menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ORGANİZE’DE İŞLER KARIŞIK

Kemal GÖNEN
Kemal GÖNEN
17 Kasım 2021, Çarşamba

Organize Sanayi Bölgesinden kaos bir türlü bitmek bilmiyor. Bakanlık kararı ile görevden alma, karşılıklı sen çaldın yok ben çalmadım sen çaldın ithamları, yolsuzluk veya israf iddiaları derken sorunlu bir mali genel kurul geçirildi. Siyasetin gölgesi altında gerçekleşen mali genel kurulda ne sonuç çıktı belli değil. Gündeme eklenen bir madde ile Tahir Nursaçan ve ekibinin mahkeme kararları saklı kalmak şartı ile göreve iadeleri kabul edildi ve mali olarak ibra edildiler. Özhaseki’nin kongrede söylediği gibi ortada bir mahkeme kararı varken genel kurulda yapılan oylama bu mahkeme kararını nasıl ortadan kaldıracak, nasıl bir formül buldular bekleyip göreceğiz.

                Siyasetin gölgesi kongrenin üzerinde idi. Cumhur ittifakı uzun süredir bu mesele ile ilgileniyor. Toplantılar, buluşmalar organize ederek bir çözüm arayışına girdiler. Kongrede Baki Ersoy’un kendisine cevap hakkı doğduğu için konuştuğu esnada bu konuda söyleyecek çok şeyim var ama şehrimizin büyüğü “birkaç cümle konuş in” dedi şeklindeki söylemini ben yadırgadım. Her ne kadar aynı ittifak içerisinde olsanız da sonuçta farklı partilerde siyaset yapıyorsunuz. Baki Ersoy’un kürsüde ne kadar konuşacağına Özhaseki’nin karar vermesi doğru bir siyaset anlayışı değil. 

                Cumhur ittifakı bu işte ne kadar birlik görüntüsü verse de işin aslı göründüğü gibi değil. Baki Ersoy’un Tahir Nursaçan’ı baştan beri desteklediği apaçık bir gerçek. Muhalif kesim yine Ak Parti’ye yakın isimler. Mustafa Elitaş’ın önceki kongrede karşı tarafı desteklediğini, Nursaçan’ın kazandığı günden beri bu işten vazgeçmediğini, müfettiş, soruşturma derken görevden aldırma olayında dahlinin bulunduğunu sağır sultan bile biliyor. Elitaş’ın organize sanayi meselesine bu kadar uğraş vermesine rağmen mali genel kurula katılmaması çok ilginç. Bu işleri Elitaş organize ediyor, o ne derse o oluyor görüntüsü mü vermek istemedi, şehrimizin büyüğü sen bu genel kurula katılma mı dedi bilemiyoruz ama çok ilginç bir durum ortaya çıktı.   

                Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç genel kuruldan birkaç gün önce sürpriz bir şekilde tarafları belediyede bir araya getirdi. Birkaç kez görüşme yaptılar. Kulislere yansıyan bilgilere göre Nursaçan’ın istifa edeceği, muhaliflerin kongreye katılmayacağı, yeni bir ismin başkan seçilerek yola devam edileceği konuşuldu. Ama taraflar birbiri ardına yalanlama yaparak iddiaların gerçeğini yansıtmadığını belirttiler ve işler bu şekilde yürümedi. Muhalif kanadın kongrede Büyükkılıç bizi sattı söylemi de bir şeylerin anlaşmaya uygun gitmediğini yansıtıyor. İşin garip tarafı Büyükkılıç’ın bu arabuluculuğa girişmesi. Siyasi bir karar var ise bu işi organize edecek kişi il başkanıdır. Ortada belediyeyi ilgilendiren bir durum yok iken böyle bir işe girişip, birde üzerine istediğin sonucu alamamak puan kaybettirir.

                Gelelim muhalefet parti milletvekillerine. Şehrin ticaret odası seçimleri olur, meslek örgütleri seçimleri olur, organize sanayi seçimleri olur, Cumhur İttifakı vekilleri müdahil olurlar, seçime iştirak ederler, taraf olurlar fakat ne hikmetse muhalefet vekillerinin ne sesi çıkar, ne toplantıya katılırlar, ne bir söylemini duyan olur. Herhalde sanayicinin, esnafın sorunları muhalefet vekillerini ilgilendirmiyor. Gerçi şehrin büyüğü gerektiğinde onları bir masanın etrafına boncuk gibi diziyor, bu onlara yeterli sanırım.

                Organize Sanayi’de işler karışık ve durulacağa benzemiyor. Nursaçan ekibi zafer kazanmış havasında fakat ortada mahkemelik bir durum var ve ne olacağı belli değil. Muhalif kanat mali genel kurulu mahkemeye taşıyacağını beyan ediyor. Sanayicilere de buradan seslenmiş olalım. Siyasilerin bu kadar uğraştığı önemli kuruluşunuza sahip çıkın. Şu parti bu adayı destekliyor, şu vekil bu adayı destekliyor, onun için bende ona oy vereceğim, yada şu siyasetçinin tavrına göre bende karar alacağım zihniyetinde devam ederseniz ; şehrin büyüğü gelir ensenize bir tokat vurur, arkasından küçüğü gelir bir tokat vurur. Bu işlerde böyle devam eder gider, konuştuğunuz ve dövündüğünüz ile kalırsınız. 

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır