menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

“KURAN ÇİZGİSİNDEN SAPMAK”

İlhami ŞEKERCİOĞLU
İlhami ŞEKERCİOĞLU
25 Şubat 2020, Salı
Develi İmam Hatip Lisesinden dönem arkadaşım olan Kemal Yavuz üçüncü kitabı olan “TABULARI YIKAN AYETLER” adı altında yeni kitabını yayımladı. “KURAN ÇİZGİSİNDEN SAPMAK” 1 ve 2 adlı iki kitabı daha önce yayımlanmıştı. Kemal Yavuz gazetelerde yazdığı köşe yazıları ve kitapları ile Kayseri basınında yer almış emekli bir imamdır. 
Kemal Yavuz 1955 Develi Kale Köyü doğumludur. Ev hanımı bir anne ve işçi olan bir babanın evladıdır. Kendisi ile birlikte üç kız ikisi erkek beş kardeşi vardır. Kemal Yavuz İlkokulu köyünde, imam Hatip lisesini ise Develide bitirdi. 1977 yılında evlendi üç çocuk babasıdır. Kayseri Merkez ve ilçelerinde İmam Hatip olarak çalıştı. 1976 Tomarza Melikviran Köyünde göreve başladı. 1979 yılında Develi Yukarıkünye mahallesinde, Develi Zile kasabası ve daha sonra Kayseri Merkez Yeşil Mahalle Ünal Camii imam hatipliğinden 2000 yılında emekli oldu. Emekliliği ile birlikte Almanya, Hollanda, Fransa ve Danimarka da farklı camilerde imam hatip olarak görev yaptı. 
Kemal Yavuz, emekli olmadan önce Kuran-ı Kerimin meali ve nihayetinde tefsiri üzerine uzun yıllar çalıştı. Emekliliği ile birlikte bu alanda edinmiş olduğu bilgilerini-düşüncelerini köşe yazıları ve kitap olarak okuyucusu ile paylaştı. Halen çalışmalarına devam etmekte. Düşüncem o ki bu çalışmalar yakın tarihte kitap olarak okuyucusunun karşısına çıkacaktır. 
 
Bir kitabın ön sözü; o kitabın yazılış amacını ve kitap hakkındaki genel bilgileri okuyucusu ile paylaşır. Yazar; kitabın içeriğinde olan bu konuları ele alır onları açar, açıklar ve nihayetinde okuyucusunun bilgisine sunar. Kemal Yavuz kitabının ön sözünde bu kitabını yazma amacını şu şekilde ifade etmektedir. “ Değerli okuyucularım; bu çalışmayı yaparken sade, arı, duru bir İslam inancının kavranıp anlaşılmasını arzu ederek, yazdığım konuların cevabını ise ben değil Cenabı Allah’ın Kuranda ifade ettiği şekilde, Hz. Nebimizin tebliğini delil göstererek ayetlerle açıklayacağız.” 
Kemal Yavuz kitabındaki tüm anlatımlarını Kur’an-ı Kerim üzerinden ele almakta ve bu düşüncesinin gerekçesini, nedenini yine Kuran-ı Kerim deki birçok ayeti kerimeyle ifade etmektedir. 
Kitap temel olarak “Dua, Kuran Niçin Nasıl Okunmalıdır, Peygamber Efendimiz Kabirde Nasıl Davranmıştır, Peygamberimize Niye uyarız, Mezarlıklarda Ölmüşlerimize Nasıl Dua Etmeliyiz, İbadetler ve Hayırlar Kimin İçin Yapılmalıdır, Şefaat Yok, Tarikat Yok.” konularını üst başlık olarak ele almış. 
 
Bu başlıklardan “DUA” ve “ŞEFAAT” hakkındaki görüş ve düşünceleri kısaca şu şekildedir. 
Dua ve bir tespit: “İnsanın Allah huzurundaki saygısı demektir. Onun için dua ibadetin özüdür. İnsan, duasının kabul olmadığına değil dua edip etmediğine bakmalıdır. Tevhit inancının ana damarı, yalnız ve sadece Allah’a dua edip ve yalnız O’ndan isteyip sadece O’ndan Yardım beklenilmesidir. Çünkü insanın bütün dua ve diğer isteklerini sadece Allah karşılar. 
İnsanın; Allahtan başka varlıklardan yardım dilemesine, bunların yüzü suyu hürmetine ve yatırlardan, şeyhlerden dua istenmesi engellenecek şekilde iman ve inanca sahip toplumu yetiştirmek gerekir.”
 
ŞEFAAT YOK: “Zümer 43 Yoksa onlar/insanlar, Allah’ın yanında başka şefaatçiler mi edindiler? Deki o şefaatçiler hiçbir şeye güç yetiremezler ve akıl erdiremezlerse de mi şefaatçi edineceksiniz? Cenabı Allah bu ayette; Allahtan başka, Allah’ın yanında başka şefaatçiler mi edindiler diye sorup o şefaatçi edindikleriniz Allah gibi biliyorlar mı, güçleri yetiyor mu, akıl erdirebiliyorlar mı? Bunu onlar yapamaz. Şefaat yetkisi sadece ve yalnız bana aittir. Eğer benim bu sıfatımı şefaatçi edindiklerinize de verir ve bunlar bize şefaat edecek diye inanırsanız o zaman müşriklerin dediğini demiş olursunuz. Diğer bir ayet: Zümer 44 De ki: Bütün şefaat sadece ve yalnız Allah’ındır. Göklerin ve yerin hükümranlığı Allah’ındır. Sonra Allah’a döndürüleceksiniz” Allah  burada şefaatin parça değil yani bir kısmını Peygambere, bir kısmını yatırlara bir kısmını falan kişilere verdim demiyor.  
Üç haftada üç yazar arkadaşımın büyük emekler harcayarak kitap haline getirdikleri düşüncelerini ve kendilerini okuyucularıma tanıtmaya çalıştım. Amacım; yazmak düşüncesi içerisinde olan insanlara yardımcı olmak, onları yazmaya teşvik etmek ve yazar arkadaşlarımın haklarını, kamuoyu adına teşekkür ederek kendilerine iade etmekti. Yakın çevremden bildiğim birçok arkadaşımın bu işi başarabileceğine inanıyorum. Ve “onlara” gönülden koptuğu şekliyle “ha bir gayret” diyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
TABULARI YIKAN AYETLER YAVAŞÇA DEVELİDE İZ BIRAKANLAR ÂŞIK GÜZİNİ OSMAN İLKER 2 OSMAN İLKER 1 GENÇ ÇİFTLERİMİZ 5 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 4 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 3 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 2 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 1 MEHMET KAÇAR MEHMET ORAL YUSUF DOĞDU YAŞAR KÂĞITCI AHMET BAKIR ÖMER LÜTFİ BAKIR İSİM SOYİSİM 3 İSİM SOYİSİM 2 İSİM SOYİSİM 1 HAYATIMIZ SINAVIMIZDIR TARAFTAR VE TARAFSIZ OLMAK KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAYIN BAŞKANINA HAMDİ YOZGATLI ÂDEM ARMAĞAN MİLLET MİLLİYETÇİLİK - ÜMMET ÜMMETÇİLİK HEMŞEHRİ TÜRK OLMAK GELİN OLAN BALIKLAR. PİŞMANLIK HAÇIN HARBİ DOST ve İHANETİ RENCİDE OLMAK YÜKSEL KALKAN SÖZ ve ÖNEMİ EMANET SABIR ZAN ARİF NİHAT ASYA VE ÖĞRENCİSİ MEHMET BOZKURT SOFADAKİ KÜRÜN EDEP VE HAYÂ AHLAK ve ZAFİYETİ ( 1 ) EMİR ALİ ÖZÇAKIR BAŞARMAK 1 DİN VE VİCDAN AKIL VE ZEKÂ ÜZERİNE TEŞEKKÜR HÜR OLMAK LÜTFEN DİKKAT SABANCI MERKEZ CAMİİ SEÇİM VE ÖNEMİ ALİ’NİN MAVİ KANEPESİ ABDULLAH AYATA SELİM AKDOĞAN ÇUKURYURT KÖYÜ GÖÇLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER ACI GÖÇ 8 ACI GÖÇ 7 ACI GÖÇ - 6 ACI GÖÇ (4) ACI GÖÇ (3) ACI GÖÇ (2) ACI GÖÇ (1) GIYBET CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ Sabah Ezanı KARNE SEVİNCİ SIR VE SIRRIN SAKLANMASI ÇALIŞMAK VE ÖNEMİ İSTERSEN ÖĞRENEBİLİRSİN İNSAN VEFA ÖRNEĞİ DUA BİR NEFESTE KAYSERİ
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır