menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ÜMİT ÖZDAĞ VE SIĞINMACILAR

Kemal GÖNEN
Kemal GÖNEN
07 Mayıs 2022, Cumartesi

Ümit Özdağ siyasi gelenekten gelen biri. Babası CMKP milletvekillerinden yani aileden siyasetçi.

Aynı zamanda profesör. Alanı siyasal bilimler. M.H.P. ve İyi Parti’de siyaset yaptı, sonra ayrılarak Zafer Partisi adıyla kendi partisini kurdu.

Ekibi de doğal olarak MHP ve sonrasında İyi Parti kökenli.

Ümit hoca İyi Parti’nin kuruluşunda basın ve propagandadan sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

İllerde kendisine bağlı başkan yardımcılarını örgütleyerek ve eğitimler vererek, o günlerde sosyal medyada her gün gündem olacak başlıklar oluşturdu.

İyi parti o dönemde arkasına müthiş bir rüzgar almıştı ve siyasette gündemi belirliyordu.

Ümit Özdağ ayrıldıktan sonra sosyal medya ve propaganda da o kadar etkili olamadı parti.

Ümit Özdağ’ın kendi partisinde ilk söylemi yönetime geldiğimizde Suriyelileri bir yıl içinde ülkelerine göndereceğim oldu.

Milliyetçi ve ulusalcı kesimde, CHP seçmeninde bu söylem karşılık buldu. Sosyal medyada sırf bu yüzden Zafer Partisi’ne oy vereceğini söyleyen insanlar var.

Ümit Özdağ siyaset ve propaganda ustası bir isim. Geçtiğimiz günlerde bir çıkış daha yaparak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a Cumhurbaşkanı adayı olması yönünde çağrı yaptı.

Bu hamle ile Millet İttifakı’nda dengeleri alt üst etti. Sosyal medyada Mansur Yavaş paylaşımları, adaylık desteği paylaşımları hayli fazla.

Meral Akşener’in gönlündeki aday olan yüzünde Rabbi Yessir gördüğü İmamoğlu ikinci planda kaldı. Kimse çıkıp ta niye Mansur Yavaş aday oluyor Ekrem İmamoğlu olsun demiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu meseleyi CHP’li birini cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesinden memnun olduk dedi ama pekte memnun oldukları görünmüyor.

Siyasette adayınızı ne kadar erken açıklarsanız o kadar çok yıpranmasını sağlarsınız. Ümit hoca bunu bilmeyecek bir siyasetçi değil. Belli ki amacı Mansur Yavaş’ın aday olmasından çok dengeleri değiştirmek ve propaganda yapmak.

Bir yandan da Ümit Özdağ, alternatif arayan seçmene, kararsızlara ve CHP seçmenine göz kırpıyor gibi görünüyor.

Zafer Partisi’nin bu propaganda çalışmaları seçimlerde ne kadar karşılığını bulacak, sandıkta ne kadar getirisi olacak zaman gösterecek. Yeni kurulmuş bir parti seçimlerde sürpriz bir sonuç alırsa kimse şaşırmasın, çünkü Ümit Özdağ kararsız kalan, muhalefeti beğenmeyen, alternatifsizlikten dolayı seçim yapmayan seçmenlerin oluşturduğu boşluğu iyi okudu. Haftalardır Ümit Özdağ sosyal medyada gündemi oluşturuyor.

Gelelim sığınmacılar meselesine…

Neredeyse on yıla yaklaştı ilk Suriyelilerin ülkemize gelmeye başlaması. Cumhurbaşkanımızın deyimiyle ensar/muhacir olgusu üzerinden baktık olaya. Elimizden geleni yaptık vatandaş ve devlet olarak.

Suriyeli bitti Afgan’ı geldi. Arkası bitmiyor, sınırlarımız yol geçen hanı gibi. Göç idaresi sayı abartılı İstanbul’da 1,5 milyon Suriyeli var diyor, İçişleri Bakanı bu sayı abartılı 500 bin diyor.

Önceki gün İçişleri Bakanı 1 milyon Suriyeliyi geri gönderceğiz fakat buna en başta iş insanları isyan edecek diyor. Yasalarımıza göre Suriye’li çalıştırmak yasak, SGK müfettişleri fabrikaları teftiş edip Suriyeli çalıştıramazsınız diyor, bakan üstü örtülü şekilde yasadışı çalıştırıldıklarını kabul ediyor. Benzer bir mesajı da Mehmet Özhaseki “ Suriyeliler gönderilemez sanayiyi onlar ayakta tutuyor” diyerek vermişti. Neresinden bakarsanız garabet.

Adına ister sığınmacı deyin, ister göçmen, ister mülteci bu durum ensar/muhacir boyutunu aşarak bir sorun yumağı haline gelmiştir artık. İşin içine kültür değişimi, psikolojik sorunlar, sosyolojik ve demografik yapının değişimi girmişse sorun büyümüş demektir. Bu kadar uzun süreli misafirlik olmaz. Kaç Suriyeliye vatandaşlık verilmiş çelişkili rakamlar var ortada. Kimse gerçeği bilmiyor.

Bir tanıdığım Sahabiye mahallesinde kiralık ilanı verdi, günlük 20 kişi arıyorsa yarısından fazlası Suriyeli, kalan kısmı Afganistanlı. Ülkemizin birçok kentinde sığınmacıların ellerinde palalar, bıçaklar ile kavgalarını izliyoruz. Şehrimizde bazı mahallelere girdiğinizde kendinizi Halep’te yada Şam’daymış gibi hissediyorsunuz. Şehir merkezini bırakın sığınmacıların girmediği köy/kasaba kalmamış.

Bu sorun küresel ve ekonomik krizle birlikte ayyuka çıktı artık. Bir şekilde gerekenin yapılması lazım. Aksi takdirde en ufak bir kıvılcım telafisi zor sonuçlar doğuracaktır. Ankara Altındağ ilçesinde  olanları hatırlayın, bir kahvehane masasında başlayabilecek bir kıvılcım felaketle sonuçlanabilir.

Ümit Özdağ’a ve partisine sırf bu yüzden gösterilen teveccüh ortada. Demek ki vatandaş için bu büyük bir sorun. Ümit Hocaya buradan bir uyarı yapalım ; Evet sığınmacı sorunu büyük bir sorun, dile getirilmesi önemli, propaganda yapmanız gayet doğal. Fakat vatandaşın tansiyonu yüksek. Kriz ortamında, bunalım içerisinde. Provokasyona oldukça açık. Belli merkezlerden düğmeye basılmış gibi videolar cirit atıyor ortalıkta. Lütfen itidalli olalım.  

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır