menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ÖĞRENCİLERİN HAKKINI KİM SAVUNACAK?!

Kürşat Açıkgöz
Kürşat Açıkgöz
07 Ocak 2021, Perşembe
Bir süre önce Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından norm fazlası olan öğretmenlerin resen atamaları gerçekleştirilmişti.
Atamaların ardından bir takım mağduriyetlerden bahsedilmeye başlandı.
Sayı önce iki yüz küsürlerden doksanlara kadar düştü. Ardından atamaların hukuki olmadığı iddia edildi.
Akabinde konu vicdana, merhamete ve Allah korkusuna getirildi. Bu da yetmedi! Yine son günlerde amansızca bir kampanya başlatıldı.
Sanki Kayseri Valisi Sayın Şehmus Günaydın bu atama kararları ile aileleri parçalıyor ve haksızlık ediyor gibi bir takım söylemler dile getirilmeye başlandı.
Garip olanı ise herkes öğretmenlerin aile bütünlüğünden bahsederken, kimse öğrencilerin eğitim hakkından bahsetmedi.
Şunu ifade etmeliyim ki; eylem ve söylem sahiplerinin hassasiyeti kadar Kayseri Valisi Sayın Şehmus Günaydın’ın bu konulara daha fazla hassasiyeti ve duyarlılığı var. Bugüne kadar bu şehirde hiçbir konuya kayıtsız kalmış bir Vali değil! Bununla birlikte sorunların çözümü içinde gayet yapıcı bir yaklaşımı var. Tabi ki kanun ve hukuk çerçevesinde! Kanunsuz ve hukuksuz hiçbir işini görmedim. Hiçbir yanlış karara da imza attığını duymadım.
Vatan’ın, Millet’in ve Devlet’in menfaatini korumak adına bu eylem ve söylem sahiplerinden daha fazlasını yaptığına da şahidim.
Alınan kararlarda, yapılan uygulamalarda bir takım eksikliklerde olabilir. Bunu düzeltecek merci de yine kanun ve hukuk nezdinde Sayın Kayseri Valisi’dir. Ama resen atamalarla ilgili sanki bir mağduriyet oluşturuyormuş gibi bir algı ortaya koymak son derece yanlıştır. Mağduriyet varsa ilçelerde eğitim hakkından mahrum kalan öğrencilerin mağduriyeti vardır.
Mağduriyet varsa devletten maaşını aldığı halde derse gitmeyen öğretmenin yerine derse giden ücretli öğretmene mahkum bırakılan öğrencilerin mağduriyeti vardır. Mağduriyet varsa derse gitmeyen öğretmene maaş veren Devlet’in mağduriyeti vardır. Bunların dışında varsa eksik, yanlış ve hata bunlar çözülür.
Yapılan atamalar ile ilgili birilerinin mağduriyeti de olmuş olabilir. Bunlar varsa düzeltilir. Ama devlet birilerinin keyfini kaçırıyorsa kimse de kusura bakmasın! Devlet birilerini keyfi için iş yapmaz. Hele hele sayın Vali Şehmus Günaydın’ın hiç yapmaz.
* Şimdi 90 tane öğretmen norm fazlası olduğu gerekçesi ile ilçelere gönderilmiş. Bu öğretmenler bu ilçelere niye gönderiliyor diye soranların, öğretmenlerin hakkını aradığını ifade edenlerin, o ilçelerde eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim hakkını da savunması gerekmez mi?
*İlçelerde görev yapan 5 bine yakın memurun 3 bin 600 tanesi günlük ilçelere gidiş geliş yaparken, bunların aile bütünlüğü bozulmuyor da! Sadece öğretmenlerin mi aile bütünlüğü bozuluyor?
*Türkiye genelinde 50 bine yakın norm fazlası öğretmenlerin ders anlatmadan maaş alması normal mi? Bu fakir fukaranın garip gurebanın parası değil mi? Ülkenin bütçesini sarsmaz mı?
*Bu öğretmenler ilçelere gitmez ise bu ilçelerde, köylerde eğitimi kim verecek? Yerine ücretli öğretmen atanacaksa bu öğretmenlere ne kadar maaş verilecek? Bu para kimin cebinden çıkacak?
*Yine bu öğretmenlerin çocukları var da! Günlük gidiş geliş yapan ailelerin çocukları yok mu?
*Aile bütünlüğü bozuluyor diyenler, bu öğrencilerin derslerine kim girecek sorunun cevabını neden vermiyor?
*Kayseri merkezde 30’a yakın sosyal bilgiler öğretmeni fazlalığı varken Sarız’da da sosyal bilgiler öğretmeni eksiği varken buraya ders anlatmaya Kayseri Valisi mi gidecek?
*Atanamayan 700 bin öğretmen varken, derse gitmeyen öğretmeni nereye koyacağız?
*İllaki çocuk büyütecek, emzirecek bakacak ise bunu ilçelerde yapamayacak ise ücretsiz izin haklarını kullanmaları gerekmez mi? Hele hele bir eve bir maaş giriyorsa bunu yapmaları daha etik değil mi?
Son olarak “Allah korkusu”, “Vicdan”, “Merhamet”, “Aile kavramı”, “Allah Rızası”, “Vatan Millet Sevgisi” sadece birilerinin tekelinde mi?
Kayseri’de mağdurum, aile bütünlüğüm bozuluyor diyen kimsenin kapı kapı gezmesine gerek yok!
Yine söylüyorum, mağdur olduğunu, hakkının yendiğini, ortada kaldığını düşünen her kim varsa ve bunu keyfiyetten değil mecburiyetten istediğini ortaya koyarsa emin olun sayı değil 90, 9 binde olsa Kayseri Valisi Sayın Şehmus Günaydın bunun gereğini yapar, kimseyi de mağdur etmez

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır