menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

"EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
02 Kasım 2016, Çarşamba
Şimdi konumuzu biraz da edebiyat ve sanata çevirelim mi?

Lüzumsuz yere yaptığımız hataların üstüne, bir de sanat anlayışını ekleyeli çok oldu. Magazinsel spekülasyonlar üzerine kurulu bir hayatın içerisinde, sanat yok olmaya mahkum bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Aslında biz buna varlık içerisinde yokluk çekiyoruz desek daha doğru olur gibi.

Son zamanlarda internet ve telefona bağımlılığın artması; arkadaş, komşu, akraba düzenini bırakın, aile hayatını bile alt üst etti. Aile arasında, babanın evladına ve eşine; evladın baba ve annesine ilgisi yok denilecek kadar azaldı. Bir yerlere hayatımızı odaklarken, diğer yerleri mahrum bırakarak, geleceğimizin temellerini maalesef çürük bir şekilde atmış oluyoruz.
Sebebi elbette ki siz değilsiniz, biziz.Çünkü bizliğimizi kaybediyoruz .

Geçen günlerde dostlarla beraber bir mekanda oturduk ve aile bireylerinden,edebiyattan bahsettik. Sadece bahsettik, biliyoruz ki haddimize değildir.

Adı edebiyat olmasına edebiyat fakat derinliği çok fazlaydı.

Kitap…
Deneme…
Öykü…
Roman…
Hatta şiir.

Eski yıllara dönüp baktık ve yüzyıllar öncesinde yaşayan birçok yazarın, neden yazdıklarını sorguladık.

Bir aşk vardı aslında kalemi ele aldıran.

Kimisi Mevla aşkıyla, kimisi vatan, kimisi kul, kimisi ise doğa aşkı için eline kalemi almıştı.

Şimdiki yavrularımıza ve geleceğimizde bulunan insan topluluğuna bakınca; kitaplardan ve okumaktan çok uzak bir düzeyde olduğumuzu, açık bir fark ile görebiliyoruz.

Yediden yetmişe bir ailede, bir yemek masasında bile, telefon ve sosyal alem hayatın bir adım önüne geçmişse ve çok özür dileyerek söylemek istiyorum ki tuvalette bile yokluğunu çekiyorsak; kendimizi edebiyattan dışarı atıp, internetin ağına gerçekten de düştüğümüzü gösterir. Japonya, en çok telefon üreten ve en az kullanıp, en çok okuyan bir ülke olmayı başarıyorsa; “ İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır.” atasözümüzü herkesin oturup bir düşünmesi lazımdır.

Varmak istediğim sonuç şudur ki : Bu kadar edebiyattan bahseden ve gerçekten sanat için, edebiyat için, tabir-i caizse soyunurum diyen kişilerin, oturup şuan ki durumumuzu gözden geçirmesini can-ı gönülden isterim.
Evet biz çok vefakar bir milletiz, vicdanı gayet hür ve çok da cesur bir milletiz fakat bilgisizlikte sınır tanımaz konuma da gelebiliyoruz bazen.
İnşallah bir gün öyle bir hale gelirsiniz ki; “Bir gün okuduklarımdan çok; yazarım diye korkuyorum.” deme haline bürünürsünüz, korkunun en güzel hali bu olsa gerek.

Edebiyatın hükümetinde yaşayıp, edebiyatın hikmetini bilemeyenlere inceden bir sitem vesilesi ile...

Allah'a emanet olun.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır