menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
26 Ekim 2016, Çarşamba
Bu haftaki yazımda; gün içerisinde dikkatimi çeken, maalesef kulağıma pek de hoş gelmeyen ve sizin de bir nebze olsun dikkatinizi çekmek istediğim bazı noktalara değineceğim.

Her sabah gözlerimizi açtıktan sonra, ilk yaptığımız şey; direk kalkıp, güzel bir kahvaltı yapmak ve ardından işin yolunu tutmak olur.Annemize, babamıza, eşimize; uyanır uyanmaz ilk gördüğümüzde, yürek dolusu mutlulukla “ Günaydın!” deriz. Dışarı adımımızı attığımız anda, tanıdık tanımadık birileriyle karşılaştığımızda, ağzımızdan ilk “Günaydın!” cümlesi dökülüverir.

İş yerine vardığımızda, yine bizleri karşılayan birden çok “Günaydın!” olur. Peki neden hep ‘günaydın’ sözünü kullanıyoruz sizce? Anlamını hiç düşüneniniz oldu mu?

Nereye varmak istediğime, yazımı sonuna kadar okuyanlar şahit olacak ve eminim ki bana hak vereceklerdir. Şimdi gelgelelim günaydın kelimesinin anlamına…

Günaydın: Gününüz aydınlık olsun manasına gelen, sabahtan öğleye yakın zamanlara kadar söylenebilen, bir esenleme sözüdür. Buraya kadar çok güzel. Fakat neden “Günaydın!” yerine ‘’Sabah-ı şerifleriniz hayırlı olsun’’ demiyoruz? Neden Allah’ın selamını vererek güne daha huzurlu bir şekilde başlamak istemiyoruz? Muhakkak ki herkesin kendine göre bir açıklaması vardır bu konuda. Ama şunu çok iyi biliyorum ki: Bu satırlarımı okuyan herkes, günaydın sözünü kullanmıyor ve Allah’ın selamını bizzat yaşatmak için, ellerinden geleni yapıyorlardır. “Ben dikkat etmiyordum ama dikkat edeceğim bundan sonra.” diyen güzel yürekleri de hisseder gibiyim elbette.

Pekala, “Merhaba”nın anlamını hiç merak ettiniz mi?

Gelin bir de buna göz atalım.

Günlük hayatımızda birçok kez kullanma gereksinimi duyduğumuz, defalarca dilimizde yer etmiş bu sözün; aslında hangi anlamı taşıyıp, hangi anlama ithafen kullanıldığını kaç kişi biliyor? Ya da kimler kulaktan dolma, ne olduğunu bilmeden ‘’Merhaba!’’ diyerek yoluna devam ediyor, hiç düşündünüz mü? Özellikle meslektaşlarım, yani radyo ve televizyon programcıları, sizler günlük yaptığınız programlarda, dilinizden düşürmediğiniz selamların anlamlarına hiç baktınız mı? Durun şimdi, çok basit ve kısa ama birçoğumuzun da ilk kez burada okuyacağı açıklamaları yapayım.

‘Merhaba’nın “Benden size zarar gelmez.” manasına geldiğini söylesem, birçoğunuz şaşırmaz mı? Yani düşünecek olursak; her sabah evimizden çıktığımızda, bir yere girdiğimizde, telefonda konuştuğumuzda, radyo ve televizyon programlarına başlarken ilk cümlemizde insanlara: ‘’Benden size zarar gelmez.’’ diyerek başlıyoruz.

Şöyle bir örnek daha vereyim mi? (Örneği bayanlar üzerinden vermek istiyorum, yoksa şimdi erkekler “Yok yahu ben korkmazdım.” diye düşünebilirler.) Gecenin zifiri karanlığında, bir sokaktan geçiyorsunuz ve geçerken karşınızdan birisi geliyor. İçinizde engel olamadığınız korku ve endişe oluşuyor birden, yanınızdan geçen kişi, size yaklaştıktan sonra “Merhaba!” diyerek geçip gidiyor. Bir ‘merhaba’ sözüyle insanın düşünceleri bir anda değişebiliyor.

Yine de biz ‘merhaba’ sözünden çok; Allah’ın selamını iletmeye, herkese söylemeye devam edelim. Kazancımız daha çok olacaktır emin olun.

“Nasıl yani İlhan Yılmaz?” diyenler var aramızda. Durun özetleyelim. Selam vermek dini açıdan sünnettir, sevaptır bu bir. Karşımızdaki insana benden sana zarar gelmez anlamına gelir bu iki. Ve ayrıca “Müslüman müslümana dua etmeden, duası kabul olmaz.” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Bir hadis-i şerifte, selamın Allah’ın isimlerinden biri olduğu belirtilmiştir.

Böyle olunca “Esselamu aleyküm.” demek,” Allah’ın ismi üzerine olsun.” demektir. Kadı İyaz, muhafaza manasına geldiğini, “Esselamu aleyke”nin, “Allah’ ın muhafaza ve koruması senin üzerine olsun.” demek olduğunu, “Allah (c.c.) seninle olsun.” “Allah’la beraber olasın.” makamında bir dua olduğunu belirtir bu da üç.

Günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir başka olay ise, “Çok yaşa!” durumudur. Yakın bir arkadaşınla aynı masada çay içiyorsundur ve bir anda hapşırıverir. O dakikadan itibaren, zihinlerde gezinen konuşma aynen şu olur: “Acaba çok yaşa diyecek mi?”

“Acaba çok yaşa desem mi?” Ve sonunda “Çok yaşa!” der, o da: “Sen de gör!” diyerek bu yüksek maratonlu düşünce yarışı tamamlanır. ‘Çok yaşa’ ne demektir peki? Bunu da mı bilinçli olarak kullanmıyoruz yoksa? ‘Çok yaşa’ Hristiyanlık inancında olan bir alışkanlıktır.

Hristiyanların inanışına göre; insanların hapşırması, vücudunda barınan şeytanları dışarı attıkları anlamına gelir. Papa tarafından söylenmesi zorunlu olarak getirilen inançlardan bir tanesidir. Peki şimdi dinimiz yönünden bakalım mı bu hadiseye? Peygamber efendimiz (s.a.v.): “Ey Müminler sizden biriniz aksırıp, Allah’a hamd ederse, (“Elhamdülillah” derse) onun hamd ettiğini işiten her Müslümanın ‘’Yerhamükellah’’ (Allah sana rahmet etsin) diye karşılık vermesi gerekir.” der.

Velhasıl kelam, muhabbetin rengi bellidir; bu sohbet uzar gider ki ne gider. Rabbim bu kelime hazinemizi korumamızı ve bilmeden kullandığımız cümlelerin himayesinden kurtulmamızı nasip eylesin. Allah’a emanet olun ve yazıların tadında kalın .. Saygılarımla.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır