menüler
HAVA DURUMU

BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ...

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
16 Mart 2015, Pazartesi
HALK, baharın kapımıza dayandığı şu günlerde başka havalarda olsada... Türkiye öyle yada böyle bir seçim atmosferine girdi. İktidarında ve muhalefetinde sık sık dile getirdiği gibi gerçekleştirilecek seçim çok önemli. 
Bu seçimle birlikte Türkiye'de pek çok değişime uğrayacak. Seçimlerden sonraya ötelenen, sümen altı edilen birçok konu ülke gündemini meşgul edecek. 
Kuvvetle muhtemel ciddi tartışmaları, inşallah olmaz ama ciddi kavgalara sahne olacak. 
Kısaca özetlemek gerekirse bizi önümüzdeki yaz sıcak geçecek. 

Pek halk bu seçimlerin neresinde ?  
Halkı ne kadar ilgilendiriyor ? 
Üzücü ama gerçek olan halk seçimlerin merkezinde olmasına karşın, olayların en dışında... 
Önceki gün tanıştığımız birkaç vatandaşa aklımdaki soruların netleşmesi adına seçimler konusunda ki görüşlerini sordum. 

İnşaat işçisi bir ağabeyimizin verdiği cevap olayı özetler nitelikte. 
"Kardeşim biz seçim yapmıyoruz ki. 
Birileri seçiyor. Bizde onları onaylıyoruz. Kimseyi tanımıyorum. 10 senedir hep AKP'ye oy veriyorum. Önceki seçtiklerimide tanımadım. Yolda görsem bilmem"
Hiç merak takip etmedin mi ? Bu adamlar kimdir ne iş yaparlar diye soruyorum. 

"Gardaşım biz ekmek davasındayız. Akşam eve zor düşüyom. Onlar beni merak etsinde bir gün kapımızı çalsın. Siz ne yer ne içersiniz diye sorsun" 

Çözüm sürecini, soruyorum. Aldığım cevap yüzde 70 desteğin nereden kaynaklandığına cevap oluyor. 
"Neyi çözeceklerini bilmiyom ama. Şehit cenazesi gelmiyor" 
Ya güney doğu polis giremiyor oralara diyorum. 
"Giripte ne yapacak. Versinler gitsin. Bize ne faydası var" diyor. 

Vay benim, Türkiyem vay... 
Peki bu seçim kime oy vereceksin diye soruyorum... 
"Valla cezası var diyorlar, mecbur gidip oy kullanacağız ama... Boş atacam diyor. Cezası olmasa piknige giderim" diye cevap veriyor. 

Anketlere göre kararsızım diyen seçmenin yarısı niye kararsız olduğunu bilmiyor. Kararsız seçmenin yüzde 10'u yeni parti arıyor. 

Yine bu aralar ortalıkta fink atan anket sonuçlarına göre... 
AK Parti'nin seçmen kitlesinin büyük bölümü 35-45 yaş aralığından, CHP'nin seçmen kitlesinin büyük bölümü 46 yaş üzeri vatandaşlardan, MHP'nin seçmen kitlesinin büyük bölümü ise 18-29 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor. 

Bizim vatandaş Memet amca ile devam edersek, soruyorum. 
-Milletvekili seçeceğin adamın nasıl olmasını istersin. 
Bir çırpıda cevap veriyor. 
'Dürüst olsun. Çalıp çırpmasın' 
Çalanlara vermem diyorsun yani...
"Çalana oy değil günahımı vermem. Ben tozun toprağın içinde 50 yaşında alnımın teriyle çalışacağım. Üç çocuk okutmak için gecemi gündüzüme katacağım. Adam yattığı yerden benim hakkımı çalacak. Olmaz" diyor.
-Peki çalanları biliyormusun, nasıl ayıracağız. 
"Hepsi çalıyor efendi. Seçilene kadar ağam paşam Angaraya varınca kimse garibanı hatırlamıyor bile. Emekliye kaç lira zam verdiler. Asgari ücret kaç para gasteci değilmisin sor bakalım hangisi bilecek ekmek kaç paraymış" 

Sonuna da ekliyor. Emekçi Memet amca. 
Aman efendi. Benim dediklerimi yazma. Adımı falan söyleme. 
İşimizden gücümüzden olmayalım. 
Öyle yaptık vatandaş Memet amca. Adın bende saklı. Rahat ol sen. Neme lazım belki tıkalı lavaboyu açtırmaz, musluğu tamir ettirmez hükümet sana. Ekmeğinden olmayasın... 
Sonuç itibariyle, çok seçimler gelir geçer.  Birileri kazanır, birileri kaybeder. Ertesi gün seçim biter geçim başlar. Ama siyaset kurumuna ve siyasetçiye  güven hiçbir zaman sağlanmaz. Halkın gözünde siyasetçi laf olsun beri gele kıvamındadır.  

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır