menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İHANET NEDİR?

İlhami ŞEKERCİOĞLU
İlhami ŞEKERCİOĞLU
06 Ocak 2016, Çarşamba
Yaşadığımız hayatta en çok şikâyetçi olduğumuz konulardan bir tanesi ihanettir. İhanetin gerek dini anlamda gerekse toplumdaki yeri nedir? İhanet psikolojik bir vakamıdır?

Önce ihanet nedir?

Sorusuna cevap vermeye çalışalım. Severek isteyerek bağlandığı bir durumdan sebep - sonuç ilişkisi olmadan aşağılayıcı bir tavır ortaya koyarak ondan vazgeçmektir. Sevgide aldatma, hakir görme hainlik ve neticesinde oldukça önem arz ettiğini bildiğimiz kötülüktür. İhanete uğrayan insan için ise her türlü güven kaybı ve neticesi üzüntüdür. Sevdiğimiz birinin ölümü, sahibi olduğumuz meta-malın elimizden çıkması gençliğimizin geride kalması bir şekilde kabullenebildiğimiz durumdur. Peki, neticesi güven kaybı olmakla birlikte, birçok olumsuzluklar yaşatabilecek İHANET öylemi? Bu durumda ihanet içerisinde olan insanın psikolojisi nasıldır? İhaneti bir suç, neticesini de büyük bir günah olarak bildiğimiz halde hangi ruh hali insanı bu şekildeki olumsuz bir davranışa sürüklemektedir?

Düşünelim; İnsan, sevmediği yahut düşmanı olduğunu bildiği insandan vicdani bir kanaat beklemeyebilir. Fakat insanın kendisine dost bildiği, birlikte oturup kalktığı, sevinçli ve üzüntülü durumunda birlikte olduğu, aynı camide aynı kıbleye yöneldiği bir insandan olumsuz anlamda bir davranışla karşılaşması kabul edilebilir bir anlayış değildir. Bu şekildeki yaklaşımı ihanet olarak kabul ederiz. İhaneti; arkadaşlar arası ilişkilerde, eşler arası yaşantıda, vatan sevgisi, inanç anlamında Vb. olması gereken birçok güzel değerde görebiliriz.

Aklı başında değerler sahibi olan bir insanın; cemiyet içerisinde birlikte olduğu, üzüntüsünü sevincini birlikte paylaştığı, kısacası dost bildiği arkadaşına. Hayatını birleştirdiği kader birliği yaptığı eşine. Aile ve yakın dostlarına. Ekmeğini yediği suyunu içtiği, ölünce kendisine mezar olabilecek güzel bir vatana. Kendisince kutsal bildiği değerlere ihaneti olmaması gerekir.

İhanet içerisinde olan insan, herhalde bulunduğu duruma kendince bir savunma psikolojisi geliştirmiştir. İçerisindeki kötü düşünce, insanda olması gereken vicdani değerleri bir kenara bırakmış, onun yerine ihanet olabilecek bir davranışı ortaya koymuştur. Galiba bu durum; insanın kendisini savunma sı değil, kendisindeki psikoloji bozukluğunu, toplumda kargaşayı, neticesinde düzensizliği, dinde ise büyük bir vebali oluşturur.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
TABULARI YIKAN AYETLER YAVAŞÇA DEVELİDE İZ BIRAKANLAR ÂŞIK GÜZİNİ OSMAN İLKER 2 OSMAN İLKER 1 GENÇ ÇİFTLERİMİZ 5 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 4 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 3 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 2 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 1 MEHMET KAÇAR MEHMET ORAL YUSUF DOĞDU YAŞAR KÂĞITCI AHMET BAKIR ÖMER LÜTFİ BAKIR İSİM SOYİSİM 3 İSİM SOYİSİM 2 İSİM SOYİSİM 1 HAYATIMIZ SINAVIMIZDIR TARAFTAR VE TARAFSIZ OLMAK KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAYIN BAŞKANINA HAMDİ YOZGATLI ÂDEM ARMAĞAN MİLLET MİLLİYETÇİLİK - ÜMMET ÜMMETÇİLİK HEMŞEHRİ TÜRK OLMAK GELİN OLAN BALIKLAR. PİŞMANLIK HAÇIN HARBİ DOST ve İHANETİ RENCİDE OLMAK YÜKSEL KALKAN SÖZ ve ÖNEMİ EMANET SABIR ZAN ARİF NİHAT ASYA VE ÖĞRENCİSİ MEHMET BOZKURT SOFADAKİ KÜRÜN AHLAK ve ZAFİYETİ ( 1 ) EMİR ALİ ÖZÇAKIR BAŞARMAK 1 DİN VE VİCDAN AKIL VE ZEKÂ ÜZERİNE TEŞEKKÜR HÜR OLMAK LÜTFEN DİKKAT SABANCI MERKEZ CAMİİ SEÇİM VE ÖNEMİ ALİ’NİN MAVİ KANEPESİ ABDULLAH AYATA SELİM AKDOĞAN GÖÇLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER ACI GÖÇ 8 ACI GÖÇ 7 ACI GÖÇ - 6 ACI GÖÇ (4) ACI GÖÇ (3) ACI GÖÇ (2) ACI GÖÇ (1) GIYBET CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ Sabah Ezanı KARNE SEVİNCİ SIR VE SIRRIN SAKLANMASI ÇALIŞMAK VE ÖNEMİ BEDDUA İSTERSEN ÖĞRENEBİLİRSİN İNSAN VEFA ÖRNEĞİ DUA BİR NEFESTE KAYSERİ
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır