menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ?

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
20 Şubat 2020, Perşembe

Malûm kış şartları Kayseri’de de son günlerde kendini iyice göstermiş oldu. Bu durum sonucunda geçen hafta Pazartesi ve Perşembe günleri valilik tarafından okullarımız tatil edilerek eğitim-öğretime ara verildi. Nedendir bilinmez ama okullar tatil edildikten sonra hep aynı muhabbetleri görürüz.” Neden tatil edildi ki? Gerek var mıydı? Karda tatil mi olur? Çocukların dersi ne olacak,geriye düşüyorlar? Çocuklar okuldan soğuyor.” Ve bazıları o kadar haddini aşıyor ki “Çocuklarımıza kim bakacak, biz işe gidiyoruz.”diyenler bile var. Tabi ki mesele sadece çocuklar da değil. Öğretmenlerin tatili de bir o kadar gündemden inmiyor.

Şimdi şu konuya bir açıklık getirelim.

Allah aşkına herkes önce şunu bir anlasın. Mesele okulların tatil edilip edilmemesi değil. Mesele sabahın 6'sın da öğrencileri almaya giden servisin Rabbim esirgesin bir kaza geçirerek olası kötü sonuçların oluşmasını önlemek. Yürüyerek gidecek olan hamile bir memurun kayıp düşmesini önlemek,engelli bir çalışanımızın o hava şartlarında işe gitme mücadelesi ve sıkıntılarını önlemek...Eğer bunu kavrayabilirsek yukarıda sorulan soruların ne kadar gereksiz olduğunu anlamış oluruz.En yakın zamanda başımıza gelen Sarız ilçemizde oluşan çığ olayını düşünün, Talas ilçesi başta olmak üzere Kayseri geneli yolların durumunu düşünün, sabahın ilk saatlerinde şehrin üzerine çöken sisi düşünün, bu şartlarda yavrunuzu sabahın 6:30' da göndermek ne kadar doğru olabilir ki? Tatil olmadığını düşünün bir olumsuz olay olsa ve içimizi yakacak durumlar meydana gelse bu kez de emin olun neden tatil olmadı ki? Bu hava da tatil yapılmaz mı? diyerek gündeme getirmeye çalışırlar. Bizim amacımız faciaları öncesinden önlemek. Keşke, vah,tüh dememek... Bu eleştirileri yapanların biraz daha derinden düşünüp ona göre hareket etmesi gerekmektedir.

Gelelim şimdi öğretmenlerin kar tatili olayına. Geçenlerde değerli bir ağabeyimin köşe yazısını okurken öğretmenlerin bu tatil süreçlerinde aldığı para haram olabilir düşüncesini kaleme almış. Herkesin düşüncesi kendini ifade eder. Kendine göre doğruluk payı yüksek sözler de sarf edebilirler. Ama bana göre bu söz ve konu yürek yakıcı. Öğretmenlerin okulu evlerinin hemen yan binasında yer almadığını herkesin bilmesi gerekmekte. Kimisi ilçelere günü birlik gidip geliyor kimisi de merkezde neredeyse şehrin bir noktasından diğer noktasına gidip gelmekte. Bana göre bütün meslek dalları bir kenara öğretmenlik bir kenara. Halkın gözünde en rahat ve en çok tatili olan bir meslek gibi görünse de emin olun en zor meslekler arasında öğretmenlik gelir. Zaman geliyor ki anne baba bir tane evladına bile katlanamazken öğretmen 25-30 çocuğun başında durup bilgi aktarması kolay olmasa gerek. Onun için kimse kusura bakmasın ama son söz son kelam bellidir:

 

“Öğretmenim senin aldığın ücret sonuna kadar helâli hoştur,helal olsun!

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır