menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

NEREDESİN SEN?

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
01 Aralık 2016, Perşembe
Kim derdi ki zaman gelecek, Kayseri’de hayranlık içerisinde konserine gittiğin, gece gündüz şarkılarını iç çekerek dinlediğin, radyo programlarında durmadan sesini sevenlerine duyurduğun, türkülerin prensi, gönüllerin hüzün delisi, aşkın yaşayan efsanesi, halkın adamı, halkın aşığı Neşet Ertaş’ımızı kaleme alıp yazacaksın Ey İlhan Yılmaz ! 
Ne söylesem de yüreğimde sakladığım hisleri dile getirsem bilemiyorum ama hem  üstadımıza ait bazı yaşanmışlıkları sizlerle buluşturmak hem de yüreğinizde tatlı bir tebessüme sebep olmak ümidiyle, Kırşehir’in ağzıyla Neşet Ağamızı yad etmek istiyorum. 
 
"Analar insandır, biz insanoğlu." diyerek kadına duyduğu saygıyı her defasında dile getiren ve unutulmayan aşkı olan Leylası ile yaşadığı ayrılıktan sonra bile "Ben onu çok sevdim çünkü o türkülerimin sahibiydi." diyerek ayrılığı bile seven adamdı üstadımız. Böylesine bir adam özlenilmez, yokluğu aranmaz, eksikliği hissedilmez mi?  Neşet Ağamızı ve onun geçtiği yolları daha iyi anlayabilmek, bu türkülerin nasıl içerimize içerimize işleyebildiğinin daha çok farkına varabilmek için,  kısa bir şekilde yaşanmışlıklardan sizlere aktarmak istiyorum.
 
Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş Kırgınlığı 
 
Üstad Ankara’da gazinolarda şarkı söylermiş. Düzenli olarak sahne aldığı gazinoda çalışmakta olan bir kadına aşık olmuş ve bu aşk zamanla evlilik kararına kadar gitmiş. Üstad sevdiğini babasına anlatmış ve babasını Ankara’ya çağırmış. Babası Muharrem Ertaş sahne aldığı mekana gelmiş ve Leyla’yı görmüş, görünce "Bundan bize gelin olmaz oğul..." demiş. Fakat Neşet Ertaş babasının sözüne karşı gelerek Leyla’yla evlenmiş. Bunun üzerine baba oğul birbirlerine kırgınlıklarını saza dökmüşler ve sözlerini okurken kulağınızda o güzel seslerin yankılanacağı şu türküler çıkmış ortaya: 
 
Muharrem Ertaş: 
Temiz ruhlu saf kalplisin şöhretsin 
Hakkın vardır evlenmeye evladım 
Mevlam sana yapanları kahretsin 
Aslı bozuk alma dedim evladım 
 
Dokunsalar naziF tene kir gelir 
Bizden önce ceddimize ar gelir 
Köle olmak şanımıza zor gelir 
Sen aklını yitirmişsin evladım 
 
Neşet Ertaş: 
Aşkı kimden aldın sevgiyi kimden 
Aslı bozuk deme gel şu insana 
Soracak olursan eğer ki benden 
Aslı bozuk deme gel şu insana ya dost 
 
Yazımızı felek yazdı mevladan değil 
Senin dediklerin evladan değil 
Her hata suç bende leyla’dan değil 
Aslı bozuk deme gel şu insana ya dost... 
 
Neşet Ertaş ile Leyla’nın Karşılaşması 
Üstad Leyla ile evlenmiş ve babasının her söylediği başına gelmiş. Leyla ile boşanmışlar bir kara günde. Bu sırada gazinolarda şarkı söylemeye başlamış üstad. Bir gazinodan konser teklifi almış bir gün ve afişler asılmış her yere. Zaman gelmiş çatmış, üstad sahne alacağı yere gitmiş, elinde bağlaması... Büyük bir alkışla sevgi gösterisiyle karşılanmış. Sahneye çıkmış ve almış bağlamasını eline. Hareketli türküleriyle tam başlayacakken bir anda karşı masaya kaymış gözü. İki kişi varmış masada. Bir çift göze bakakalmış o sırada. O gözler kim mi? Leyla’dan başkası değilmiş tabii ki. 
 
Üstad ilk kez o gün, sahnelerde hiç söylemediği türküyü söylemiş. Söyledikten sonra bağlamasını da almış, sahneden inip mekandan ayrılmış. Leyla’nın gözlerine bakarak söylediği o türkü mü ne ? 
Yazımı kışa çevirdin 
Karlar yağdı başa Leylam 
Viran oldu evim yurdum 
Ne söylesem boşa Leylam 
 
Her an gözümde perdesin 
Nere baksam sen ordasın 
Mevlam ayrılık vermesin 
Gökte uçan kuşa Leylam... 
 
Almanya’da Gelen Düğün Teklifi 
Yurtdışına gidip orada hayatını sürdüren Neşet Ertaş’a bir çiftin düğününde çalıp söylemesi için teklif götürürler. Üstad bunun karşılığında 1000 Mark istiyorum der ve anlaşma sağlanır. Düğüne giden üstad, düğünde herkesi türküleriyle mest eder. Sahneden indikten sonra aldığı 1000 Mark’ın 500’ünü damada, 500’ünü geline takıp gider. 
 
Ya İlk Mezarına Gelen? 
Neşet Ertaş vefat ettikten sonra ilk mezarına gelenlerden bir tanesi de Leyla olmuştur. Leyla günlerce mezarına gelip saatlerce mezarında gözyaşı dökmüştür. 
Ama şunu da yüreğimizde yer edelim ki: Aşk kaybettikten sonra değil, yanında olduğu sürece güzeldir. Sevdiğiniz insanların kıymetini kaybedince değil, kaybetmeden anlayalım ki soğuk topraklara derdimizi bir çare içinde anlatmayalım. Üstadın yaşantısını ve yaşadıklarını anlatmaya başlasak, ne gazete kağıdı ne de roman sayfaları yeter. En iyisi biz yazdığı şiirlerde ve söylediği türkülerde onu bulmaya devam edelim. 
 
Neşet Ertaş'ı rahmet ve sevgiyle anıyoruz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır