menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HAYATIMIZ SINAVIMIZDIR

İlhami ŞEKERCİOĞLU
İlhami ŞEKERCİOĞLU
26 Eylül 2016, Pazartesi
İnsanoğlu kendi isteği ile dünyaya gelmedi. Yine kendi isteği ile dünyadan gitmeyecektir. Bir yaratıcısının olduğunu inancının gereği bilir. Gerek yaratıcısının yapın yapmayın şeklindeki emirleriyle birlikte, kader kazayı oluşturabilecek davranışlar, gerekse yaşadığı toplumun ortaya koyduğu kuralları kabul etmek ve bu doğrultuda yaşamak durumundadır. Bu durum kişinin her türlü sınavını oluşturur. Bu sınav insanın kendisini bilmesiyle başlar, ölümüne kadar devam eder. 
İnsan hayatında bu kadar önem arz ettiğini ve oldukça geniş yer tuttuğunu düşündüğümüz kişinin sınavı,  kendi özgürlüğünü olumlu yahut olumsuz kullanmasıyla birlikte, kendi iradesinin dışında da gelişebilir. Bu durum, yakın ve uzak çevre kaynaklı olduğu gibi, Allah’ın murat etmesiyle de olur. Netice itibarıyla kişi, ortaya konan her türlü şeyden davranış ve sabır anlamında sorumludur. Sınavımızı oluşturabilecek bu davranışlardan, öncelikli olarak kendi irademiz neticesinde tabi tutulabileceğimiz sınavlar üzerinde duralım. 
Her şeyi yoktan var eden Allah, ibadet ve güzel davranışlar anlamında, insanın cüzi iradesini külli iradeye bağlı olarak kullanmasını istemiştir. Bu davranışlar, olumlu ise şükrü, olumsuz ise bağışlanma adına, dua ile birlikte tövbeyi gerektirir. Bu durum kulun, gerek toplum içerisinde, gerekse Allah indinde ki durumunu, dolayısıyla sınavını oluşturur. Bununla birlikte, merkezi otoritenin ve toplumun, olumlu yahut olumsuz olaylar karşılığında, ortaya koyduğu oldukça çok yazılı ve sözlü kurallar vardır. Bu kurallar da önemli kurallardır. Netice itibarıyla bu kurallar, kişinin sınavını oluşturur. Kişiye yaşantısı boyunca, olumlu yahut olumsuz statü kazandırır. 
Kişinin diğer bir sınavı; Haddi aşan ‘’ ben odaklı’’ düşünce tarzı ve kişinin bir başkası için, sınav olmasına sebep olduğu zan, dedikodu ve iftira gibi olumsuzluk karşılığında ki durum ve davranışı, kişinin kendisi için ağır olan sınavını oluşturur. Neticesinde pişman olmayı, Allahtan af dilemeyi ve kulundan helallik almayı gerektirir. 
Kuranı Kerimde peygamberler dâhil, kulun sınavıyla ilgili birçok Ayeti Kerime var. Bu ayetlerin bir kısmında,  kulun sınavından bahsetmekle birlikte, olaylar karşısında sabır ve tövbe tavsiye edilir. Bakara 155 ‘’ Ant olsun ki, sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.’’ 
Âlemlerin rabbi olan Allah, insan dâhil, tüm kâinatı yoktan var etmiştir.  Yaratılanlar içerisinde olan, tüm canlı ve cansız varlıkların faydalanmak amaçlı kullanımını, akıl sahibi olan insanoğlunun emrine vermiştir. Bu durum, kişiye görev ve sorumluluk yükler. Bu görev ve sorumluluğun iyi yahut kötü kullanımı ise kişinin sınavını oluşturur. 
Bireysel anlamda hemen hepimiz gerek kendi olumsuz yaşantımız veyahut irademiz dışında gelişen birçok farklı olaylar yaşamışızdır. Verilen ömrün, mutlaka bir gün hesabının sorulacağını imanımız gereği biliriz. Kulluk görevimizle birlikte, Zannımız ve taraftarlığımız karşısında aklımızı kullanarak, sınavımızı oluşturabilecek birçok davranıştan uzak kalabiliriz. 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
TABULARI YIKAN AYETLER YAVAŞÇA DEVELİDE İZ BIRAKANLAR ÂŞIK GÜZİNİ OSMAN İLKER 2 OSMAN İLKER 1 GENÇ ÇİFTLERİMİZ 5 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 4 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 3 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 2 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 1 MEHMET KAÇAR MEHMET ORAL YUSUF DOĞDU YAŞAR KÂĞITCI AHMET BAKIR ÖMER LÜTFİ BAKIR İSİM SOYİSİM 3 İSİM SOYİSİM 2 İSİM SOYİSİM 1 HAYATIMIZ SINAVIMIZDIR TARAFTAR VE TARAFSIZ OLMAK KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAYIN BAŞKANINA HAMDİ YOZGATLI ÂDEM ARMAĞAN MİLLET MİLLİYETÇİLİK - ÜMMET ÜMMETÇİLİK HEMŞEHRİ TÜRK OLMAK GELİN OLAN BALIKLAR. PİŞMANLIK HAÇIN HARBİ DOST ve İHANETİ RENCİDE OLMAK YÜKSEL KALKAN SÖZ ve ÖNEMİ EMANET SABIR ZAN ARİF NİHAT ASYA VE ÖĞRENCİSİ MEHMET BOZKURT SOFADAKİ KÜRÜN AHLAK ve ZAFİYETİ ( 1 ) EMİR ALİ ÖZÇAKIR BAŞARMAK 1 DİN VE VİCDAN AKIL VE ZEKÂ ÜZERİNE TEŞEKKÜR HÜR OLMAK LÜTFEN DİKKAT SABANCI MERKEZ CAMİİ SEÇİM VE ÖNEMİ ALİ’NİN MAVİ KANEPESİ ABDULLAH AYATA SELİM AKDOĞAN GÖÇLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER ACI GÖÇ 8 ACI GÖÇ 7 ACI GÖÇ - 6 ACI GÖÇ (4) ACI GÖÇ (3) ACI GÖÇ (2) ACI GÖÇ (1) GIYBET CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ Sabah Ezanı KARNE SEVİNCİ SIR VE SIRRIN SAKLANMASI ÇALIŞMAK VE ÖNEMİ BEDDUA İSTERSEN ÖĞRENEBİLİRSİN İNSAN VEFA ÖRNEĞİ DUA BİR NEFESTE KAYSERİ
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır