menüler
HAVA DURUMU

BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ...

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
13 Nisan 2015, Pazartesi
Türkiye'nin gündemi seçim... Siyasi partilerde hareketlilik yaşanıyor. 
Adayların belirlenmesinin ardından kızanlar, küsenler, sineye çekenler gündemden düşmüyor. 

Daha önce yine bu sütunlardan dile getirdim. 
Biz aslında seçilmiş olanlar arasında tercih yapıyoruz. 
Doğrusunu söylemek gerekirse, siyasi partilerin adaylarını belirlemek için yaşanan süreçte çokta halkın tercihlerini ön planda tuttuklarını söylemek mümkün değil. 
Yaşanan süreci göz önüne getirelim. 

AK Parti, iki farklı temayül yoklaması gerçekleştirdi. Bunlardan ilk parti üyelerinin oy kullandığı kimi aday olarak görmek istediğini oyladılar. İkincisinde ise Sivil Toplum Kuruluşları'nın tercihlerini almaları oldu. 
Dışardan baktığınız zaman demokratik bir tercih yapılmış gibi görünsede sonuçların açıklanmadığını, sonuçların ne olduğunu parti il başkanlarının dahi bilmediği bir aday belirleme süreci yaşandı. 
Ortaya çıkan listede, AK Parti genel merkezinin tercihleri doğrultusunda hazırlandığı gün yüzüne çıktı. 

Açıklanan listede, Büyükşehir eski Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, eski vekiller Yaşar Karayel ve İsmail Tamer haricinde parti organlarının tanıdığı isimler yer almadı. 

Bunu birçok AK Parti'ye gönül vermiş, oy vermiş insanlar ifade ediyor. 
Bu listenin sandığa yansıması nasıl olacaktır onu da hep birlikte bekleyip göreceğiz. 
MHP'nin aday listesinin hazırlanmasında Kayseri'de bir temayül yoklaması yapılmadı. 

Sadece telefon üzerinde birkaç saat süren bir temayül yoklaması yapıldı. 
Bunun genel merkezde listelerde etkisi olmuşmudur o muamma... 
Hazırlanan liste parti tabanının tercihlerini tam olarak yansıtmasada, çok sıkıntı yaratmamış gibi görünüyor. 
MHP, listesini hazırlarken il yönetiminin tercihlerini ön planda tutmuş gibi görünüyor... 

MHP İl Başkanı başkanlık koltuğuna oturduğu ilk günden itibaren adayların belirlenmesi noktasında ilçe ve belde teşkilatları ile yakın bir çalışma içerisinde oldu. Tek tek partililer ile görüşen Baki Ersoy, MHP Genel Merkezi'ne tam donanımlı bir dosya ile giderek, adayların belirlenmesine ciddi katkılar yaptı. 
Kayseri'de adaylarını en tartışmasız olarak belirleyen parti ise CHP oldu. 
Gerçekleştirilen ön seçimde partililere adaylar soruldu. 
8 bin üyeden 5 binin katıldığı seçimle adaylar belirlendi. 
Adaylar aldıkları oy nispetinde sıralamada yer aldı. 

CHP'de yaşanan tartışma ise, listenin ilk 4 sırasına yerleşen Sarızlı adayların yer alması oldu. 
Parti üyelerinin büyük bölümünün Sarız merkezli üyelerden oluştuğu tartışmaları çıksada, geçtiğimiz hafta içerisinde İl Başkanı Mustafa Ayan, başkanlık ettiği toplantıda partide bu tip bir tartışma olduğunu kabul etmedi. 
CHP'nin geleneklerinde etnik köken ayrımı olmadığını adaylarında partilileri tercihi ile berlendiğini ifade etti. 

BAĞIMSIZ KARAPAÇA 

Siyasi partilerde yaşanan liste tartışmaları seçime iki ay gibi bir süre kalmasına karşın sürecek gibi görünüyor. 
Ancak siyasi partilerde daha çok dikkat çeken bir aday daha var Kayseri'de Bağımsız Milletvekili adayı Muhammet Emin Karapaça, emekli bir eğitimci olan Karapaça, siyasi partilerle adeta yarışıyor. 

Tek başına sürdürdüğü çalışmalarında önceki gün seçim beyannamesini açıkladı. Evini seçim bürosuna dönüştürdü. Seçim şarkılarını kendisi yazdı. Ses sitemi ile donattığı aracının direksiyonuna geçti. 'Genel başkandan değil, Halktan izin istiyorum' diyerek yola çıktı.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır