menüler
HAVA DURUMU

HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
04 Şubat 2016, Perşembe
Psikiyatrist Prof.Dr. Nevzat Tarhan, yaşlılık döneminin kişinin hayatında önemli bir evre olduğunu belirterek  ‘Yaşlılık, sadece güçlük ve zorlukların olduğu bir dönem değildir. En az gençlik kadar kıymeti bilinmesi gereken bir hayat kesitidir.’ diyor.

Başa gelmeden kıymeti bilinmesi gereken en önemli değerlerden birisidir yaşlılar... 
Toplumda yaşlılığı tarifi 'Yeniden çocuk olmak' olarak ifade edilir... 
Bugün, gazetemizi çok sevimli yaşlı tarifi tabiri caizse cuk diye üzerine oturan bir amcamız ziyaret etti.

Nusret Öngelen 83 yaşında ki bu amcamız, tavırları ve konuşması ile hayatın getirdiği olgunluğun yanı sıra hayatın rahle-i tedrisatından iyi bir eğitim aldığını belli ediyordu.

Nusret amca, 35 yıl devlete hizmet etmiş bir emektar. Yıllarca üst düzey askeri yetkililer ve valilerin şoförlüğünü yapmış. Eski bir emniyet müdürünün oğlu aynı zamanda.

Akraba-i taalûkatı da hafife alınmayacak kadar geniş ve etkili isimlerden oluşuyor. Hepimizin yakından tanıdığı Bakan, savcılar üst düzey bürokratlar ile  yakın akrabalık bağları var.

Gelelim... Nusret amcanın sıkıntısına, nusret amca eşleri hanımefendi hükümetin kendilerine tanıdığı hak olan 65 yaş pasasu ile Argıncık semtinde ki mütevazi evlerinden kent merkezine gelmek için adı halk otobüsü olan araca binmek istemişler... 

Maalesef son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve bir türlü ön alınamayan kronik şoför hastalığı ile karşı karşıya kalmışlar... 

Nusret amcanın iddiasına göre, halkın otobüsünün şoförü Nusret amca ve eşine hakaret etmiş. 

Üzerinden haftalar geçmesine rağmen halen, yaşadıklarını unutamamış ve eşinin yanında 80 yaşından sonra hakarete maruz kalmayı sindirememiş. 

83 yaşında ki amcamız, gerekli yerlere müracaat etmiş etmesine ama bir türlü sonuç alamamış. 

Hatta olay tehlikeli boyutlara gitmiş ve sinirlerine hakim olamayan 83 yaşında ki delikanlı takmış beline babadan kalma çakaralmazı, "İçine koydum dört mermi, eskiden boks yapardım amma geçti o günler. Ama attığımı vururum. İki bacağına da sıkacaktım" diyerek öfkesinin boyutunu tarif ediyor. 
 
Allah'tan konu komşu araya girerek amcamızı sakinleştirmiş istenmeyen bir olay yaşanmasına fırsat vermemişler.

Nusret amca, gözü ve gönlü tok bir insan. Tek cümle ile başına gelen olayı özetliyor ve hergün yüzlerce kez yaşanan  bu terbiyesizliğe çözüm önerisini sunuyor. 

'Biz hakaret edilmek istemiyoruz. Ben kullanmıyorum artık parasını verip biletimi alıyorum. Ne yapacaklarsa yapsınlar. İndirimli yapsınlar, olmuyorsa iptal etsinler. 2 liralık bilet için 80 yaşından sonra hakaret duymak rencide edilmek istemiyorum" diyerek kanayan bir yaraya parmak basıyor.   

Evet sayın yetkililer, bu satırlar sizlere yarenlik olsun diye yazılmadı.

Bu tip sıkıntılar gün geçtikçe artıyor. 

Buradan bütün halk otobüs şoförleri aynı manası çıkmaz. Günde 20 kez otobüse inip binen art niyetli paso sahipleri olduğu gibi... 

Anasına babasına, dedesine, ninesine saygısı olmayan dengesi bozuk çalışan şoförler de vardır. 

Bunların acil olarak ayıklanarak, bu sorunun çözüme kavuşturulması gerekiyor. 
Aksi taktirde, hepimizin ayakta alkışladığı  bu hizmet, artık can sıkmaya başladı. 
Yaşlılarımızın ömürlerinin son deminde rencide edilmesine gönlümüz el vermiyor. 
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'in bu konuya duyarsız kalmayacağına eminim. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır