menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ACI GÖÇ - 6

İlhami ŞEKERCİOĞLU
İlhami ŞEKERCİOĞLU
25 Mart 2015, Çarşamba
1923 yılında Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi Anlaşmasına göre, Selanik limanından bindikleri bir vapurla (1924) yola çıkan 2000 kişilik bir kafile ile yaşadıkları yerleri terk ederek 15 gün süren meşakkatli bir deniz yolculuğundan sonra Mersin Limanı’na gelmişlerdir. Gelen bu gruba devletimiz(iskân) yerleşim yeri olarak Mersin’in çevre köy ve kasabalarını göstermiştir. Bugün Mersin’e 10 km uzaklıkta bulunan 500 hanelik ismi Demirhisar olan bir muhacir köyü bulunmaktadır. Mersin’i sazlık ve bataklık halinde gören bir grup, Adana, Kozan ve Feke güzergâhını takip edip, Toroslar’ı aşarak Develi’nin Taşçı, Kiske ve Çukuryurt köylerine gelirler. Mübadele gereği Yunanistan’a dönen Rumların boşaltmış oldukları bu evlere yerleştirilirler. Kısaca, Çukuryurt’ta “Selanik muhaciri” denilen köylülerimizin hayat hikâyeleri budur.”

Yine Taşçı köyünden Yusuf Ülgü’nün bir anlatımına yer verelim:

“Demirhisar ve köylerine gelen herkesçe tanınan Yunan asıllı kişiler, Türklerin ileri gelenlerini yardım amaçlı gece dışarıya çağırırlar. Dışarıya çağrılanların hiç biri geri evine dönemez. Birçok işkenceden sonra şehit edilirler.

ERZURUM/ TORTUM/ AKSU KÖYÜ

Çukuryurt’a Erzurum, Tortum, Aksu köyünden gelenlerden Mustafa Kılınç’ın 10.4.2013 tarihinde anlattıkları:

“Geldiğimiz köyün adı Aksu’dur, Tortum İlçesi’ne bağlı bir köydür. Erzurum şehir merkezine 71, Tortum’a 19 kilometre uzaklıktadır. Aksu köyünün denizden yüksekliği ortalama 1600 metredir. Bu yükselti yaylada 2300 metreye kadar ulaşır. Köy, güneyindeki Demirciler, kuzeyindeki Su yatağı, doğusundaki Çardaklı ve batısındaki Arılı köylerine komşudur. Köy vadi içerisindedir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlılara katılmıştır. Kendilerini Dadaş olarak isimlendirirler.

Köylerinde Ali Ağa oğulları olarak tanınırlarmış. Ermeni ve Rus zulmü neticesinde köylerini terk etmek zorunda kalırlar.1914 yılında yapılan bu zulme dayanamaz olurlar. Osmanlı İmparatorluğu halkını korumakta zorlanır. Bu durumu gören devlet büyüklerinin önerisiyle İç Anadolu’ya göç etmeye karar verirler. Hayvanları ile çıktıkları bu yolu 3 ayda tamamlarlar. Kayseri ili, Tomarza nahiyesine yerleşirler. Burada bir yıl ikamet ederler. Daha sonra

buradan da ayrılırlar ve Yenice köyüne yerleşirler. Burada da 7 yıl kaldıktan sonra Çukuryurt’a yerleşirler.”

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
TABULARI YIKAN AYETLER YAVAŞÇA DEVELİDE İZ BIRAKANLAR ÂŞIK GÜZİNİ OSMAN İLKER 2 OSMAN İLKER 1 GENÇ ÇİFTLERİMİZ 5 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 4 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 3 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 2 GENÇ ÇİFTLERİMİZE 1 MEHMET KAÇAR MEHMET ORAL YUSUF DOĞDU YAŞAR KÂĞITCI AHMET BAKIR ÖMER LÜTFİ BAKIR İSİM SOYİSİM 3 İSİM SOYİSİM 2 İSİM SOYİSİM 1 HAYATIMIZ SINAVIMIZDIR TARAFTAR VE TARAFSIZ OLMAK KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAYIN BAŞKANINA HAMDİ YOZGATLI ÂDEM ARMAĞAN MİLLET MİLLİYETÇİLİK - ÜMMET ÜMMETÇİLİK HEMŞEHRİ TÜRK OLMAK GELİN OLAN BALIKLAR. PİŞMANLIK HAÇIN HARBİ DOST ve İHANETİ RENCİDE OLMAK YÜKSEL KALKAN SÖZ ve ÖNEMİ EMANET SABIR ZAN ARİF NİHAT ASYA VE ÖĞRENCİSİ MEHMET BOZKURT SOFADAKİ KÜRÜN AHLAK ve ZAFİYETİ ( 1 ) EMİR ALİ ÖZÇAKIR BAŞARMAK 1 DİN VE VİCDAN AKIL VE ZEKÂ ÜZERİNE TEŞEKKÜR HÜR OLMAK LÜTFEN DİKKAT SABANCI MERKEZ CAMİİ SEÇİM VE ÖNEMİ ALİ’NİN MAVİ KANEPESİ ABDULLAH AYATA SELİM AKDOĞAN GÖÇLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER ACI GÖÇ 8 ACI GÖÇ 7 ACI GÖÇ - 6 ACI GÖÇ (4) ACI GÖÇ (3) ACI GÖÇ (2) ACI GÖÇ (1) GIYBET CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ Sabah Ezanı KARNE SEVİNCİ SIR VE SIRRIN SAKLANMASI ÇALIŞMAK VE ÖNEMİ BEDDUA İSTERSEN ÖĞRENEBİLİRSİN İNSAN VEFA ÖRNEĞİ DUA BİR NEFESTE KAYSERİ
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır