menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

EVDE GÜVENLİK VE EV KAZALARI

İsmail KÜÇÜK
İsmail KÜÇÜK
11 Ocak 2019, Cuma
Bu köşemizde her ne kadar sizinle iş sağlığı ve güvenliği konusunda tecrübe ve düşüncelerimizi paylaşıyor olsak ta bugün evde güvenlik ve ev kazalarından bahsetmek istiyorum. Çünkü evimizde de ailemizin karşı karşıya olduğu, küçümsenemeyecek riskler mevcut.
 
Ev kazalarında her yıl binlerce insan hayatını kaybetmekte ya da ciddi yaralanmalara maruz kalmaktadır. Bu kazazedelerin % 80 i de 4 yaşının altındaki çocuklar. Çocukların bu kadar çok kazaya maruz kalmalarının başlıca sebepleri; tehlikenin bilincinde olmamaları, meraklı olmaları, keşfetme ve öğrenme istekleridir.
 
Ev kazalarını sebeplerine bağlı olarak birkaç ana başlıkta gruplandırmak, daha anlaşılır kılacaktır.
 
ELEKTRİKTEN KAYNAKLANAN KAZALAR: Elektrik tesisatındaki arıza ya da yıpranmalar sonucu oluşabilen elektrik kaçakları elektrik çarpmasına ya da yangına sebep olabilir. Bu nedenle bu tür bir problem görüldüğünde ihmal edilmemeli, bu arıza giderilmeden ilgili elektrikli cihaz ya da tesisat kullanılmamalıdır. Elektrik arızalarını, evin bireyleri kendileri onarmaya çalışmamalı, bu işi yetkili ve tecrübeli kişilere bırakmalıdır. Daire giriş elektrik panolarında mutlaka kaçak akım rölesi bulunmalıdır. Kaçak akım rölesi, bir elektrik kaçağı durumunda elektrik çarpmasını engelleyecek basit ama etkili bir ekipmandır. Daire giriş elektrik panonuzda bu ekipmanın olup olmadığını mutlaka kontrol ettirmeli, yoksa bir an önce bu eksiği gidermelisiniz.
 
DOĞALGAZ, LPG KAYNAKLI KAZALAR: Mutfağımızda kullandığımız doğalgaz ya da LPG (tüp gaz diye de bilinir) kaçakları da zehirlenme ya da yangınla sonuçlanabilecek kazaların kaynağıdır. Mutfağınızda bir koku hissettiğimiz zaman ilk yapmamız gereken gaz kaçağının durdurulmasıdır. Bu sırada kesinlikle elektrik düğmeleri kullanılmamalı, aydınlatmalar açıksa kapatılmamalı kapalıysa açılmamalıdır. Kapı ve pencereler açılıp ortam iyice havalandırılmalıdır. Mutfaklarda kullanılan gazın cinsine göre bir gaz dedektörü kullanılması özellikle tavsiye edeceğim bir tedbir. Maliyeti çok yüksek olmayan bu gaz dedektörleri olası bir gaz kaçağında erken fark etmenizi sağlayacaktır. Bu dedektör alınırken doğalgaz için mi LPG için mi olduğu söylenmelidir. Gazlarla ilgili bilmemiz gereken bir husus da, LPG havadan ağır olduğu için bir kaçak durumunda zeminde birikecektir. Doğalgaz ise havadan hafif olduğu için tavanda birikecektir. Bu sebeple LPG gaz dedektörleri zemine yakın, doğalgaz dedektörleri tavana yakın monte edilir.
Elektrik ve gaz dışında bir yangın sebebi de küçük çocukların çakmak, kibrit gibi tutuşturuculara kolay ulaşabilmeleridir. Bu nedenle bu tür malzemeler küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulmalıdır. 
 
Olası bir yangın durumunda hızlı müdahale için alınabilecek en iyi tedbir evde bir yangın tüpü bulundurmaktır. 2 kilogramlık kuru kimyevi tozlu bir yangın tüpü yeterli olacaktır. Bu yangın tüpü vestiyer gibi kolay ulaşılabilecek bir yerde durmalı ve evin tüm bireylerine ne zaman ve nasıl kullanacağı öğretilmelidir.
 
KİMYASALLAR VE İLAÇLAR: Temizlikte kullanılan deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar ile ilaçlar da zehirlenme ve benzeri istenmeyen durumların kaynağıdır. Bu nedenle bu tür maddeler çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmelidir. Temizlik kimyasalları su şişesi, meşrubat şişesi gibi kaplarda değil, kendi etiketli ambalajlarında tutulmalıdır.
 
BALKON, PENCERE, MERDİVEN: Ne yazık ki düşme sonucu yaralanma ve can kaybı sık rastlanan kazalar. Temizlik sırasında pencerelerin denizliklerine kesinlikle çıkılmamalı, pencereden sarkılmamalıdır. Pencerelerin dış tarafları temizlenirken, uzun saplı aparatlardan faydalanılmalıdır. Balkonların dış kenarlarına yakın ve pencere önlerinde çocukların çıkabileceği sandalye, kanepe, sehpa gibi eşyalar bulundurulmamalıdır. Evde kullanılan seyyar merdivenler, kırık, ezik, arızalı olmamalıdır. Bu merdivenlere çocukların çıkmasına izin verilmemelidir.
 
KESİCİ, SİVRİ UÇLU EŞYALAR: Bıçak ve benzeri kesici eşyalar kesinlikle küçük çocuklara verilmemeli, çocukların kolay ulaşamayacakları yerlerde muhafaza edilmelidir.
 
Ev kazaları konusunda takip etmemiz gereken üç adım; Tedbir, Gözlem, Hazırlıklı olmak.
 
Öncelikle gerekli bütün tedbirleri aldığımızdan emin olmalıyız. Ama tedbirleri almak tek başına yeterli değil. Çocuklarımızı sürekli gözlemlemeli, tabir caizse gözümüzü onlardan ayırmamalıyız. Küçük çocuklar yanlarında bir büyüğü olmadan evde bırakılmamalı, evdeki tehlikeler konusunda eğitilmelidir. Olası bir kaza için de hazırlıklı olmalıyız. Bir kaza durumunda soğukkanlılığımızı koruyabilmeli, panik olmamalı, gerekirse hemen 112 acil servisi arayıp ardından ilk müdahaleyi yapabilmeliyiz. İlk müdahaleyi nasıl yapacağımızı bilmiyorsak bunu bilen birine bırakmalıyız. Çünkü yanlış ilk müdahale, kurtarılabilecek bir kazazedenin ölümüne sebep olabilir. 
 
Bir sonraki yazımızda, bir kaza durumunda doğru ilk müdahale nasıl yapılmalıdır, bundan bahsedeceğiz. O güne kazar kazasız günler dileği ile. Esen kalın.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır