menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ÖĞRETMENLERE RESEN ATAMA ŞOKU

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
06 Ocak 2021, Çarşamba

Öğretmenlerim,

Benim cefakâr, benim hizmetkâr, benim stres yüklü değerlerim...

Hayatları stresle geçen ender mesleklerden bir tanesidir. Üniversite okumak için çoğu başka şehirlerde ailesinden uzakta hasretle, ne sıkıntılarla 4 yılı bitirip mesleğini eline almak için can atarlar. Üniversite bittikten sonra onlar için ders çalışmak bitmez aslında, bitti dedikleri yerde yeniden bir sınava tabi tutulurlar.Ellerinde geleceği olan kitaplarla başlarlar yeniden sınava çalışmaya. Geceler boyu uyumadan çalışırlar çünkü yüreklerinde hep bir korku vardır ya atanamazsam? Ya hayalini düşüncelerimde yaşattığım öğrencilerime kavuşamazsam? Zaman gelir sınava girerler puanlarını alırlar bu kez de beklerler bir müjdeli haber. Kaç bin kişi alacaklar acaba olacak mı diye. Ağızlarında değildir atanayım da yurdumun her köşesinde görev yaparım sözü. Öyle de olur bir kısmı atanır atananlar yurdunun en ücra köşelerine giderler görevini en iyi şekilde yapmak için. Bu kez de o güzel yürekleri bir sevdanın peşine takılır. Hayalleri bir yuva kurmaktır. Yuvar kurup eşlerinin yanına gidip gitmeyeceklerinin kaygısı sarar bu kez hayat iklimlerinde. İlçe emri, il emri diyerek atanır giderler eşlerinin yanına. Yuvasını kurar evladını kucağına alır ki bir haber daha gelir eşinden yavrusundan uzaklara atandığını duyar. Yine kaygılıdır, kimisi  daha yeni doğum yapmış bebeğinin süt hakkını nasıl yerine getireceğini düşünür, kimisi de kurmuş olduğu düzenin alt üst olmasına yıkılır.Ögrencilerine kavusmasi için sabah 6 da evden çıkması gerekir hatta belki daha erken, eve geliş saati yine akşam 6 yı bulacaktır. Ki bu öğretmenlerimizin çoğunun küçük bebeği var.

 Düşünür durur kendi kendine, bebeğinin tam 12 saat kadar annesiz emzirmeden nasıl duracağını. Kime bırakacağını, akşam evde yemek yapma telaşını,e vin temizliğini her şeyi kaygı eder. Aslında bir mutlulukla kurduğu gerçekler yeniden kendini hayallere bırakmıştır. Oysa ne kadar öğretmen dense de onlar da bir anne bir babadır. Değerlerini ne kadar çok bildiğimizi söylesek de aslında hiç bilmediğimiz değerlerdir. Onların istekleri bellidir hem kendi ailesini hem de öğrencilerini muhafaza etmektir. Yükleri çok, yolları dikenlidir. Çocuklarımızın rol modelleridir. İşlerini hep evine taşıyan sabahlara kadar diğer günün hesabını yapan canlardır. Öğrencilerinin dertlerinden kendi dertlerini unutan, öğrencilerine yeri gelince anne yeri gelince baba olan kıymetlerimizdir.

Ne kadar öğretmenler gününde değerleri tavan yapmış gibi görünse de aslında hep yalnız seslerini sadece öğrencilerine duyuran gurur temsili insanlardır.

Gelin bu değerleri üzmeyelim, sonuna kadar haklarını koruyalım ve sahip çıkalım. Unutma sen sahip çıkmazsan kimse çıkmaz.

Kayseri’de geçen haftalarda norm fazlası adına yapılan atamadan sonra uykularını yitiren bir müjdeli haber bekleyen öğretmenlerimizi artık kaygılandırmayalım. Onlar zaten geldikleri bu yolda yeterince üzülmüş, yıpranmış ve kaygılanmışlar bir kaygı tufanı da sırtlarına siz bırakmayın. Devletimiz işleri kolaylaştıran olmalıdır. Aile birliğini düşünerek atadıkları yerlerinden aile birliğini bozarak yeniden başka yerlere göndermeleri yürekleri yakmaktadır. Mazeretleri hafife alınacak gibi değildir. Kimisi sağlık kimisi eş durumudur. Unutmamalıyız ki aile birliği ve sağlık özrünü hiçe sayarak kilometrelerce uzaklığa gönderdiğin bir öğretmenden istediğin verimi alamazsın çünkü aklı hep ailesinde olacaktır.

Kayseri Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünün değerli yetkilerine sadece şunu sormak istiyorum:

Daha yeni bebeği olan bir anneyi kmlerce uzak yere göndermek doğru mudur?

Bu bebeğin annesinden 12 saat ayrı kalması durumunda  süt hakkı ve bakımı nasıl karşılanacaktır?

Milli Eğitim Bakanlığının aile birliğini koruması için yapılan bu atamanın bozulma amacı nedir?

Kendi bulundukları ilçelerde hiç mi öğretmen açığı yoktu da saatlerce uzak ilçelere atanarak aile birliklerinin bozulması uygun görünmüştür ?

Norm fazlası olan öğretmenlerden neden bazıları resen atanıp bazılarının ataması hiç yapılmamıştır?

Bu atamalarda öğretmenleri hangi durumlara göre ayırıp atamaları yapılmıştır?

Neden şeffaflık sağlanmamıştır?

Bu soruların cevabı gelir mi bilmem ama benim en çok içimi yakan ve kahreden olay ise daha yeni doğan bebekleri bir tarafa bırakıp resmen şehir sınırlarında bulunan yerlere atanmaları oldu. Kıymetli devlet büyüklerimiz dilekçeye bakıp bu duruma hala onay veriyorsa daha ne denilebilir ki?

Rabbim sizinle öğretmenlerim yalnız değilsiniz!

 

 

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ÖĞRETMENLERE RESEN ATAMA ŞOKU BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE" HANİ YARINLAR HEP MUTLULUK GETİRECEKTİ ?
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır