menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BU YAZIMI SANA YAZDIM!

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
26 Aralık 2018, Çarşamba
Şuan bu yazıyı okurken bir bebek Yemen’de annesinin sütü olmadığı için açlıktan öldü. Dünya’nın en acı olayı olan evlat acısına dayanamayan anne de evladının cansız bedenine sarılarak son nefesini verdi .Babayı hiç sormayın, o bir iki lokma bulabilir miyim aileme diye bir ormanlık alanda çoktan öldü ve o bölgenin en toku olan akbabaların midesine oturdu bile.
 
Kısacası, siz bu yazının daha ortalarına gelmemişken bile bir aile gözden uzak gönülden ırak olan bir yerde yok oldu gitti.Peki bunun için biz ne yaptık?
 
Durun onu da şöyle özetleyelim:
 
Kimimiz “Aman bize ne!” diyerek gazetenin sayfasını değiştirdi.
 
Kimimiz kendi yakınlarımıza gücümüz yetti de orası mı kaldı derdine düştü.
 
Kimimiz okudu okumasına fakat yazı bittikten sonra hayatının akışına kaldığı yerden devam etti.
 
Kimimiz de geçtiğimiz günlerde de olduğu gibi hemen İl Müftülükleri’ne gidip, güçlerinin yettiği kadar Yemen’de bulunan kardeşlerimizin açlıklarına ortak olup bir aileyi kurtarmak için yardımlarını buluşturdular. Geçenlerde ismini vermek istemeyen bir iş adamı kendi aracını İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven Hocamıza vererek lütfen bu aracımı yardım için satın ve Yemen’e gönderin demiş. Böyle yürekli insanların da hala var olması insanlığın ölmediğinin en güzel göstergesidir. Rabbim böyle insanları çoğaltsın diye bolca dua etmeyi unutmayalım ve örnek almamız gerektiğini hatırlayalım.
 
Dünya’nın bu yalan düzeninde açlık en büyük imtihandır.Bu imtihanı veren ülkeler varken biz bunlara yabancı kalırsak Allah (c.c) ahirette bunun hesabını herkesten sorar.
 
Yemen, Myanmar, Afganistan, Nijerya, Somali, Pakistan, Suriye, Güney Sudan, Uganda, Brundi, Kamerun, Orta Afrika bu ve bunun gibi sayamadığımız bir çok ülkede milyonlarca çocuk, açlık tehdidiyle karşı karşıya.Geç kalmadan yardımlarımızı buralara ulaştırmak için çaba sarf edelim. Hiç yoktan karınca misali ulaşamasakta o yolda ölürüz kıssasını canlandırıp, akıllarımızda o yolda bir çabamız olduğunu,duyarsız kalmadığımızı Hakkın huzuruna sunalım. Ahirete iflas etmiş bir şekilde gitmeyelim.
 
Hazret-i Mevlana -kuddise sirruh-, dünya malına muhteris olup ahirete iflas etmiş bir halde giden kimselerin haline hayret ederek şöyle buyurur:
 
“İnsana ne oluyor da altının ve dünya malının kölesi oluyor? Hak yolunda harcanmayanlar nedir? Neyi ifade eder? Dünya malının esiri olarak onun kapısında yılan gibi kıvrılıp yerlerde sürünmek zilleti, insanı göklere eli boş gönderen bir sefalet sebebi değil de nedir!..”
 
Başka bir ayette ise:
 
Münafıklardan bazıları da mal mülk verip zengin ettiği takdirde Allah’a daha çok itaat edip,fakirlere daha çok yardım edeceklerine söz verirler de Allah onlara istediklerini ihsan edince verdikleri sözleri unuturlar, cimrilik edip yoksulun hakkını vermezler!(Tevbe 9/75 ve 76)der.
 
Dünya’nın maddi duygusundan sıyrılıp manevi duygusunun tadına varmak için,iyilik yapıp o iyiliği unutup sadece buz tutmuş yüreklerde sıcak bir ateş olarak kalmak için yardıma muhtaç olan herkesin gücümüzün yettiği kadar yanında olmamız yeterli olacaktır.
 
Yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma daha yapmak istiyorum.
 
SEN! Evet SEN! Yardım etmedin diye ne yazık ki …
 
’’BİR BEBEĞİMİZ DAHA ÖLDÜ…’’

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır