menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
08 Mart 2017, Çarşamba
Maalesef Türkiyemizdeki kitap okuma oranları, Afrika ülkelerinin bile epey gerisinde kalmış durumdadır. Bununla beraber Japonya’da toplumun % 14 ü, Amerika’da % 12 si, İngiltere’de ve Fransa’da %21’i düzenli kitap okurken; Türkiye ‘de yalnız 10.000 kişiden 1 kişi düzenli kitap okumaktadır.Güzel şehrimiz Kayseri’miz de bu durumlara artık dur diyebilmek, okumayı yaygınlaştırmak, sevdirmek amacını omuzlarına yükleyip, kültürel ve sosyal anlamda Türkiye'nin örnek alacağı ve dilden dile aktarılacağı bir şehir olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Bu ilerleyişin başındaki en önemli isim ise Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çelik Beyefendi’dir. Yaptığı birçok güzelliklerin yanı sıra, öğrencilere bir bir kazandırdığı kütüphanelerle bunu Kayseri’de yeneceğini göstermiştir.
 
Öncelikle yeni Merkez Kütüphanesi’ni yenileyip, öğrencilerle buluşturan Sayın Mustafa Çelik daha sonra -bilhassa benim çok büyük hayranı olduğum-Şair Sezai Karakoç'un ismiyle açtığı kütüphanede okumaya ve tabii ki öğrencilere değer vermeye devam etmektedir. Türkiye’de ihtiyaç malzemeleri sıralamasında kitaplar 235. sırada yer almaktayken, bir şehir olarak Kayseri kitap ve kültür faaliyetlerine her şeyden daha da çok özen ve ilgi göstermektedir.ABD ‘ de yılda 72 bin adet konusu farklı kitap basılırken, Rusya’da 58 bin, Japonya’da 27 bin, Türkiye’de ise 7 bin kitap basılıyor ve bunun da üzerinde duran Kayseri Büyükşehir Belediyesi; halkı okuma alışkanlığına sürüklemek için kültür ve sanat dergileri çıkarıyor, Kayseri’nin tarihi ve benimsenen yerlerini gezdirmek,tanıtmak için de birçok ücretsiz kültür ve sanat etkinlikleri düzenliyor.Okumak, çocukların kültürel gelişimlerini tamamlamaları ve bilgi çağını yakalamaları için hava gibi, su gibi, yemek gibi günlük hayatlarının bir parçası olmalıdır.Bu duruma getirmek için de öğrencilerin okuma aşkına teşvik edilmesi gerekmektedir.Her konuda en son teknolojilerle hazırlanıp, öğrencilerin verim alması için her şeyin bulunduğu yeni kütüphanelere gidenlerin, neredeyse içinden çıkmama istekleri bizleri gayet mutlu etmektedir.Teşvikse teşvik, değerse değer, hizmetse hizmet, her şeyi en iyi şekilde Kayseri halkına ve öğrencilerine kazandıranları ne bu halk unutur ne de bu tarih onları bir köşeye yazmadan geçer gider.Kıymetli öğrencilerimizin ise üstüne düşen, kendileri için yapılan bu başarılı ve faydalı ilmin sonuna kadar gidip peşini bırakmamasıdır.Çünkü her bir kütüphane ilim yuvası olup, her bir cümlenin içinde yatan binlerce gizli özne bulunmaktadır.
 
Üstad Necip Fazıl Kısakürek ne de güzel söylemiş öyle:
 
“İman, ihlas, vecd ve aşk, bunlar birer kelime...Kelimeyi boğardım verselerdi elime.”
 
Bizler üstadımızın bu sözüne yakışır bir şekilde yaşayıp, kelimeyi boğmak için aşk ile kitaplarımızı okuyarak, kütüphanelerimizi doldurarak bunu en iyi şekilde yerine getirmeliyiz.
 
Radyo programlarımda bu konu hakkında o kadar güzel yorumlar ve teşekkürler almaya başladım ki bu muhabbetimi yazıya dökerek aslında binlerce öğrenci kardeşlerimizin sesine ses, düşüncelerine ortak oldum.Üniversite için Kayseri'mizi tercih eden kardeşlerimizin kendi şehirlerinde bu konfor ve düzeyde kütüphanelerin olmadığını ve Merkez Kütüphanesi’ne gittiklerinde bir o kadar güzel karşılanıp hizmet edildiğini söylemektedirler.Canlı yayınlarıma aldığım üniversiteli öğrenciler, Kayseri gibi bir şehirde hayatlarının en önemli dönemini geçirdikleri için çok mutlu olduklarını dile getirdiler.Bunu da bilmelidirler ki başta onlara her konuda destek çıkan belediyelerimize ve halkımızın sıcak duruşuna,güzel yüreğine borçludurlar.
 
Değerli Sezai Karakoç üstadımızın yazdığı ve Reis-i Cumhurumuz’un sesinden de hayat bulduğu şiirin bir kısmını paylaşıp muhabbetimi noktalamak isterim.
 
...
 
Sevgili,
 
En sevgili,
 
Ey sevgili!
 
Uzatma dünya sürgünümü benim,
 
Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır?
 
Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır,
 
Aşk celladından ne çıkar madem ki yar vardır,
 
Yoktan da vardan da ötede bir Var vardır.
 
Hep suç bende değil, beni yakıp yıkan bir nazar vardır,
 
O şarkıya özenip söylenecek mısralar vardır.
 
SAKIN KADER DEME, KADERİN ÜSTÜNDE BİR KADER VARDIR.
 
NE YAPSALAR BOŞ, GÖKLERDEN GELEN BİR KARAR VARDIR.
 
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır,
 
Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır,
 
Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır.
 
Sırların sırrına ermek için, sende anahtar vardır,
 
Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır.
 
Senden umut kesmem, kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır.
 
Sevgili,
 
En sevgili,
 
Ey sevgili !
 
Okumanın tadında kalın...

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır