menüler
HAVA DURUMU

ÖFKE MUHALEFETE PATLADI

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
03 Kasım 2015, Salı
Eğrisi, doğrusu ile uzun süren bir seçim maratonunu sonuçlandırmış olduk. Çıkan sonuçlar vatana ve millete hayırlı olsun. Başarıyı tebrik etmek gibi, başarısızlığı da değerlendirmek gerek... 

Türk milliyetçileri, 1 Kasım seçimleri sonunda hiç de layık olmadıkları bir sonuç ile yüz yüze kaldı.  

Daha net söylemek gerekirse, parti içerisinde uzun yıllardır devam eden ‘Kol kırılır, yen içinde kalır’ tabiri 1 Kasım akşamında net bir şekilde gün yüzüne çıktı. 

MHP’de yaşaması muhtemel fakat şiddeti tahmin edilemeyen depremin sesleri 7 Haziran sonrasındaki süreçte güçlü biçimde duyulmaya başlamıştı. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin anlaşılması güç, istişaresiz, meşveretsiz, tabanda destek ve karşılık bulmayan yönetimi, “tek adam partisi”ne dönüşen MHP’ye 1 Kasım seçimlerinin faturası çok ağır oldu.

MHP’nin 1 Kasım’da yola çıktığı sloganı hatırlayalım... 
 
Sen bilirsin Türkiye?

Yani :  “Karar senin, sen ne yapacağını bilirsin, bizim sana birşeyler anlatmamıza seni ikna etmek için gece gündüz çalışmamıza gerek yok. Senden talebimiz de yok. Artık kimin iktidara, kimin muhalefete layık olduğuna sen karar ver.” 
Yazdığım bu açılıma kimsenin itirazının olacağını düşünmüyorum. 
Ama, davaya inanmış, gönül vermiş, binlerce ülkücünün hislerine de tercüman olmak gerektiğini düşünüyorum... 

Sokakta, çarşıda, pazarda bir “öfke patlaması” beklentisi vardı!
İşte siyaset denilen mekanizma burada devreye giriyor... 

Öfkenin kime patlayacağını iyi tahlil eden, halkı okuyabilen, neye sevindiğini, neye öfkelendiğini anlayan sandıktan başarı ile çıkıyor. Dünya siyasetinin değişmeyen tek kuralı budur... 

Yaşanan süreci uzun uzun anlatmaya gerek yok... 7 Haziran’da çıkan sonucu beğenmeyen güç, algıyı iyi yönetti. Sokakları iyi okudu.
MHP,  ‘hayırcı’ imaja hapsedildi... 

İyi niyet ve ısrarla tehlikeye bu dikkat çektik... Üzerine yapışan ‘iktidar istemeyen, hayırcı parti’ imajı dolayısıyla oy kaybına uğrayabileceğini,üç aşağı beş yukarı herkes tahmin ediyordu...

Bu tehlikeyi bertaraf etmeye yarayacak tedbirler geliştirmek için sadece Sayın Bahçeli'nin çıktığı üç televizyon programı kurtarıcı olarak görüldü... 
Partiyi kendi içinde tartışmalara itecek aday listeleri yapıldı... 

MHP, 7 Haziran’dan, 1 Kasım’a giden süreçte kendi iç meseleleri ile uğraşmaktan çalışmaya fırsat bulamadı… Meral Akşener’in liste dışı bırakılması, Sinan Oğan’ın ihraç edilmesi gibi tartışmalı konular atak yapması gereken parti ‘savunma pozisyonu’na mahkûm edildi. 

MHP seçmeni MHP’yi değil Bahçeli’yi oyladı.    
Sormayalım mı ? Bu hezimet neyin nesidir?..
Yoksa seçmen mi sorunlu?

Seçmen MHP’yi anlamıyor da onun için mi bu sonuçlarla karşı karşıyayız?
Kimse kusura bakmasın. Millet hepsini gayet iyi anlıyor ve biliyor. Anladığı gibi de davranıyor. Gelelim 1 Kasım sonucunu okumaya, 1 Kasım’da seçmen ne yaptı biliyor musunuz ? 

Tabanın yüzde 75’e yakının desteklediği ve heyecanla beklediği koalisyonu kurdu. Yanlış aday listelerine, tepkisini, Ankara’nın sorgusuz sualsiz,  elinin tersi ile ittiklerine ‘Yalnız değilsiniz’ mesajı verdi.  Beş ay önce verilen kredinin har vurup harman savrulmasına razı olmadı. Verdiği krediyi geri aldı. 

1 Kasım seçimlerinde seçmen, AKP’nin “Halkın bize ne demek istediğini anladık. Dersimizi aldık. Bir daha yanlış yapmayacağız” söylemini, muhalefetin çözümsüzlük üreten politikaları karşısında daha anlamlı bulmuştur.

Sonuç olarak; Bizimki memleket meselesi. Çıkan sonuçlar millet iradesidir. Saygı duymak ve ülkemiz için hayırlar dileme erdemini herkesin göstermesi gereklidir. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır