menüler
HAVA DURUMU

BİR İŞ KAZASI VE SONRASI

İsmail KÜÇÜK
İsmail KÜÇÜK
28 Aralık 2018, Cuma
İş kazasının ne anlama geldiğini, ne tür sonuçlar doğurduğunu,  kendi başımıza ya da bir yakınımızın başına geldiğinde idrak edebiliyoruz ancak.
 
Kazazede ve yakınları için iş kazası; artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmaması demektir. İş kazasının ölümle sonuçlanması; bir eşin dul, çocukların yetim kaması, anne babanın evlat acısı yaşaması demektir. Ölümle sonuçlanmasa bile, bir uzuv kaybı durumunda alışılan yaşam konforunun kaybedilmesi, hayati ihtiyaçların yerine getirilememesi, belki de ömür boyu iş göremezlik anlamına gelir. İş kazası sonucu bir uzvunu kaybeden kişi artık eskisi gibi çalışıp ailesinin geçimini rahat sağlayamayacak, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmekte zorlanacak hatta belki de birilerinin yardımına muhtaç hale gelecektir. Bu da yaşam kalitesinin düşmesi demektir. Bir anlık ihmal için ağır bir bedel değil mi?
 
İşveren açısından iş kazası; manevi etkilerinin yanında, iş gücü kaybı, ekipte moral bozukluğu sebebiyle verim düşmesi, hukuki süreç sonunda ceza ve tazminata mahkûm olmaktır. İşveren, çalışan ve iş güvenliği profesyonellerinden oluşan ekipte finansal kaynağı, eğitimler için zaman koordinasyonunu sağlayacak olan kişi işveren olduğu için iş güvenliği konusunda işverene ciddi sorumluluk düşmektedir. 
 
İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin muhatabı sadece çalışanlar olmamalıdır. İşverenler de iş sağlığı ve güvenliği bilincine sahip olmalıdır. Bir iş yerinde gerekli tedbirlerin alınabilmesi için, iş güvenliği uzmanı işvereni ikna edebilmek için bir çaba sarf ediyor hatta bir denetleme sonucunda alabileceği para cezalarının büyüklüğü ile işvereni korkutma mecburiyetinde kalıyorsa durum gerçekten çok sıkıntılı demektir.
 
Ne yazık ki tüm bunlar bir kaza yaşanmadan üzerinde durup düşünmediğimiz şeyler.
 
Ülkemizde her yıl iş kazası sonucu kaybettiğimiz insanımızın sayısı, trafik kazalarında kaybettiğimizden ya da teröre verdiğimiz kurban sayısından daha fazla. Ama ne trafik kazaları ne de terör kadar dikkatimizi çekmiyor. Bir iş kazası haberi medyaya yansıdığında etkisi en fazla birkaç gün sürüyor. O da eğer birden fazla can kaybı ile sonuçlanmış bir kaza ise. Her gün onlarcası gerçekleşen uzuv kayıplı kazalar haber değeri bile taşımıyor ne yazık ki.
 
İş kazalarını ve sebep olduğu kayıpları önlemek sadece kanun çıkarmakla ve denetimle sağlanamaz. Toplumumuzda iş güvenliği kültürü oluşturulabilmelidir. Bunun için de eğitim en önemli ve etkili araç. İş güvenliği eğitimi erken yaşta verilmeye başlanmalı, orta öğrenimde ders olarak okutulmalıdır. Televizyonlarda yayınlanan konuyla ilgili kamu spotları televizyonun en az izlendiği, gecenin geç saatlerinde veriliyorsa bir fayda beklemek hata olur. Bu tür spotlar izlenme rekorları kıran dizilerin arasında ve ana haber bültenlerinde verilmelidir ki bir fayda beklenebilsin. 
 
Bu köşedeki ilk yazımızda iş sağlığı ve güvenliği konusuna, iş kazasının doğuracağı sonuçlardan bahsederek giriş yapalım istedik. Haftaya sadece iş yerlerini ve çalışanları değil tüm ailemizi ilgilendiren ev kazalarından bahsedeceğiz. O zamana kadar sağlıklı bir hafta dileğiyle, hoşça kalın.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır