menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SELİM AKDOĞAN

İlhami ŞEKERCİOĞLU
İlhami ŞEKERCİOĞLU
29 Nisan 2015, Çarşamba
Gazetemiz Kayseri Anadolu Haber’de dört haftadır, salı günleri yazmaya başlayan Kırım, Doğu TÜRKİSTAN gibi “İslam’ın Öksüzleri” başlıklı yazılarıyla Kayseri de yazı hayatına başlayan Selim Akdoğan’ı sizlere tanıtmak istiyorum. Selim Bey’i tanıtımdan amacımız gazetede yazmaya devam etmesini teşvik etmek, okuyucularına tanıtmak ve bunlarla birlikte Kayseri Basın hayatına farklı, yeni bir yazarı kazandırmaktır.

Selim Bey, anne ve baba tarafından Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde ülkesine önemli hizmetler etmiş, iki farklı aileden gelmektedir. Anne tarafından büyük dedesi ve onun babası Yıldız Sarayı’nda Sultan 2. Abdülhamit Han zamanında görevli iken Osmanlı’nın yıkılışından sonra Develi’ye dönmüş ve Mal Müdürlüğü görevi yapmıştır.

Büyük Anneannesinin Uzunyayla, Kafkaslara kadar uzanan bir aile kökü vardır. Annesinin kardeşi Veliüddin Çakıoğlu İstiklal Harbi’nde Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşıdır. İki kez Balkan, beş kez Çanakkale, üç kez Irak, İran, Çukurova, Sakarya, Dumlupınar, Şeyh Sait isyanı ve Haçın harbi olmak üzere birçok savaşa katılmıştır. Haçın Harbinde Ermenilere karşı Civan Bey kod ismiyle kahramanlıkları oldukça ünlüdür. Kozan’da Kız Mektebi Fransız ve Ermeni askerlerince kuşatılır ve içerisindeki öğrenciler rehin alınır. Bu durumdan haberi olan dayı Veliüddin Çakıoğlu, Kilikya Fransız komutanının eşini kaçırır. Takas yoluyla kızları kurtarır. Kendisi Sultan Vahdettin. Enver Paşa, Mustafa Kemal Atatürk ve T.B.M.M tarafından 7 adet madalya ile taltif edilmiştir.

Baba tarafı ise Çolakoğlu olarak tanınır. Dedesi İstiklal Savaşı Madalyalı Mehmet Akdoğandır. Selim Beyin Babası Mustafa Akdoğan ise Develi de 1946 yılında Demokrat Partisini kurmuş ve ‘’Demokrat Develi’’ isimli ilk özel gazeteyi Osman Nuri Deniz ile birlikte 11 Kasım 1954 tarihinde çıkarmışlardır. Mustafa Akdoğan Kayseri’de de siyasi çalışmalarına devam etmiş ve Yassıada çıkışı Kayseri Belediye Başkanı Osman Kavuncu ile Akdoğan ailesinin birlikte iş ve siyasi çalışmaları olmuştur. Mustafa Akdoğan’ın 1955 yılında vefatından sonra çocukları okul iş hayatını devam ettirirken Necmettin Erbakan ile tanışırlar. Daha sonra Necmettin Hoca ile Gümüş Motor ve T.O.B.B de çalışmalarını birlikte devam ettirirler. 1969 yılında Necmettin Erbakan Hoca, arkadaşları ve Akdoğan Ailesi ile birlikte Milli Nizam Partisini kurarlar.

Selim Bey Develi doğumlu evli üç çocukludur. Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışı hayatında çok şey görmüş, yaşamış bilgi birikimine sahip bir arkadaşımız. Selim Bey MBA, B.Se P.D İstanbul, Manchester ve Strathclyde tahsilini tamamlamıştır. CCol ASDC Uluslararası Uzmanlık Diploması sahibidir. Üst düzey yöneticidir. Türkiye, İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Avustralya da yapılan muhtelif işler, çok uluslu yerli - yabancı şirket temsilcilikleri, imalat ve pazarlama şirket ortaklıkları, konferanslar, teknik, ekonomik paneller, Türkiye’nin ihracatının artmasına yönelik çalışmalar, fabrika kuruluşlarında fizibilite hazırlanması ve yönetici yetiştirme faaliyetleri içerisinde bulunmuştur. Selim Bey çok farklı ülkelerde bulunmuş özellikle Müslüman coğrafyası ile ilgisini, üst düzeyde tutmuştur.
Selim Bey’in Kayseri Anadolu Haber Gazetesinde yazması için Yrd. Doç.Dr. Kadir Özdamar ile birlikte gazete yönetimini ziyaret ettik. Doğrusu Kadir Bey’in bir hemşerimizin daha yazı hayatına katılması için çabası, gayretini özellikle belirtmeliyim.

Bu donanımlı ve kültür birikimi yüksek olan kardeşimizden inanıyoruz ki bizimle birlikte siz değerli okurlarımız da faydalanacaktır. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
TABULARI YIKAN AYETLER YAVAŞÇA DEVELİDE İZ BIRAKANLAR ÂŞIK GÜZİNİ OSMAN İLKER 2 OSMAN İLKER 1 GENÇ ÇİFTLERİMİZ 5 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 4 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 3 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 2 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 1 MEHMET KAÇAR MEHMET ORAL YUSUF DOĞDU YAŞAR KÂĞITCI AHMET BAKIR ÖMER LÜTFİ BAKIR İSİM SOYİSİM 3 İSİM SOYİSİM 2 İSİM SOYİSİM 1 HAYATIMIZ SINAVIMIZDIR TARAFTAR VE TARAFSIZ OLMAK KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAYIN BAŞKANINA HAMDİ YOZGATLI ÂDEM ARMAĞAN MİLLET MİLLİYETÇİLİK - ÜMMET ÜMMETÇİLİK HEMŞEHRİ TÜRK OLMAK GELİN OLAN BALIKLAR. PİŞMANLIK HAÇIN HARBİ DOST ve İHANETİ RENCİDE OLMAK YÜKSEL KALKAN SÖZ ve ÖNEMİ EMANET SABIR ZAN ARİF NİHAT ASYA VE ÖĞRENCİSİ MEHMET BOZKURT SOFADAKİ KÜRÜN AHLAK ve ZAFİYETİ ( 1 ) EMİR ALİ ÖZÇAKIR BAŞARMAK 1 DİN VE VİCDAN AKIL VE ZEKÂ ÜZERİNE TEŞEKKÜR HÜR OLMAK LÜTFEN DİKKAT SABANCI MERKEZ CAMİİ SEÇİM VE ÖNEMİ ALİ’NİN MAVİ KANEPESİ ABDULLAH AYATA SELİM AKDOĞAN GÖÇLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER ACI GÖÇ 8 ACI GÖÇ 7 ACI GÖÇ - 6 ACI GÖÇ (4) ACI GÖÇ (3) ACI GÖÇ (2) ACI GÖÇ (1) GIYBET CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ Sabah Ezanı KARNE SEVİNCİ SIR VE SIRRIN SAKLANMASI ÇALIŞMAK VE ÖNEMİ BEDDUA İSTERSEN ÖĞRENEBİLİRSİN İNSAN VEFA ÖRNEĞİ DUA BİR NEFESTE KAYSERİ
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır