menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK !

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
01 Mart 2017, Çarşamba
Bir gün sormuşlar ermişlerden birine:”Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?”diye. “Bakın göstereyim.”demiş ermiş.
 
Önce sevgiyi dilden gönlüne indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuş yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyundaki kaşıklar...
 
Ermiş: “Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz.” diye bir de şart koymuş. “Peki” demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.
 
Bunun üzerine:” Şimdi…” demiş ermiş. “Sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe.” Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. “Buyurun.” deyince her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, karşısındaki kardeşine uzatarak içmişler çorbalarını.
 
Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan. “İşte...” demiş ermiş.
 
“Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz.”
 
Şunu da unutmayın:
 
“Hayat pazarında alan değil, veren kazançlıdır her zaman.”
 
Hayat pazarında olduğumuzu unutmamak lazım vesselam ben demekten kurtulup biz demeyi öğrendiğimiz zaman hayatın ne kadar anlamlı ve mütevekkil insan topluluğunun güzelliğini görmüş olacağız.
 
İnsan insanı küçük görebilir mi ? Veyahut görmemezlikten gelebilir mi ?
 
Hz.Adem ile Hz.Havva’dan gelen kardeşliği Ebu Cehil’in düşünceleriyle bozabilir mi hiç?
 
Sevgi varken…
 
Saygı varken...
 
Hoşgörü varken…
 
İnsanların kusurunu ve yanlışını örtmek varken…
 
Şefkat ve merhamet varken…
 
Tevazu ve alçak gönüllük varken…
 
Yardım elimizi cömertçe,mertçe herkese uzatmak varken…
 
Öfke ve hiddetimize mani olabilmek varken…
 
Tebessümler içerisinde Allah'ın selamıyla herkesi selamlamak varken...
 
Neden hep tersini yaparız ki,
 
Peki bunu hiç düşündünüz mü?
 
“Ya kırdığın kalbi Allah seviyorsa? Bilemezsin. Bilseydin ödün kopardı, dokunamazdın.”sözü yüreğine esip geldiğinde, içiniz rahat bir şekilde ben hiç kalp kırmadım diyebiliyor muyuz? Yoksa
 
kırdığımız kalplerin acısıyla ızdırap mı çekiyoruz?
 
Gerek aile içerisinde,gerek iş yerindeki muhabbetlerimizde,eş, dost, akraba sohbetlerinde,günümüzde her şeyden önce gelen sosyal medya sayfalarında paylaşımlarımıza,konuşmalarımıza dikkat edelim.Dilimizden çıkan sözler,parmaklarımızın yazmış olduğu harf toplulukları kardeşlerimizin kalbini kırabilir ve içerimizde sonsuz bir burukluğa,küslüğe de sebep olabilir.Peki ya değer mi? Emin olun konumuz ne olursa olsun, kimsenin kalbini kırmaya ve onu üzmeye değmez.Unutmayın ki Peygamber efendimiz (s.a.v)canından çok sevdiği amcası Hz.Hamza'yı şehit eden Hz.Vahşi'yi bile affetmişken bizler kimseyi üzmeyelim ve üzdüysek de bir telefon yakınımızda olan kardeşlerimizle kırgınlığımızı bitirelim.
 
Rabbim sevgi ağacımızı hep canlı ve güzel meyvelerle doldursun.
 
Kardeşçe kalın...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır