menüler
HAVA DURUMU

GÖNÜLLERE GİRİN DE...

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
23 Şubat 2019, Cumartesi
Seçimlere sayılı günler kaldı. Sürenin kısalması ile birlikte adaylarda saha çalışmalarına hız verdi.
 
Ancak, hakkını teslim etmek gerekirse, bu seçimin en fazla çalışanları muhtar adayları.
 
Her mahallede, aday enflasyonu yaşanıyor. 50-60 haneli eski köy, yeni mahalle olan bölgelerde bile 5-6 aday muhtarlık için namzet olup çalışma yapıyor. Muhtar adaylarının seçim vaadlerine baktığınız zaman muhtar adaylarının vaadleri başkan adaylarını gölgede bırakacak nitelikte.
 
Sosyal tesis, park, yol sözü verende var, mahallelerinde okulların önüne, cadde ve sokaklara araçların hızını kesmesi için bariyer ‘tümsek’ yapmayı bile seçim vaadi olarak söyleyen var.
 
Bazı muhtar adayları, seçmenin kalbine giden yolun mutfaktan geçtiği tezine inancını koruyarak arabaşı, mantı ziyafetleri düzenlerken, bazıları pazar torbası ve çay dağıtarak büyüklerinin izini takip etmekte ısrarcı.
 
Hepsine başarılar dilerim... Kesinlikle mahallenin sorununu bilen, çözümü için var gücü ile çalışacağına inandığım muhtar adaylarını seçmek konusunda milletimiz gerekli hassasiyeti gösterecek ve en doğru kararı verecektir. Bu seçimin sloğanı belli, “Gönüllere Gireceğiz” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim meydanlarında sıkça dile getirdiği “Gönüllere girin” söyleminin altında 2002’den itibaren yapılan 14 seçimdeki seçmen davranışının analiz edilmesinin yattığı ortaya çıktı.
 
Seçmenin hangi gerekçelerle AK Parti’ye oy verdiği, kaç
kere oy verdiği veya hangi gerekçelerle partiden uzaklaştığına
yönelik kapsamlı bir analiz yapıldı.
 
Buna göre 2002’den itibaren yapılan 14 seçimde seçmenin en az yüzde 75’i hayatında bir kere bile olsa AK Parti’ye oy verdi. AK Parti kurmayları, yapılan bu çalışma ile çok ideolojik olmayan toplum kesimlerinden her zaman AK Parti’ye oy geldiğinin görüldüğünü, 31 Mart seçimleri için kullanılan ‘gönüllere girme’ söyleminin de bu verilerden kaynaklandığını dile getirdi.
 
31 Mart’ta en kafası karışık olan seçmen ise MHP seçmeni, sandığa sayılı günler kala ne parti yöneticileri, ne adayları, nede tabanı henüz seçim atmosferine girmiş değil. MHP seçmeni bu seçim için ‘Olsada olur, olmasa da’ modunda.
 
Parti içerisinde ki bi kanat ‘Beka’ sorunu konusunda ısrarla ittifakın MHP seçmeni tarafından destekleneceğine inandığı konusunda ısrar etsede, sokaklar aynı şeyi söylemiyor. MHP’liler şimdilik sandığa gitmemekte ısrarcı. Ama önümüzdeki süreç ne getirir ne götürür şimdiden peşin hükümlü olmamak gerekiyor.
 
AK Parti’nin yaptığı geniş kapsamlı analize dönersek ; MHP ile yapılan ittifakın ve milliyetçi adayların avantajlarını da kullanarak, seçimlerden en az yüzde 50 oy oranı ile çıkmayı hedeflediklerini belirten AK Parti kaynakları “Bu çalışmalarda gördük ki, zaman zaman AK Parti’ye oy vermiş seçmen kitlesinin bir bölümü bir diğer seçimde MHP’yi destekliyor. Bir anlamda, MHP’den kaçan seçmenin yerini AK Parti seçmeni dolduruyor. İki parti arasında oy geçişkenliği yüksek” görüşünü dile getirdi.
 
Şimdi söz adaylarda, parti takvimine göre adaylar önümüzdeki haftabaşından itibaren sahaya çıkarak vatandaşlara vaadlerini anlatacaklar. Bakalım seçmende kente yapılması planlanan projeler nasıl karşılık bulacak.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KARA EYLÜL UNUTULMUYOR... YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır