menüler
HAVA DURUMU

BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ…

Mehmet SERBEZ
Mehmet SERBEZ
07 Şubat 2018, Çarşamba
Kamuoyunda taşeron işçileri kadro olarak bilinen sürekli işçi kadrosu müjdesi malumunuz olduğu üzere geçtiğimiz aylarda ülkede adeta bayram havası estirdi. 
 
Kapsamı konusunda zaman zaman farklı tartışmalar ortaya çıksada sonuç itibari ile yıllardır üç paraya çok iş yapan işçi emekçilerin kısmen de olsa emeklerinin hakkını alacaklarını bilmek hepimizi sevindirdi. 
 
Yerel yönetim ve merkezi yönetim idarelerinde çalışan tam 900 bin taşeron işçi,  Nisan ayı başına kadar kadroya geçmiş olacak ve çalışma hayatında yeni bir sayfa açmış olacak. 
 
Pekela kadroya geçtikten sonra her şey güllük gülistanlık mı olacak ? 
Gönül ister ki öyle olsun…
 
Özelikle bu toplu sözleşme dönemlerinde sıkça tartışılan bir konuya dikkat çekmek istiyorum. 
 
Kayseri’de yerel yönetimlerde çalışan ağırlıklı olarak Türk Yerel Hizmet Sen Sendikası üyesi olan Memur arkadaşlardan gelen bir şikayet oldukça dikkat çekici. Aynı kurumda çalışan iki farkı sendika üyesinin arasında yaşanan haksızlıkları kabak gibi ortaya göz önüne seriyor. 
 
Daha net ifade etmek gerekirse bunun adı  adaletsizlik. Kazan kazan taktiği, ‘Ya bizdensin, ya hiç’ vs…
 
Kısaca konuyu özetlemek gerekirse;  
Belediyelerde görev yapan memurlar yasalar çerçevesinde memurların üye olabileceği istediği sendikaya üye olabiliyor. Hangi sendikaya üye olduğu fark etmeksizin tüm memur maaşlarından sendika kesintisi adı altında aynı oranda aylık belirli bir miktar kesinti yapılıyor. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. 
 
Yetkili sendika;  üye sayısı fazla olan sendikadır. Belediyelerde hatta diğer kurumlarda da böyledir.  Yalnız belediyelerde çalışan memurlardan gelen şikayetlerde, YETKİLİ SENDİKA ÜYESİ OLMAYAN DİĞER SENDİKA ÜYESİ memurlardan, ‘’Sendika Dayanışma Aidatı’’ adı altında yasal yada kanunlarla hiçbir şekilde belirtilmemiş olmasına rağmen sadece yetkili sendika ve ilgili belediye arasında yapılan sözleşmeye konan bir madde ile ekstra her ay  25 TL. daha kesinti yapılmakta.
 
Gelen şikayet ve sitemlerin tamamında kesilen para miktarından çok uygulamadaki haksızlık, adaletsizlik, kendilerinin ötekileştirildiği, ayrıştırıldığı, kimisine göre insanları inandıkları sendikalardan ayırmaya zorlamak için bir tür MOBİNG olduğu düşüncesi hakim. Üstelik bu KESİLEN EKSTRA AİDATIN DEVLETE YADA İLGİLİ BELEDİYEYE DEĞİL DE YETKİLİ SENDİKAYA AKTARILIYOR olması da ayrı bir rahatsızlık konusudur.
 
Yukarıda bahsi geçen kesinti ile ilgili olarak, Kayseri 2. İdare Mahkemesi’nin 2016/322 Esas no ve 2017/739 kararı gereğince Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı aleyhinde yürütmenin durdurulması SENDİKA DAYANIŞMA AİDATI ADI ALTINDA YAPILAN KESİNTİNİN İPTALİNE KARAR VERMİŞ OLMASINA RAĞMEN, 2018 yılı başında bazı belediyeler ve yetkili sendika arasında yapılan sözleşmede önümüzdeki iki yıl için aynı şekilde kesintinin devam etmesi sözleşme maddeleri arasına konulmuş.
 
Son aylarda Milli birlik ve beraberlik adı altında milleti kucaklaştıran birleştiren söylem ve uygulamalar en üst perdeden dillendirilirken bu tür meselelerle insanları küstürmenin, ayrıştırmanın, ötekileştirmenin, incitmenin, insanların işlerine, kurumlarına, kurum yetkililerine olan sadakatini, inancını, adalet hissini yok etmeye çalışmanın gereği olmadığını gibi, bir sendikaya ek kazanç sağlamak dışında hiç kimseye de faydası yoktur.
BURDAN İLGİLİ BELEDİYE VE HATTA YETKİLİ SENDİKA TEMSİLCİLERİNE ÇAĞRIMDIR. 
 
Özellikle içinde bulunduğumuz bu hassas dönemi de dikkate alarak, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bu haksız, adaletli olmayan uygulamadan biran önce vazgeçilmesi, çalışanlar arasında bu tür ayrımcılıklara, KENDİSİNİ ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ HİSSİ VERECEK UYGULAMALARDAN KAÇINILMASIDIR.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
YÜRÜ BE KİM TUTAR SENİ ? DİREKSİYONDA SARI ÖKÜZ GÖRDÜM... T.C. TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI EKONOMİYE AKINCILAR GEREKLİ... SAKIZ ORUCU BOZAR MI? AYRANIM EKŞİ DİYEN YOK! BİLE BİLE LADES... TALAS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR... GÖNÜLLERE GİRİN DE... FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’DE ADAYLAR RİCA İLE Mİ BELİRLENİYOR? ‘JANTİ’ ADAYLARA… BAKİ ERSOY’UN ÇAĞRISI... KARADENİZ FIRTINASI... SURİYE TÜRKMENLERİ UNUTULMUYOR ÇARŞI PAZAR EKONOMİ PLATFORMU... HER KÖŞE BAŞI DİLENCİ DOLDU... ÇELİK VE MEMLEKET MESELESİ ŞEHİR HASTANESİ GÜNDEMİ... KENTİN SICAK SİYASETİ... SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAK... SOSYAL MEDYANIN ESİRİ OLMAK MİLLETVEKİLLERİNDEN NE BEKLİYORUZ? MUHALEFET AYRI, 'HAİNLİK' AYRI... BU MİLLET FERASET SAHİBİDİR... SEÇİM BİTER, GEÇİM BAŞLAR... PANİK YOK! SEÇMEN İŞİNİ BİLİYOR... İTHAL ADAY YEMİYORUZ… BUGÜNKÜ DURUM... MHP’NİN MYK ÜYESİ SERAP ŞULE KALIN… BELEDİYELERDE 25 TL ADALETSİZLİĞİ… BU MİLLETİN NÖBETİ BİTMEZ… TALAS, KENTİN AÇIĞINI KAPATIYOR REFERANDUM VE LİDERLER O SENİN ÇOCUĞUN OLSAYDI DOLARCIKLAR BOZULMAMIŞ.... MHP'DE SOĞUK RÜZGARLAR ESİYOR HAİNLERİN AMACI ORTAK İNCESU'DA GÖRDÜKLERİM TOPRAĞA HASRET KALDIK... KATMERLİ SENDROM MARATONA ÖNCEDEN BAŞLAYANLAR TERÖRLE MÜDALEDE YENİ DÖNEM KAN VE GÖZYAŞI... YA SEVECEK, YADA DEFOLUP GİDECEKSİN... ADRESİM MEYDAN... KIRMIZI IŞIK ÇOCUKLARI AİLELERE '5+1 s' KURALI TEHLİKELİ RAKAMLAR TOPUKLU EFE GELİYOR KELOĞLAN MASALLARI CANKUŞ HİKAYESİ BAŞLIYOR ÇANAKKALE DESTANI... ŞEHİRLER VE İNSANLAR EN KARLI İŞ DUYGU İSTİSMARI SÖYLENMESİ GEREKENLER MİLLET NE İSTİYOR ? BEĞENMEZSEN HATIRIM KALIR HALK OTOBÜSLERİ VE YAŞLILAR ARAP TURİZMİ KAZANDIRIR YUSUF'UN BABASI ŞEHİT OLDU... KÜRT GÖRÜNÜMLÜ MARKSİSTLER RUSLARIN ALERJİSİ İSLAM TÜRKMENLER SAHİPSİZ DEĞİLDİR ÖFKE MUHALEFETE PATLADI SEÇİME GİDERKEN SİZ SEÇMENİ NASIL BİLİRSİNİZ ? BAYRAMIN ARDINDAN GERÇEKLERDEN KAÇILMAZ... YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR BUGÜN İKİ NOKTA AÇ PARANTEZİM HOŞÇAKAL EMİR ABİ... DEVLET, YİNE 20 YAŞINDA TERÖRE, TERÖRLE TEPKİ RAMAZAN DİLENCİLERİ HAVANI BÜKERLER MEMUR BEY KAYGIMIZ VATAN OLSUN... MHP, İYİ BİR SINAV VERDİ EKONOMİ SEÇİMİ OLACAK MELİKGAZİ'DE BİR SEMT... SURİYELİLER NE OLACAK ? GENÇ SEÇMENİN TERCİHİ CHP’NİN KAYSERİ MİTİNGİ EMEKLİNİN OYU KİME GİDECEK? FİTNE FESAT HİÇ BİTMEYECEK HEPİMİZ HERŞEYİN UZMANIYIZ BİZ SEÇİLENİ, TERCİH EDİYORUZ... TALAS KAYSERİ’NİN KALBİ OLACAK ŞALTERİ KİM İNDİRDİ? Silahlar Şehirlere İniyor TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM NEVRUZU TREN GELİR HOŞ GELİR LÜM LÜM LEY... BİZ SEÇİLENİ SEÇİYORUZ... YENİ TÜRKİYE GIRTLAĞA KADAR BORÇLU MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK FIRATLAR BİTER Mİ SANDINIZ? MHP’NİN ANKARA ÇIKARMASI Kayseri'de yeni dönem başladı BİTMEYEN SORULAR VE MHP MHP'de Gençlik Hareketi KLAVYEDEKİ BOŞLUK GİBİSİN... UYGUR TÜRKLERİNE İSLAM YASAK HERŞEY DEĞİŞİYOR ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNE HAZIR MISIN? TİCARETİMİZ SON NEFESİNİ VERİYOR MHP’NİN TUNCELİ CEVABI
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır