menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ?

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
23 Temmuz 2018, Pazartesi
24 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devreyegirdi ve ülkede yeni bir dönem başladı. 
 
Cumhurbaşkanına hızlı hareket etme şansı tanıyan bu sistemle birlikte, merkezi idarenin yetkileri güçlendirildi.
 
Ülkenin sorunlarına doğrudan ve hızlı bir şekilde müdahale edilecek bu sistemde, bakanların çoğu dışarıdan atandı.
 
Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanına bağlı olduğu için ve Cumhurbaşkanına doğrudan kararname çıkarma yetkisi verildiği için Meclis’in işlevi de biraz
farklılaştı.
 
Her ne kadar bazıları bu yeni yönetim modelinde milletvekillerinin öneminin azaldığını iddia etse de aslında bu durum avantaja bile çevrilebilir. Bu sistemin
temel mantığında genel sorunların merkezi idare tarafından hızlı ve etkin bir biçimde çözüme kavuşturulması yatıyor.
 
Ancak yerel sorunların, yerel meselelerin ve yerel projelerin geliştirilip uygulamasında en önemli vazife yine milletvekillerine düşüyor. Bu yapıda üreten, çalışan milletvekilleri hem kendi seçim bölgelerine büyük yararlar sağlayabilirler hem de ülkenin kalkınmasına yerelden destek verme gibi önemli bir işlevi üstlenebilirler.
 
24 Haziran seçimleri ile birlikte Kayseri’den 6 AK Parti, 2 MHP, 1 CHP 1 de İYİ Parti’den olmak üzere 10 isim milletvekili olarak Ankara’ya gitti.
 
AK Parti ve MHP’li vekiller, hükümetle olan münasebetten dolayı söz sahibiler.
 
Dolayısıyla bu milletvekillerinden Kayseri’nin önemli beklentileri bulunuyor. Bu 10 vekilden Mehmet Özhaseki, Taner Yıldız ve Mustafa Elitaş bakanlık yapmış, hükümette çok etkin isimler. İsmail Emrah Karayel’in de siyasi ilişkilerini göz önüne alındığında bu 4 ismin, birbirleri ile uyumlu olmaları halinde Kayseri’ye önemli faydalar sağlayacağını söylemek mümkün.
 
Kayseri son yıllarda ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan önemli gelişmeler kaydetti.
 
Ancak bu gelişimin sağlıklı temeller üzerine oturtulması önemli. Bir yandan da devam eden ve yeni ortaya çıkan sorunlar var. En önemlisi de Kayseri yıllardan beri hızlı tren konusunda istediğini elde edebilmiş değil. Hiç olmazsa bu dönemde, hızlı tren konusu çözüme kavuşturulabilir.
 
Bu noktada sadece iktidar partisi milletvekilleri değil muhalefet partisi milletvekilleri de ellerinden gelen gayreti ortaya koyabilirler.
 
Hükümete olan yakınlık nedeniyle MHP’nin milletvekilleri de Kayseri’nin bu meselesini sahiplenip, bu konuyu devamlı sıcak tutabilirler.
 
İl Başkanlığı döneminde etkin bir siyaset ortaya koyan MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un Meclis’teki performansı da merak ediliyor.
 
Eğer AK Parti ve MHP’li milletvekilleri, samimi bir biçimde bir araya gelirlerse, bu ve bunun gibi birçok meseleyi kolayca çözüme kavuşturabilirler.
 
Bununla birlikte Kabinede Kayserili olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bulunuyor. Akar Paşa’nın, Kayseri’nin hayrına olan her meselede önayak
olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Muhalefet milletvekillerinin de bu noktada “bizim elimizden bir şey gelmiyor” gibi bir bahaneye sığınmamaları gerekiyor.
 
Onlar da bu sorunları sürekli gündemde tutarak, kamuoyu oluşturarak, yapılan yanlışları dile getirerek, yeni fikirler üreterek memleketlerine faydalı olabilirler.
 
Özetle ifade etmek gerekirse, halk artık vekillerinden yan gelip yatmalarını istemiyor.
 
Birbirleri ile olan kavgalarını, çekişmelerini bir tarafa bırakmalarını istiyor.
 
Kişisel hesaplarını, kaygılarını unutup ülkeye ve şehre gerçek manada hizmet etmelerini bekliyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KADİR GÜNEŞ VE AKLIMDA DELİ SORULAR…. KAYSERİ’DE EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ Şeker''de hedef Akay mı? SON DAMLA KANA KADAR... KARA EYLÜL UNUTULMUYOR... YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ASIL HESAP BÜYÜK MAHKEMEDE ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır