menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ŞİİR TADINDA MUHABBET

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
13 Şubat 2019, Çarşamba
Sabah uyandığımızda pencereye doğru bakıp evin içerisine süzülerek girmiş güneşin kudretini Hak’tan saymayıp, şükretmeden kalkıp hiç önemsemezsek eğer o güneş kırılır, o kadar neşeyle doğmaz bir daha...İşe giderken asansörde karşılaştığın üst komşuna seslenmeden başını eğip telefonla oynama numarası yaparsan,dışarı çıktığında hemen sokağın köşe başında olan bakkal Harun’a içten bir ‘’Selamün aleyküm’’ demezsen,karşından gelen daha 1.sınıf öğrencisi Ahmet’e hayırlı sabahlar tebessümünü çok görürsen,otobüse bindiğinde ayakta duran yaşlı Ayşe teyzeye yönünü çevirip oturduğun koltuktan uyumuş numarası yaparsan,iş yerine gittiğinde nasıl hileyle maddiyatımı artırırım düşüncesine girer maneviyatını yerle yeksan edersen,Allah’ın selamına razı olmuyormuş gibi unutulmaya yüz tutanlar arasına girmesini sağlar gibi kimseye selam vermezsen, ne şiir dokunur bu yüreğe ne de günümüzde olmaması gerektiğini savunduğumuz hiç bir şey ne yazık ki değişmez!!
 
Yağmur bir gün çok yağsa hemen dillerde bir şikayet “Her yeri su bastı!”Yağmur bu düşüncelere kırılıp çekildiğinde bulutların arasına, bu kez de “Topraklarımız kurudu,içecek suyumuz kalmadı neden yağmur yağmıyor?” diyoruz.
 
Sabah uyandığımızda perdeyi aralayıp dışarı baktığımızda bembeyaz kar gelinliğiyle şehri bürümüşse, hele bir de Erciyes Dağı mutluluk çığlıkları atıyorsa bu duyguyu şükrederek karşılamak yerine,kiminin okul tatili,kiminin de beyaz kabusu konumuna getirirsen o kar kırılmaz mı? Bir daha inciden de parlak rengiyle seni doyasıya ziyarete gelir mi hiç?
 
Yedi güzel adamdan bir tanesi olan Şair Erdem Beyazıt üstadında sözüyle “Bembeyaz gelinliğini giyinmiş bir tabiat olsa...” yanağımıza dokunan da sadece kar değil sevgilinin elleri olacak belki de. Bu duyguyu yaşamadan gelecek baharın hesabını nasıl verebiliriz?
 
Çiçekleri en sevdiğin ,en kıyamadığın yerlere dikerek, severek,öperek,koklayarak hatta konuşarak sulamak yerine zehir zemberek bir köşeye atarak yağmurdan yağmura su aldırırsan, sana istediğin gibi neşeyle çiçek olup açabilir mi hiç?
 
Çayı içerken şekersiz ve karanfilli bir tat ile sevgilinin bakışlarında şiir dolu hayat sürerek ,eğer ki sevgili artık toprağa emanetse veyahut çekildiyse aşkın yarışından bir çay ocağında oturup “Garson,iki çay!”diyerek giden sevgilinin hayalini karşına alarak oturup sohbet etmek, çayın deminde aşkın baharını yaşamak şiir değil de nedir azizim?
 
Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin manevi hasretini,sözlerini Kayseri’nin herhangi bir köşesinde yaşayamıyorsan,Mimarsinan’ın o çalışma ve bilim aşkını düşüncelerinden eksik ediyorsan,Erciyes’in dik duruşunu görmezlikten geliyorsan,Gesi bağları’nı gezerken yaşanmış bir aşkın hikayesi canlanmıyor ve” Gesi bağları’nda dolanıyorum,yitirdim yârimi ...”diyerek dilinden kelamlar dökülmüyorsa vay haline vay işte o zaman yaşayan bir ölüden farkının olmadığının göstergesidir.
 
Velhasıl kelam bu dünya güzelleşecekse şiirle, yeniden şahlanışa geçecekse insanların maneviyatının şiir tadında olmasıyla geçecektir.Şiiri sevin,okuyun,dinleyin demiyorum;sadece şiir gibi yaşayın ve yaşatın etrafınızı diyorum.
 
Allah’a emanet olun.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır