menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KADİR GÜNEŞ VE AKLIMDA DELİ SORULAR….

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
07 Şubat 2020, Cuma

Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Kadir Güneş son zamanlarda Kayseri kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. Kocasinan Ziraat Odası ve Başkanı Kadir Güneş gündemden düşmüyor. Kamuoyunda dile getirilen iddialar ayyuka çıkmışken ne Güneş, ne de muhatapları açıklama yapmamak için direniyor.

Geçtiğimiz günlerde Kocasinan Ziraat Odasına Kayseri şeker Fabrikası A.Ş. tarafından hibe edilen greyderin Kocasinan Belediyesine kiraya verildiği ‘iddia’ edilmişti. Bu greyderin Kayseri Şeker Fabrikası tarafından Kocasinan Ziraat Odasına çiftçinin hizmetinde kullanılmak, arazi yollarının yapılması ve açılması, diğer tarımsal faaliyetler sırasında ortaya çıkacak olan ihtiyaçların karşılanması amacı ile hibe edilmişti.

Buna karşın Kadir Güneş Ziraat Odası Başkanı olduğu 2010 yılından beri greyderi Kocasinan Belediyesine kiraya veriyor. 10 yıldır yani….  Alınan kiraların nasıl ve ne şekilde harcandığı, çiftçiye ne faydasının  olduğu  daha önce de bazı basın ve yayın organlarında meslektaşlarımız tarafından sorulmuştu.

Kadir Güneş’in sık sık Ankara’da ziyaretler gerçekleştirdiği bu ziyaretler sırasında yaptığı harcamaları ve aylık maaşlarını greyderin kiralanması neticesinde elde ettiği gelirlerden karşıladığı iddiaları artık herkes tarafından konuşulan, hatta ve hatta köy kahvelerinde demli çay muhabetlerinin ilk gündem maddesi olmuş durumda. Ancak, yukarda da ifade ettiğim gibi işin muhatapları bu konuda kulaklarının üzerine yatmayı tercih ediyor.

Greyder ile ilgili deli sorular yazdıkça aklıma geliyor;  

- Yine iddiaya göre,  belediye tarafından kiralanan ve kuruşu kuruşuna bedeli ödenen greyderin neden hafta sonlarında Kadir Güneş’in kullanımına veriliyor.

- Kadir Güneş’in ise hafta sonlarında çalıştırdığı greyderden para kazanıyor mu? Çiftçiye hizmet etsin diye verilen araçtan kazanılan para çiftçiye hizmet olarak dönüyor mu ? Alınana kira paraları Ziraat Odası kayıtlarına alınıyor mu ?  Mesela yarın oda yetkilileri, kayıtları çıkartıp çatır çatır bunun hesabını verebilir mi ?  

Geldik Başkent’e bir türlü ısınamadım Ankara’ya , dikkatimi çektiği için sormam gerek ;

Kadir Güneş’in Ankara ziyaretlerinin alt yapısında ne var.  Hadi gidersiniz, çiftçinin sorunu vardır, bakanlığa,  hatta ve hatta külliye çıkarsınız. Ama sonrasında da gelir, çıkarsınız basın toplantısına “Bakın eyyyy… Çiftçi kardeşlerim. Ankara’yı bağ yolu ettik Emmaaa. Bakın bütün sorunlarınızı çözdük” dersiniz... Çünkü, çiftçi adına işgal ettiğiniz makamları kullanarak,  yapacağınız her ziyaretin gerekçesi bu olmalı.

Halbuki bugüne kadar, hangi çiftçi sorununu dile getirdiniz hatırlayamadım ben.  Son olarak açıklanan tarımsal raporlarda Kayseri’de tarım sektörünün içler acısı hale gözler önüne... Çiftçinin borç ve faiz yükü altında ezildiği en borçlu sektörün tarım sektörü olduğu raporlanıyor. Peki bunlarla ilgili tek kelime var mı ?  YOK.

Son bir yılı hem ajansların arşivinden hem internetten taradım.  Merak eden araştırabilir.

Kayseri milletvekilleri her hafta Kayseri’ye geliyor. Ama ısrarla vekiller, Ankara’da ziyaret edilmek isteniyor. Kerametini çözen beri gelsin.

Her seferinde, meşhur Kayseri pastırması, sucuğu götürmeden olmaz demi… Ne yani Ankara’ya elimiz boş mu gidelim diyebilirler. Çuval çuval gidiyor tabiî ki. Greyder çalışıyor ya.

Kadir Güneş 10 yıldan beri Kocasinan Ziraat Odası Başkanlığı görevini yürütüyor. Ayrıca hiç öyle bir zorunluluk olmadığı halde bazı siyasetçilerin de omuz vermesi ile Ziraat Odası Koordinasyon Başkanlığı görevini de üstlenmiş durumda.

Bir de bunlara Kayseri şeker Fabrikası A.Ş. yönetim kurulu üyeliğini yakın zaman kadar devam ettirmiş. Hal böyle olunca özellikle çiftçiler Kadir Güneş’ten hizmet bekliyor. 10 parmağında 10 marifet.

 Gomünistlik bizde;  Ama, on yılda da Kadir Güneş’in çiftçinin hangi sorununu çözdüğünü de sormayalım mı ?  

İnternette geçmişi tararken gözüme çarptı. 2010 yılında Ziraat Odası Başkanı olabilmek için Buğday Borsası kurma vaadinde bulunmuş. Nerede bu borsa? Bilenleri, İskender yemeye götüreceğim. Üstüne de kadayıf.    

Kayseri Büyükşehir ama, küçük şehir…

Anında duyuluyor konuşulanlar, Kadir Güneş Kayseri Şeker Yönetimine alınmamasını hazmedemiyormuş. Bu sebeple çeşitli faaliyetler içerisinde olduğu, 1,5 yıl sonra yapılacak olan seçimlerde aday olmak kulis kulis dolaştığı konuşuluyor.

Bu sebeple belki de destek beklediği belediye başkanları ile son zamanlarda sıkça bir araya geldiği duyuluyor... 10 yıldır ziyaret etmediği köyleri birlikte ziyaret ediyorlar.

Yine aklımda deli sorular, bugüne kadar neredeydiniz?  Çiftçinin temsil edildiği kurumlar, belediyeler, o makamlar, kimsenin babasından miras değil, efendiler, babanız bağı gibi kullanamazsınız.   

Küllük misali, deşeledikçe toz kalkıyor…

 İddialara göre; Mesela kendisi ile birlikte hareket eden mahallelere kilitli parke taşı yapılırken, az mesafeli duranların alacağı hizmet engelleniyor. Aman sayın belediye başkanları, sakın böyle tezgahlara gelmeyin. Bu tip olaylara ve bu tiplere fırsat vermeyin. İnşallah bunlar sadece dedikodudanibarettir. Ama bence araştırmak ta fayda var.

Çiftçinin hakkının alın terinin emeğinin korunması en başta Kadir Güneş’in görevidir. 10 yıldır maalesef çiftçi sorunları ile baş başa kaderine terk edilmiş. Bazı milletvekilleri ile olan samimiyetini şahsi çıkarları için kullanan ve pozisyonu bu şekilde koruyan Kadir Güneş’in misyonunu tamamlanmış gibi görünüyor.  Son olarak, (Abdulkadir, olan başkanının ismini ben bilerek ve isteyerek Kadir olarak yazdım…)

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ’DE EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ Şeker''de hedef Akay mı? SON DAMLA KANA KADAR... KARA EYLÜL UNUTULMUYOR... YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI ÇANAKKALE DESTANI... KAYSERİ 2023'E GİDERKEN ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ASIL HESAP BÜYÜK MAHKEMEDE ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır