menüler
HAVA DURUMU

HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU...

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
01 Eylül 2018, Cumartesi
İnsanların duygularını sömürerek büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.
 
Bu işi de en güzel yapanlar sokakta adı dilenci dediğimiz istismarcılar.
 
Her gün onlarcası ile yüz yüze gelirsiniz.
 
Bazen öyle cümleler kurarlar ki, bir anda cebinizi avuçlarına boşaltırsınız.
 
Aslında hepimiz biliriz ki, birçoğu bizden zengindir. Bir televizyon kanalında izlemiştim. 
Dilencilere belediyenini yaptığı operasyon sonucunda üzerlerinden çıkan günlük kazançları bugün bile asgari ücretten fazlaydı.
 
Bile bile lades oluruz...
 
Bunun bir çaresi yok gibi görünüyor.
 
Son yıllarda bu dilencilerde sisteme ayak uydurmaya başladılar.
 
Eskiden ‘Allah rızası için’ diye başlayan cümleler artık...
 
‘Pardon abicim, birşey sorabilir miyim ?’ diye başlıyor. Doğal olarak, ‘Buyrun’ cevabını verince iş işten geçmiş oluyor... ‘ Bir sadaka’ diye uzanan eller, bugün’ Bir liranız varmı ?, marketten pirinç veya şeker alır mısın? şekline dönüştü... Elbette el açmak zordur, büyük bir meziyet ister.
 
Günümüz şartlarında ana, evladından, evlat babasından bile birşey istemeye
çekiniyor.
 
Şehrimizde özelikle Suriye’de yaşanan iç savaşın ardından kucak aştığımız sığınmacıların büyük bir bölümü sokaklarda belki meslek haline getirdikleri, belki gerçekten ihtiyaçtan dilencilik yöntemini tercih ediyorlar...
 
Geçtiğimiz gün belediye ekipleri 100 kadar dilenciyi toplayarak üzerlerinde çıkan paralara el koydular. Birinin öğleye kadar topladığı paraya, 4 çocuklu bir aile babası yaklaşık 10 gün, 12 saate yakın çalışıyor.
 
Yazımın başında da belirttiğim gibi, memlekette en kazançlı iş sömürücülük.
 
Duyguları sömürmek hayatın hangi kademesinde olursa olsun kazandırıyor.
 
İnsanların helal rızıklarını, kandırarak, istismar ederek elinden almak şüphesiz kimseye fayda getirmeyecektir.
 
Bir tarafın kaybettiği belki üç beş kuruş olacaktır. Ancak istismarcı taraf keşke kaybettiklerinin farkına varabilse...
 
Temennim, bu satırları okuyan bir istismarcının bu alışkanlığından vazgeçmesi ve az ama öz kazancını ağız tadı ile yemesine vesile olabilmek.
 
Yoksa bu işler zabıta ile polis ile çözülecek konular değil.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır