menüler
HAVA DURUMU

MHP’NİN TUNCELİ CEVABI

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
01 Aralık 2014, Pazartesi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz gün Tunceli’ye gitti. Kayseri İl Teşkilatı’da Başkan Mete Eke’nin başkanlığında tam kadro Tunceli ziyaretinde, Bahçeli’yi yalnız bırakmadı. Kendi imkanları ile teşkilattan ayrı gidenler ile birlikte yaklaşık, 250 kişi Kayseri’den Tunceli’ye gitti. 
Bayram değil seyran değil, nereden çıktı bu gezi diye sorarsanız. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kürsüden, “Tunceli’ye gitti görelim. Seyit Rıza’ya isyancı dede görelim” restine cevap vermek için gitti. Bir ülkenin Başbakanı nasıl böyle bir çağrıda bulunur anlamak mümkün değil. Gerçi geçtiğimiz dönemlerde eski başbakanımızda zaman zaman bu tip çağrılar yapardı. Sanırım aynı politikanın izleri devam ediyor. Bizde siyaset gariptir, ne kadar çok bağırırsan o kadar muktedir olursun memlekette. 
Yeni cepheler açmak lazım. Türkiye’nin uğraşacak hiçbir sorunu, yok (!) Etrafımızda ki ateş çemberi bizi çok ilgilendirmiyor. televizyon ekranlarına yansıyan, sınırımızın 25 metre ötesinde ki,  toplu tüfekli çatışmaları görmüyoruz bile. Sınırlarımızın yol geçen hanına dönmesi bizi çok bağlamıyor. Dün sınırımızdan geçerek karakolumuzda askerimize kurşun atanların bugün bizim ülkemizde bizim vergilerimizle eğitilmesi zorumuza gitmiyor.  
40 yıllık bir siyasi geçmişe sahip tarihinde çok ağır bedeller ödemiş harekete mensup insanların, ülkenin güneydoğusuna geçmesi rahatsız ediyor. Son günlerin modası, Atatürk’e ve silah arkadaşlarına sallamak, devlete baş kaldıran isyancıları aklama gayreti.  Ne güzel memleket bee… 
Eli kanlı İsrail’in Mesci-i Aksa’yı Müslümanlara kapatması, Kıble Camii içerisinde postallarıyla gezerek, göstericilere saldırmaları, Kur'an-ı Kerim sayfalarını yırtarak etrafa saçmaları. Gezi Parkı eylemlerinde camiye sığınan göstericiler kadar rahatsız etmedi kimseyi. 
Her naneye limon olan, koca koca sözde İslami ve insani dernekler süt dökmüş kedi oldular. Kanarya Sevenler Derneği’nin yaptığı gibi birkaç yazılı açıklama ile ‘tepki gösterdik’ oldu bittiye getirdiler.  Allah’a havale ne diyelim.
Gelelim Tunceli gezisine. Öyle bir çağrıya işte böyle cevap verilirdi.
Bu ülke Devlet Bahçeli’ye çok şey borçludur. Ergenekon’a kapılarını kapatmış. O yapının ülkücüleri kullanmasına müsaade etmemiştir. Gezi Parkı olaylarında, Kobani protestolarında, çok ağır tahriklere rağmen hareketi frenlemiş ve sokaklardan uzak tutmuştur. 
Şimdi MHP’nin Tunceli gezisinden rahatsız olan başta, sözde kürt aydınları ve terör örgütünün siyasi uzantıları. Ardından AK Parti’nin ateşli jönleri, aldıkları Tunceli mesajını sulandırma gayreti içerisinde. Neymiş efendim koruma ordusu ile Tunceli’ye gidilmiş. Esnaf ziyareti iptal edilmiş. Esnafın gönül rahatlığı ile dükkan açmasını sağlayamıyoruz demiyorlar da. Birkaç hafta önce Başbakan Davutoğlu’nun ziyaretinde 1500 polisin takviye olarak getirilmesini görmüyor, protestoları duymuyor. Hangi esnafı ziyaret ettiğini söyleyemiyorlar. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tunceli gezisinde Manzur Çayı’nda bile dalgıçlarla bomba arandığını unutmuşa benziyorlar. 
Sosyal medyada çağrı çok işte bir kaçı “korumalarını almadan çık bakalım sayın başbakan İzmir Kordon’a da görelim”, “Erdoğan Filistin’e gidiyordu. Miras sende sen git de görelim” Bilmem bu çağrılar karşılık bulur mu ? Ama tartışma uzun süreceğe benziyor. 
Tunceli’ye gelince, her fırsatı yakıp yıkmak için fırsata çeviren birkaç çapulcunun haricinde Tunceli sağduyulu bir tavır sergiledi. Elbette MHP gibi bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumak için 40 yıldır mücadele veren bir siyasi oluşumu, ülkeyi bölmek isteyen bir örgüt militanlarının cirit attığı bir coğrafyada Bahçeli’nin güllerle karşılanmasını kimse beklemiyordu. 
Elindeki silahla müzakere masasına oturmayı başaran terör örgütünün önde gelenlerinden KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu “Türk Devleti’ni tanımıyoruz. Türk Devleti operasyonlara, tutuklamalara devam ederse biz de yaparız, biz de tutuklarız” diyor.
Hükümet kanadı ise, İmralı’ya oluşturulacak sekretaryanın hesapları ve çatışmasızlık ortamının devam etmesi için elinden geleni yapıyor. Yayın yasakları ile kamuoyunun hafızasını sıfırlama gayretinde. 
Böyle bir ortamda halen, başbakan MHP’ye yeni çağrılar yapıyor. Hakkari’ye, Diyarbakır’a, Şırnak’a da gitte görelim diyor. Buradan şu sonucu çıkartmak gerek. Demek ki, sayılan iller artık bu ülke sınırlarından çıkmış, istediklerini şehre kabul ediyor, istemediklerini şehrin kapısından sokmuyor. 
Devlet otoritesi sona ermiş, kimin eli kimin cebinde belli değil halleri yaşanıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tunceli’de gereken “ Bu ülkeye isyan eden, herkes teröristtir ” cevabını vermiştir. Yarın Şırnak’ta, Hakkari’de “PKK ve uzantıları teröristtir” diyecektir. 
 Allah vermesin, orada yaşanacak en ufak bir provokasyonun sonuçlarına da herkesin razı olması gerektiğinin de altını çizmek gerekiyor. 
Yaşanacak, provokasyonlar karşısında Devlet Bahçeli dün olduğu gibi tabanını kontrol altında tutabilir mi ? Sanırım bu konuyu denemeden kestirmek zor. Ancak bilinen bir gerçek var ki, ülkede çözümden, barıştan, birlik ve bütünlükten bahsederken birilerini ötekileştirmek, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın ülkeyi doğu-batı diyerek ayırması bir gerçek. Bin yıldır cephede bölemedikleri ülkemizin bugün, birkaç oy fazla almak adına masada bölünmesi ile karşı karşıyayız. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır