menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
23 Ocak 2019, Çarşamba
Dava: İyinin,güzelin,güvenilir olmanın,doğrunun ve faydalı olanın yeryüzünde hakim olmasıdır.Peki günümüzde sıklıkla kullanılan fakat anlamlandıramadığımız ''Dava Adamı'' nedir,kimlere denir?
 
Dava Adamı: Yalın ayak çıkmış olduğu dikenli yolda,canı ne kadar yanarsa yansın,gözlerinden kan damlaları ne kadar akarsa aksın, dönmeyip o yolun sonunu getirmek için hayatından vazgeçenlerdir.
 
Dava Adamı: Baş koyduğu bir işin zorluğundan değil, yanında bulunan insanların desteği azaldığından canı acıyan ve o durumdayken bile tek başına kalsa da yolundan dönmeyip, hedefinin üzerine gidenlerdir.
 
Dava Adamı: Bulunmuş olduğu bir yerde veya dünyanın herhangi bir yerinde bir yanlışı gördüğünde, hiç korkmadan tüm dünyanın karşısına dikilip “Bu yapılan yanlıştır!” diye haykıranlardır.
 
Dava Adamı: İnanmış olduğu değerler doğrultusunda yaşayan, bu değerler için hayatının sonuna kadar mücadele eden ve çevresinde bulunan herkesin bu değerlere sahip çıkması için diliyle söylediklerini kalbiyle tasdik eyleyip, o duyguları aktaranlardır.
 
Dava Adamı: Dini,vatanı,milleti ve yaşamış olduğu kutsal topraklar için önüne çıkacak tüm engellerle mücadele eden,yılmadan,yıkılmadan onun üzerine giderek engelleri bertaraf edenlerdir.
 
Dava Adamı: Çıkmış olduğu bu yolda verdikleri tüm sözleri yerine getiren, başında neyse ortasında ve sonunda da öyle olup hayat çizgilerini ''Edep'' üzerine kuranlardır.
 
Dava Adamı:''Mü’minlerden öyle erler vardır ki, Allah’a (c.c.) verdikleri sözde sadakat ettiler, kimi adağını ödedi, kimi de şehit olmayı bekliyor. Onlar asla verdikleri sözü değiştirmediler.” Ahzab Suresi; 33/23 ayeti mucibince yeri geldiğinde inandığı değerler uğrunda ölüme gözünü kırpmadan giden adamlardır.
 
Şimdi genellikle partilerde reklam olan fakat hayatımızın aslında her anında yüreğimizde saklayıp o uğurda gitmeye çalıştığımız ''Dava Adamlığı'' ne yazık ki anlamını yitirmiş yerlerde sürünmektedir.Örneğin; düne kadar isimleri Belediye Başkanlığı için açıklanmasını bekleyen,o zaman sarfında “Ben dava adamıyım,bu kutlu yoldan dönmem,partim için canımızdan vazgeçeriz partimizden vazgeçmeyiz,makam ve mevki amacımız değil tek amacım
 
liderimizin emirleri ve hizmet etmek!” diyenler şimdi aday gösterilmediğini görünce partilerini değiştirir, davalarından vazgeçip başka partilerin davası için yollara düşer olmuşlar.
 
Yazıktır,günahtır...
 
Kendileri aday gösterildiği zamanlarda diğer adaylara küslük olmaz diyenler küsmeye başlamış,birileri partilerini satıp gidiyor diyerek ortalığı ayağa kaldıranlar aday gösterilmediğinin diğer akşamı partisinden istifa eder olmuşlar.Tabiki koltuk tatlı,koltuk rahat,koltuk bereketli,koltukta saygı sevgi var,hürmet var,hizmet var,karşısına geçip önünü ilikleyenler var,makam aracı ve şöförü var,havası var,karizması var, Allah bilir daha bilmediğimiz neler neler var...
 
Kiminin de davası uğruna saçlarına karlar yağar,beli bükülür,dizi çökülür,yürüyecek dermanı kalmaz,ailesinden,eşinden çocuğundan,akıp giden zamanından fedakarlık eder,bu yola ömrünü adar,garibanların sofrasından kalkmaz,kazanmış olduğu ücreti bile vatanının kutsal topraklarına kanını akıtan şehitlerimizin aileleri için bağışlar.
 
Lafa gelince herkese bakıp davasının yolunda deriz,fakat icraate gelince de o kişilere “Dava Adamı”deriz.
 
Rabbim böyle yürekli insanların sayılarını çoğaltsın.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
KAYSERİ AK PARTİNİN KALESİ Mİ? BEN YAZDIM SEN OKU... ŞUNU DA SÖYLEYİM Mİ? MİLLETİN NABZI! MİLLET, VEKİLİNİ TANIMIYOR! BAŞKAN KAPIYI SÖKMÜŞ CAHİLSEN OKUMA ŞEHİR DERTLİ ÖĞRETMENLERE TATİL HARAM MI, HELAL Mİ? SEN HANGİSİ OLUYORSUN ? GÜNDEM ÇOK DERİN CUMHUR İTTİFAKI KAYSERİ’DE ŞAHLANDI BİZ ŞAHİT OLDUK ÖNCE İNSAN OLALIM CUMHUR İTTİFAKI’NA ALGI OPERASYONU CUMHUR İTTİFAKI:17 MİLLET İTTİFAKI:0 ŞİİR TADINDA MUHABBET HELAL OYA TALİP OLAN HELAL İNSANLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ADINI YAZANLAR BİR ''DAVA'' VARMIŞ BİR ''ADAMI'' YOKMUŞ HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ BU YAZIMI SANA YAZDIM! SOKAKLARA TABİ Kİ İNERİZ CAN VERİP GEÇİT VERMEYENLER! BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BÖYLE OLUR HER ŞEY BİR ANONSTAN İBARET (MİYDİ?) ANLAMADIK, ANLATAMADIK ! MİMAR SİNAN'I MİM-SİN YAPANLAR SİZLE HESABIM VAR ! ÖZGÜR MÜYÜZ ? BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OKUTMA AŞKI KARDEŞE CAN, CANA KARDEŞ GEREK ! AŞK İLE EVET ! YILBAŞI MI? NOEL Mİ? NEREDESİN SEN? KIRMAYIN İNSANLARI EY İNSANOĞLU! "EDEBİYATIN HÜKÜMETİ·NDE YAŞAYIP,EDEBİYATIN HİKMETİNİ BİLEMEYENLERE"
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır