menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

“TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR.”

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
11 Ocak 2017, Çarşamba
İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un bu sözü bugünleri hissederek söylediğinden en küçük bir şüphem dahi yoktur.101 yıl önce ne yaşanmışsa şuan da aynılarını yaşamaktayız. O zaman da bütün dünya karşımıza dikilmiş topraklarımızı istiyordu. Güya yanımızda olan Almanya bile, bizi savaşa sokarak sırtımızdan kahpece ve kalleşçe vurmaya devam ediyordu. İşte o durumda şahlanan bir millet vardı. Anadolu’nun yiğit evlatları bir yudum suyunu, bir lokma ekmeğini paylaşmış; evde bulunan bütün ihtiyaçlarını vatan topraklarına adamıştı. Kimileri yurdunu terk ederken kimileri canını vermek için yollara düşmüştü.13 yaşındaki gönüllü bombacı Ali Reşat Çavuş gibi, Kayseri Lisesi, Galatasaray Lisesi gibi, Seyyit Onbaşı, Yarbay Hasan Bey ve daha nice yiğit kahramanlarımız gibi…
 
Evet tarih tekerrür etti, evet dünya yine karşımızda ve evet o kahramanlar yine tek bir tereddüt etmeden ailem, evladım, canım demeden, gözünü kırpmadan, bu kutsal topraklar için canını seve seve vermekte. Tek değişen isimlerimiz, yüreğimiz mi, bileğimiz mi yoksa bu vatana olan sevgimiz mi ? Asla!
 
O günden bugüne kadar vermiş olduğumuz şehitlerimiz üstadın deyimiyle: ''Ey şehid oğlu şehid ! İsteme benden makber,sana aguşunu açmış duruyor Peygamber.'' sözüne yüreğini açmış ve aguşunu açan Peygamber'e koşarak giden aslanlarımızdı.15 Temmuz’da en kritik hamleyi yapan Ömer Halis Demir, Çanakkale Deniz Savaşı’nda yüreğinde beslediği iman duygusu ve vatan sevgisiyle düşmana dur diyen Seyit Onbaşı rolündeydi. Dediğim gibi değişen sadece isimlerimizdi… Yüreğimizde beslediğimiz vatan ve iman sevgisi asla değişmedi, değişmeyecekti. İzmir'de Adalet Sarayı’na düzenlenen kahpece saldırıyı tek başına durduran, korkusuzca hainlerin üstüne giden, son mermisine kadar yüreğini ortaya koyan ve mermisi bittiğinde kahpece, kalleşçe sırtından vurularak şehit edilen Fethi Sekin’in, Çanakkale’de şehid olan Yarbay Hasan Bey’le benzerliği aklınıza hiç gelmedi mi? Hem kalleşçe şehit edilmesi, hem de beslemiş olduğu köpeği ile Yarbay Hasan Bey’in köpeği Canberk’le aralarında olan bağını bizlere yeniden hatırlatmıştır.
 
Şehidimiz Fethi Sekin'in köpeği Zeytin ise şehit edildiği günden beri polisimizin nöbet tuttuğu yerden ayrılmıyor, uzaklaştırdıklarında yine oraya gidip yatmaya ve gözlerinden yaşlar dökmeye devam ediyor. Yiğit polisimizin şehit edildiği anda da yanında olan Zeytin, 10 yıl önce sokak köpeği ve hasta bir haldeyken yiğit polisimizin sahiplenmesiyle, yanından hiç ayrılmamış. Şimdide onun geleceği ümitle nöbet tuttuğu yerden ayrılmıyor.
 
Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu ve bu anı canlı bırakmak için şimdi ise Yarbay Hasan Bey ve Canberk hikayesini hatırlayalım:
 
“Çanakkale’de savaş son hızla sürerken, gencecik insanlar birer birer toprağa düşüyor, 17. Alayın kahraman komutanı Yarbay Hasan Bey de askerleriyle birlikte savaşıyor, düşman siperlerine doğru korkusuzca ilerliyordu. İlerleme sırasında bir çeşmeye yaklaştılar ve su içmek için askerlerine izin verdi Hasan Bey ancak çeşmenin başında bir köpek vardı ve askerler onu kovalamaya çalışıyordu. Köpeğin her yeri yara bere içerisinde, çok bitkin, tüyleri dökülmüş ve perişandı.
 
Hasan Bey, köpeği kovalayan askerlerini durdurdu ve o bitap düşmüş köpeği kucağına aldı. Ona bizzat eliyle çeşmeden su alarak içirdi. Sonrada karnını doyurdu ve köpeği kucağına alarak yoluna devam etti. Bir dahada yanından ayırmadı. Artık askerlerle birlikte geziyor, siperlere giriyor, cenk ediyordu. Ama hala bir adı yoktu ve Hasan Bey de ona Canberk adını koydu. Canberk artık bir Türk ordusu neferiydi. Mehmetçiklerin dostuydu. Herkes onu çok seviyordu. Zamanla tüyleri yeniden çıktı, gelişti, yaraları da düzeldi. Askerlerden bazıları, insanların hayvanlara olan ilgi ve sevgi sebebini anlamıyor, soruyorlardı: ”Komutanım, bu köpeğe neden bu kadar alaka gösteriyorsunuz? Hasan Bey de: “O da bir can taşıyor. Sizi, bizi
 
ondan ayıran bir şey yok ve Allah’ın huzuruna geldiğimde bu köpeğe neden merhamet etmedin demesinden korkuyorum.” demişti.
 
Canberk’in hayatı değişmişti ama savaşta değişen bir şey yoktu. Savaş tüm acımasızlığı ile sürerken yaralı bir Fransız askerine yardım etmek için yanına yaklaşan Hasan Bey, savaş içinde canavarlaşmış, insanlıktan çıkmış ve iyiliği göremeyen Fransız’ın hançeriyle olduğu yere yığıldı. Olanı uzaktan fark eden Canberk, koşup oraya geldi ve hemen Hasan Bey’in yanına çöktü. Ellerini, yüzünü yalıyor; havlıyor ona cesaret vermeye çalışıyordu. Sonradan hemen herkes yanına koştu ama ne var ki yarası çok ağırdı ve maalesef Hasan Bey orada can verdi.
 
Ve kahraman Mehmetçikler, çok üzülse de savaş tüm hızıyla sürdüğünden ve Hasan Bey’i, uğruna savaştığı, öldüğü toprağa emanet etme vakti geldiğinden ona bir mezar kazdılar. Hasan Bey’in üzerine Türk bayrağını örttüler. Mehmetçikler, Yarbay Hasan Bey’i defnetmek için bayrağı kaldırdılar ki ne görsünler, Canberk de Yarbay Hasan Bey’in ayak ucuna yatmış, öylece duruyormuş. Kaldırmak isterler ama kalkmaz, Canberk yerinden kıpırdamaz. Biraz daha uğraştıklarında da Canberk’in de öldüğünü fark ederler. Mehmetçikler daha da çok üzülmüş, Canberk ve Hasan Bey’in dostluğu karşısında saygıyla eğilmişler ve daha sonra Yarbay Hasan Bey’i toprağa vermişler. Çok sevdiği, hiç yanından ayırmadığı Canberk’i de ayak ucunda toprağa defnetmişler.”
 
Son söz son kelam İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'dan olsun.
 
“Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
 
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
 
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid'i...
 
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
 
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
 
"Gömelim gel seni tarihe" desem, sığmazsın… “

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır