menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI VE YENİ BİR LİDER YARATMAK

Kemal GÖNEN
Kemal GÖNEN
23 Nisan 2019, Salı
Pazar günü haber kanallarında Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı bir şehit cenazesinde vatandaşlar tarafından yumruklu bir saldırıya uğradığı haberini izledik. İzlediğimiz görüntülerde cenazeye katılan vatandaşlar Chp liderine yumruklar atmaya çalışırken bir yandan jandarma onu korumaya çalışıyor bir yandan vatandaşı sakinleştirmeye çalışıyordu. Bir süre sonra Kılıçdaroğlu’nu bir eve alarak koruma altına alabildiler. Evi yakın bağrışları arasında iki saat sonra olay yerine gelen güvenlik güçleri, milli savunma bakanı, milli eğitim bakanı, zırhlı araçlar eşliğinde güvenli evden çıkarılarak olay yerinden uzaklaştırıldı.
 
Aynı dakikalarda aynı partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu İstanbul Maltepe’de mahşeri bir kalabalığın karşısında vatandaşa hitap ediyor, artık eski siyaset sisteminin tıkandığını, halkla kucaklaşmayan, halkına tepeden bakan siyasetçilerin devrinin bittiğini, yeni nesil bir siyaset izleyeceklerini haykırıyordu. Program İstiklal Marşı’nın okumasının ardından yapılan dualarla başlamıştı. Televizyonda aynı anda bölünmüş ekranda izlediğim iki görüntü aslında eski Chp ile yeni Chp modelinin, eski lider ile yeni liderin karşılaştırmasıydı aslında.
 
Aynı vatandaş topluluğunun aynı partinin genel başkanını yumruklarken, belediye başkanını bağrına basmasında bir tuhaflık var. Bana göre buradaki tuhaflık algı operasyonları. Cumhurbaşkanı bütün mitinglerde Bay Kemal’i hedef gösterdi. Hdp ile Pkk ile Fetö ile Bay Kemal ortak hareket ediyor bunlar terörün işbirlikçileri, gelen şehitlerin müsebbibi algısı oluşturuldu. Alttan alta sosyal medyada ve yaygın medyada Ekrem İmamoğlu’nun parlatılmasını ve yükselişini izledik. Kur’an okudu, tek başına dolaştı, sakin bir üslup kullandı, vatandaşlarla iç içeydi. Bu sahneler 2002 yılını gözlerimin önüne getirdi.
 
Tayyip Erdoğan’ın her gün televizyonlarda, haberlerde aslında nasılda bizden biri olduğunu izliyorduk. Ülkemiz de bir lider ortaya çıkarmak halkın gözünde onu bir kahraman haline getirmek, ona seçim kazandırmak aslında 2-3 aylık bir mesele. Ekrem İmamoğlu’nun adı adaylık için ilk defa gündeme geldiğinde vatandaş tarafından tanınmayan birisi nasıl seçim kazanacak derken yaklaşık 3 aylık bir süre sonra şimdi belediye başkanı. Sokakta, kahvehanede, herhangi bir mecliste vatandaş ile sohbet ettiğinizde Ekrem İmamoğlu için Chp’nin müstakbel genel başkanı diyen de, artık o Cumhurbaşkanı adayıdır gözü ile bakanda var. Bu algıya vatandaş artık ikna oldu. Tekrar televizyon sahnesini gözümün önüne getiriyorum bir yanda bakanlar, komutanlar eşliğinde zırhlı araca bindirilerek vatandaştan kaçırılmaya çalışılan bir genel başkan, diğer tarafta eski siyasetin tıkandığını artık yeni dönemin başlaması gerektiğini söyleyen yeni lider. Hey algı sen nelere kadirsin demekten kendini alamıyor insan.
 
Siyaseti dizayn edenler boş durmuyor. Kaset operasyonları ile partinin genel başkanı olduğu sıralarda hergün televizyonlarda Gandhi Kemal izliyorduk.
 
Melih Gökçek ile atışmaları. Ellerinde dosyalar algı operasyonları tutmuştu. Şimdi itibarsızlaştırma için yapılan operasyonlar devrede.
 
Yine bu satırları yazarken bir-iki gün önce gerçekleşen bir görüşme sahnesi daha geliyor gözlerimin önüne. Amerika lideri ile görüşen Ekonomiden sorumlu bakanımız Berat Albayrak. Sanırım ilk defa bir bakanımız Amerikan başkanı tarafından bu şekilde karşılandı. Bu sunulan fotoğraf yeni bir algı operasyonunun başlangıcı mıdır, yeni bir lider ortaya çıkarır mı bekleyip göreceğiz.
 

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır