Yapılan anket ve araştırma sonuçlarına göre Erdoğan ismi üzerinden yürüyen referandum sürecinde şimdiden yüzde 60 oranında 'Evet' çıkma ihtimali raporlara yansıyor.
 
Elbette bu bir seçim süreci, seçmeni etkilemek ve kararı vermesi için kampanyalar yapılacak.
 
Kısmende olsa medya üzerinden yürütülen kampanya için henüz liderler meydanlara çıkmadı.
 
Referandumda halkın tercihini etkileyecek ana unsur elbette 15 Temmuz olacak. Darbe girişiminin etkileri seçmenin tercihinde belirleyici olacak. Bütün araştırma şirketleri kararsız seçmen üzerinde birleşiyor. yüzde 10'luk
bir orana karşılık gelen kararsız bir seçmen olduğu ifade ediliyor. Bu yüzde
10'luk kısım yaklaşık 5 milyon kişiye tekamül ediyor.
 
Seçimde büyük rol oynayacak olan bu 5 milyonluk kitlenin tercihini belirlemesi için kampanyaları yönetenlere çok iş düşüyor. Yüzde 50 bandında olan 'Evet' tercihi kampanyaların etkisiyle hızla yukarılara tırmanabilir. Gelelim 'Hayır' cephesine bu kesimin en büyük argümanı diktatörlük söylemi. Bunu neye dayandırarak söyledikleri henüz çözülmüş değil.
 
Bu söylemin tek gerekçesi siyasilerin kendi tabanlarını kutuplaştırarak bloke etmeye çalışması gibi yorumlanabilir.
 
Sert üslup kullanarak yıllardır oy vermiş gönül vermiş seçmenin partisinin yanında yer almasını sağlamak olabilir.
 
Aksi taktirde 2017 yılında Türkiye'ye hilafetin ve diktanın gelmesi neredeyse imkansız.
 
Şunun altını çizmekte yarar var. Bu bir rejim değişikliği değil, hükümet sistemi değişikliği. Dikta gelecek yorumu yapmak abesle iştigal değil mi ?
 
Yine diktatörlük üzerinden devam edersek, geçtiğimiz 15 Temmuz'da büyük bölümü milliyetçi muhafazakar tabana sahip AK Parti ve MHP seçmeninin dikta kalkışmasına verdiği tepki ortada.
 
Hilafet ve saltanata emin olun ilk karşı çıkacak olan yine milliyetçi muhafazakar kanatta yer alan anadolu seçmeni olacaktır.
 
'Hayır' cephesinde sahada olan ve canla başla muhalefet eden CHP ve HDP'nin ortak tavırla hareket etmesi şimdiden CHP seçmeninide yarattığı etki ortada. HDP'yi sevmeyenlerin ve asla desteklemem diyenlerin oranı Türkiye'de yüzde 85 oranında. Böyle bir parti ile ortak hareket eden CHP'de bu tavrından dolayı hissesine düşeni alacaktır.
 
'Evet' tarafında yer alarak risk alan MHP'ye gelirsek, MHP'nin iki farklı tabanı var. MHP'nin Ege'de Akdeniz'de Trakya'daki tabanı CHP'ye yakın, MHP'nin İç Anadolu'da Karadeniz'de Doğu Anadolu'daki Orta Anadolu'daki seçmeni ise AK Parti'ye yakın. MHP'de işler karışık yani. Onuda başka bir gün ayrıca değerlendirelim...
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır