menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR !

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
22 Mart 2017, Çarşamba
George Orwell'in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanından çıkarılabilecek en önemli sonuçlardan biri de şudur: ’Büyük birader’, dil kurumunun başındakilere verdiği direktifle halkın kullanmakta olduğu kelimelerin yerine daha kısa,mümkünse tek heceli kelimelerin bulunmasını istemiştir.Bundaki maksat ise dili yavaştan yavaşa yok etmek ve zamanla bitirmektir.Biz harfleri kısalttıkça daha az düşünmeye başlıyoruz, daha az düşündükçe beynimizin dilimize yönelttiği sözcüklerin fakirleşmesi ve yok olması da kaçınılmazdır.En kötüsü ve en acı olanıı ise; fakirleşmiş beyinlerin yönetilmesi ve kullanılması daha kolaydır.Resmen bu tespit şimdiki ve gelecek zamanı anlatmakta olup, durumun ne kadar ciddi ve acı olduğunu göstermektedir.Günümüzde yazılı ve görsel basın ile yakın dönemimizin vazgeçilmezleri haline gelen sosyal ağlardaki mesajlaşmalarda kısaltma ihtirasının fazlalığı dilimizin ne kadar da tehlikeli bir sürece girdiğini vurgulamaktadır.
 
Peki ya diller değişiklik gösterebilir mi zamanla ? Elbette gösterebilir fakat sözcüklerin ve konuşmanın katledilmesine de kesinlikle göz yumulmamalı; bu konuda öncelikle ailelerimize, okullarda öğretmenlerimize ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’na çok büyük görevler düşmektedir.Aile ve öğretmeni anladık da RTÜK ne alaka diyenleriniz olabilir ama asıl büyük sorumluluk onlardadır. Diziler,filmler,programlar bu milletin ahlakını bozmadı mı şimdiye kadar ?Dizilerde yapılan ahlaksızlıklar ve konuşma bozuklukları gençlerimize ne kadar da iğrenç örnek olmadı mı ? En basit bir örneği ise; bir yavrumuz çizgi film kahramanı gibi uçacağını zannedip camdan atlayıp hayatını kaybetmedi mi? Saçma sapan evlendirme programları yaparak Müslüman bir ülkenin ahlak ve namus duygularıyla oynamadılar mı?Asıl görev işte bu yüzden onlarda.Unutmamamız gereken birşey vardır ki: Camiye giden birisiyle arkadaşlık edersen yolun er yada geç camiye düşer ama yoldan çıkmış birisiyle yoluna devam etmek istersen de eninde sonunda sen de yoldan çıkarsın.
 
İsimlerimizi bile bu pervasızca sarf edilen kısaltmalara kurban ettik: Mehmet'e Memoş,Fatma'ya Fatoş gibi bilinçsizlikten öte, ihanet dolu sözler kullanıp aslında Peygamberimiz (s.a.v)kızı Fatıma anamızın ismini bile batılı sözcüklere kurban ettik.Bu hain ve kalleşlerin hiç bitmeyecek bir oyunudur.Yahudilerin yüzyıllar boyunca oynadığı oyunlardan bir tanesini örnek vererek bu olaya aydınlık kazandırmak isterim: Hazreti KAKA, Radiyallahü Anh:Büyük komutan, büyük sahabe…Ve yahudilerin en çok nefret ettiği sahabelerden biri KAKA, Radiyallahü Anh…Yahudiler cesareti, harp kaabiliyeti ve kendilerine karşı kazandığı üstün muvaffakıyetlerinden dolayı Hazreti KAKA’ya nefret duyar, kin kusarlar. Bu düşmanlıklarından dolayı çocuklarının yaptığı pisliğe “KAKA” dediler. Bizler de hiç araştırmadan aynı şeye kaka dedik…
 
Diğer bir örnek: Beyaz yüzlü nur yüzlü Hazreti FATMA Radiyallahü Anha annemiz, TESETTÜR İÇİN GİYDİĞİ KARA CİLBAB-I ŞERİFE hakaret olsun diye, bir böceğe KARA FATMA dediler. Maalesef bizler de aynısını demeden çekinmedik. Hala da cahilce demeye devam ediyoruz…
 
Bu örneklerden bir tanesine de yakın çevremizden örnek verecek olursak ilk aklıma gelen ve canımı her duyduğumda yakan ''MİM-SİN''rezaletidir.Sadece Kayseri için değil Türkiye için çok kıymetli yeri olan Mimar Sinan isminin bu denli kullanılması ve yayılması ben ve benim gibi Mimar Sinan aşıklarının kalbini
 
her duyuşunda yaktığını söylemek isterim.Bu isim hangi düşüncelere sığınarak ve hangi akla irade hürmet kısaltılmıştır bilemiyorum ama kim bunu yaptı ve böyle yayılmasına sebep olduysa Allah onu bildiği gibi yapsın.
 
Bu konuyu çeşitli yerlerde dile getirip tairihine ve duruşuna güvendiğim insanlara sorduğum da “Telaffuzu kolay olduğu için söylenebilir.” denildi.Bu sözü tabir-i caizse babam dahi söylese böylesine bir değeri meşruiyet kazandırmaya çalıştığı için kınamam, lanetlerim.
 
Mimar Sinan Türk-İslam medeniyetinin en büyük isimlerinden bir tanesidir.Kayseri’m otobüslerin levhasında bile yazan o isme inat sizler atanızı güzel yad edin.
 
Diğer haftaki yazımda ise anlatacak daha çok harfhanem var, bekleyin...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır