menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

OSMAN İLKER 2

İlhami ŞEKERCİOĞLU
İlhami ŞEKERCİOĞLU
01 Kasım 2017, Çarşamba
Köyde gerekli hazırlıklar yapılır. Borç olarak aldıkları parayı sahibine iade ederler. Artık rahat bir ortamda Cilavuz Köy Enstitüsüne sınava giderler. Köy Enstitüsünde tanıdığı köylüsü öğretmen Ömer Lütfi Bakır Hoca vardır. Sınavı arkadaşıyla birlikte kazanırlar. Dördüncü sınıfta 1951 yılında köylüsü Server Hanımla evlenir. Yetişkin iki erkek çocuğundan İşletme mezunu Yavuz Akın 1983 yılında 27
 
yaşında iken vefat eder. Halen küçük oğlu Oğuz Tekin ile birlikte İzmir’de yaşamaktadır.1952 yılında başladığı öğretmenlik mesleğinden 1981 yılında emekli olur. Çalıştığı 29 yıl boyunca emeğini öğrencilerinden esirgemez.
 
Osman İlker Hocayı 1985 yılı Temmuz ayında tanıdım. Yaz tatilinde Diyarbakır’da ki görevimden köyüme döndüğüm sıralarda, köyden şehire günde bir defa gidip gelen dolmuştan yabancı birisi inmişti. Bulunduğumuz mekâna geldi. Selam, hoş beşten sonra babamın üvey amcası Hüseyin Bulutun evini sordu. Eve birlikte gittik. Yürüdüğümüz sırada geliş amacını açıkladı. İlginçti. Artvin’li bir öğretmen gelmiş, Artvin kökenlilerin nüfusunu araştırıyordu. Bir akşam birlikte oturduk çay içtik. Uzunca bir sohbetten sonra konu daha iyi anlaşıldı.
 
Osmanlı İmparatorluğu ile Çarlık Rusya arasında 1877-1878 yıllarında yapılan savaşta Osmanlı İmparatorluğu mağlup oldu. Bu mağlubiyetten sonra insanlar Anadolu’nun iç kısımlarına göç etmeye başladılar. Bu göçler yıllar boyu devam etti. Birinci Dünya Savaşı sonrası Yukarımaden Köyünün Ruslara bırakılmasıyla birlikte yeniden göçler başladı. Yapılan bu göçler oldukça sıkıntılı, plansız programsız olarak Türkiye’nin çeşitli yerlerine yapılan göçlerdir. Gerek Aşağımaden, gerek Yukarımaden ve gerekse etraf köylerden binlerce insan yerinden yurdundan oldu. Nesiller birbirinden koptular. Osman Hoca öğretmen olarak gittiği birkaç yerde hemşerileri ile karşılaşır. Karşılaştıkları insanlar yakın akrabaları çıkar. Bu vb. konular Osman Hocanın bu tür bir çalışma yapmasına sebep olur. Hocanın çalışması dört yıl sürer. Kars’tan Edirne’ye kadar 34 il, 36 ilçe ve 40 tane köye gider. Bu yolculuk toplam 358 gün sürer. Bu zaman içerisinde ne otelde kalır ne de lokanta da yemek yer. Her gittiği yerde hemşerileri kendisini ağırlarlar.
 
Osman Hoca, yaptığı bu çalışmayı 1989 yılında iki cilt halinde toplam 1414 sahifeden oluşan 19\27 ebadında kitap haline getirdi. Kendi köylerine yakın olan Aşağımaden Köyü ile ilgili de aynı çalışmayı yaptı. Aşağımadenle ilgili yapılan çalışma Kültür Bakanlığı tarafından satın alındı. Halen tüm kütüphanelerimizde mevcuttur. Hocanın bunların dışında iki adet kitabı daha yayınlandı. Dört adet kitabı ise basılma aşamasındadır.
 
Osman Hocanın gerek öğrencilik, gerek öğretmenlik ve gerekse emekli olduktan sonra örnek olabilecek bir hayat hikâyesi vardır. Osman Hocanın çalışması 1984 ve daha önce doğanları kapsamaktadır. Kayıt altına alınan insan sayısı hakkında bir rakam vermek mümkün değildir. Bir muhacir çocuğu olarak bu kitap ile anne ve baba tarafından 1800 lü yılların başına kadar gidebilen uzak yakın akrabalarımı öğrenebildim.
 
Yeni kitap çalışmamda Osman Hocanın YUKARI MADEN VE YUKARI MADENLİLER (Kök Aileler ve Yaşam Ağaçları ) isimli kitabı yararlandığım kaynaklardan bir tanesidir. Yukarımadenin fiziki yapısı, tarihi ile birlikte insan göçünü, akrabalıkları, evlilikleri, doğum ölüm tarihleri ve insanların mesleklerinin anlatıldığı tarihi eser niteliğinde olan bu güzel çalışması için kendisine teşekkür ediyorum. Eşi Server Hanıma, oğlu Oğuz Beye ve Sayın Osman İlker Hocama Kayseri’den selamlarımı iletiyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
TABULARI YIKAN AYETLER YAVAŞÇA DEVELİDE İZ BIRAKANLAR ÂŞIK GÜZİNİ OSMAN İLKER 2 OSMAN İLKER 1 GENÇ ÇİFTLERİMİZ 5 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 4 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 3 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 2 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 1 MEHMET KAÇAR MEHMET ORAL YUSUF DOĞDU YAŞAR KÂĞITCI AHMET BAKIR ÖMER LÜTFİ BAKIR İSİM SOYİSİM 3 İSİM SOYİSİM 2 İSİM SOYİSİM 1 HAYATIMIZ SINAVIMIZDIR TARAFTAR VE TARAFSIZ OLMAK KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAYIN BAŞKANINA HAMDİ YOZGATLI ÂDEM ARMAĞAN MİLLET MİLLİYETÇİLİK - ÜMMET ÜMMETÇİLİK HEMŞEHRİ TÜRK OLMAK GELİN OLAN BALIKLAR. PİŞMANLIK HAÇIN HARBİ DOST ve İHANETİ RENCİDE OLMAK YÜKSEL KALKAN SÖZ ve ÖNEMİ EMANET SABIR ZAN ARİF NİHAT ASYA VE ÖĞRENCİSİ MEHMET BOZKURT SOFADAKİ KÜRÜN AHLAK ve ZAFİYETİ ( 1 ) EMİR ALİ ÖZÇAKIR BAŞARMAK 1 DİN VE VİCDAN AKIL VE ZEKÂ ÜZERİNE TEŞEKKÜR HÜR OLMAK LÜTFEN DİKKAT SABANCI MERKEZ CAMİİ SEÇİM VE ÖNEMİ ALİ’NİN MAVİ KANEPESİ ABDULLAH AYATA SELİM AKDOĞAN GÖÇLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER ACI GÖÇ 8 ACI GÖÇ 7 ACI GÖÇ - 6 ACI GÖÇ (4) ACI GÖÇ (3) ACI GÖÇ (2) ACI GÖÇ (1) GIYBET CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ Sabah Ezanı KARNE SEVİNCİ SIR VE SIRRIN SAKLANMASI ÇALIŞMAK VE ÖNEMİ BEDDUA İSTERSEN ÖĞRENEBİLİRSİN İNSAN VEFA ÖRNEĞİ DUA BİR NEFESTE KAYSERİ
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır