menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

TÜRK TELEKOM’DA NELER OLUYOR?

Kürşat Açıkgöz
Kürşat Açıkgöz
16 Şubat 2022, Çarşamba

Türk Telekom Türkiye’nin özelleştirilen çok önemli kurumlarından başında gelmektedir. Türk Telekom 14 Kasım 2005 tarihinde özelleştirilmişti. Bu özelleştirme Türkiye tarihinin en büyük özelleştirmesi olarak tarihe geçmişti. Şirketin yüzde 55’i özeleştirilirken geriye kalan yüzde 45’i ise devlete kalmıştı. Resmi bilgilere göre, Türk Telekomünikasyon A.Ş. hisselerinin %55'i LYY (LYY Telekomünikasyon A.Ş.), %25'i T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ve %5'i Türkiye Varlık Fonu'na aittir. Geriye kalan %15'lik hissesi de halka arz edilmiştir.

 

Türkiye’nin can damarı bu kurum özelleştirmeden bugüne kadar birçok operasyona maruz kalmış bugün ise bir takım gelişmeler insanın aklına neler oluyor sorusunu getirmiştir. Özellikle FETÖ, 2006 yılından itibaren adeta burasını ele geçirmeye çalışmış. 15 Temmuz sonrası verilen ifadeler ve iddialar doğrultusunda olaylara baktığımız zaman FETÖ’nün 2006'dan itibaren kurumu ele geçirmeye başladığı, 2011 yılına kadarda yaklaşık 20 bine yakın kendilerinden olmayan personeli tasfiye ettiği iddia edilmişti. Hatta iddialara göre 2006-2010 yılları arasında Türk Telekom her yıl 600 uzman personel almış, bu personeller 6 ay Telekom'da çalıştıktan sonra devletin çok farklı mekanizmalarına yerleştirilmiş. Geçtiğimiz yıllarda basında çıkan bilgilere göre de FETÖ, kurumu 2006-2010 yılları arasında devlete KPSS’siz memur yerleştirme için üs olarak kullanmış.

 

Şimdi yüzde 45’i devlete ait olan bir kurumda bugün neler mi oluyor dersiniz? Hani bir atasözü var; “Sinek küçük ama mide bulandırıyor” diye!

 

Kayseri Bölge Müdürlüğü’nde geçtiğimiz aylarda kurum içi müdür atamaları yapılıyor. Yakın zamanda Ahmet Özdoğan’ın Kayseri Bölge Müdürlüğü’ne getirilmesinin ardından 7 il müdürü ve 2 şube müdürü atanıyor. Genel Müdürlük’te 4 direktörden oluşturulan bir heyet mülakatlar sonrası yapılan istişareler ile atamaları yapıyor. İstişareyi ise edinilen bilgiye göre Bölge Müdürü ile birlikte yapıyorlar. Peki heyette kim var dersiniz? Kayseri Eski Bölge Müdürü Erhan Kaya. 15 Temmuz sonrası bölge müdürlüğünden kıdemi düşürülerek ilçe müdürlüğüne getirilen bir isim. Kayseri’ye yabancı değil ve bugün il müdürlerinin atamasının yapıldığı bir heyette görev yapıyor. Bu ayrıntıyı veriyorum çünkü Kayseri’ye atanan müdürlerden birisi ile ilgili çok ciddi şüpheler var. İddiaya göre, Erhan Kaya bizzat bu isimin atamasını Kayseri’ye gelerek kendisi yapıyor, tabiri yerindeyse Müdürlük görevini tevdi ediyor yani Müdürlük makamına kendi elleri ile oturtuyor. İşte Erhan Kaya’da göreve getirdiği Tesis Destek ve İnşaat Müdürü de 2006 sonrası kurumda işe başlamış isimler!

 

Şimdi olaylar üst üste böyle gelişirken insanın aklına Türk Telekom’da neler oluyor sorusu geliyor.

 

Bununla birlikte tabi ki birçok soru geliyor.

 

Şimdi bu yazımız, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere devletin tüm yetkili kurumları ve Türk Telekom CEO’su Ümit Önal dâhil herkese ulaşacaktır.

 

Hatta Türk Telekom’un avukatları bu yazıyı didik didik edecektir. Kişi iddiasını ispatlamakla sorumludur ve aksi takdirde iftira etmiş olur! Ama şunu da unutmamak gerekir ki; bir gazetecinin iddiaların, doğruluğunun ve yanlışlığının araştırılmasını istemesinden daha doğal bir durum yoktur.

 

Şimdi, birincisi Kayseri Bölge Müdürlüğü Tesis Destek ve İnşaat Müdürü hakkında herhangi bir FETÖ soruşturması veya iddiası var mıdır? Atanırken hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Türk Telekom’da atanan her müdürün bilgisi 81 ildeki tüm müdürlüklere mail ile tevdi edilirken bu müdür ile alakalı atama süreci, yetkilendirme ve bilgilendirme rutin olarak uygulanmış mıdır? Atama süreci ile bilgilendirme süreci arasında fark var mıdır? Varsa sebepleri nelerdir?

 

Kurumda üst düzey göreve getirilen isimler ile alakalı herhangi bir güvenlik soruşturması yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa atanan son müdürler ile ilgili genel müdürlük düzeyinde herhangi bir güvenlik soruşturması yapılmış mıdır?

 

Bunun dışında son atamalar ile ilgili genel müdürlük düzeyinde yapılan her hangi bir şikâyet var mıdır? Varsa son durumu nedir?

 

Türkiye’nin kaderine etkin düzeyde sirayet edebilecek bir kurumda böyle şeylerin artık konuşulmaması gerekir diye düşünüyorum. Umarım bu soruların makul bir araştırması yapılarak cevabı verilir!..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır