menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

YETİM KİMDİR?

Fikret ŞANLIBABA
Fikret ŞANLIBABA
07 Ocak 2022, Cuma

Yetim kelimesi, Arapça kökenli bir kelimedir. “Yalnız kalmış kişi” demektir. Araplar sedeften büyük bir inci çıkar ise tek başına kaldığı için o inciye “Dürri yetim” yani benzeri olmayan tek kalmış inci derler. Yetimlikte aslolan çocuğun temel ihtiyacını karşılama işiyle mükellef olan babanın vefat etmesidir. Babası vefat eden her kişi rüşt çağına erene kadar yetimdir. Annesi vefat eden kişiye ise öksüz denir.

 

YETİMLİK NE ZAMAN BİTER

 

Fıkıh âlimleri yetimin yetimliğinin ne zaman biteceği konusunda ihtilafa düşmüşlerdir. Bir kısmı buluğa erince yetimlik biter (temel görüş budur) demişlerdir. Bir kısmı da rüşte erince yetimlik biter demişlerdir. Buluğa ermek (erkek veya kız olmaya ilk adımı atmak demektir) bugün için 14-15 yaşlarını kapsamaktadır. Rüşt ise hayata atılacak bir yaşa ulaşması yani baba olmadan hayatını kazanacak, ihtiyaçlarını karşılayacak yaşta olması demektir.

 

Yetim kalan bir çocuğun annesi bir başkası ile evlense dahi onun yetimliği devam etmektedir. Çünkü o çocuğun nafakası öz babası üzerine asli bir yükümlülüktür, o da vefat etmiştir.

 

YETİMLERİN EFENDİSİ HAZRETİ MUHAMMED ALEYHİSSELAMDIR

 

Allah, müminleri ümmetin yetim kalan çocuklarını doyurmaya, mali destek vermeye ve yaşam şartlarını düzeltmeye teşvik etmiştir. Kur’an-ı Kerim'de yetimlerden bahseden birçok ayet vardır ve Allah bu konuda hassas bir şekilde kullarını gözetmektedir. Devlet Başkanının velisi olmayanların velisi olduğu yolundaki genel kurala göre (Tirmizi, Nikâh 15) bu vazifenin devlet tarafından icra edilmesi gerekmektedir. Bu minval üzere Medine’de devlet gelirleri içerisinde yetimler için özel bir pay ayrılmıştır.

 

Yetimin malını yemek İslam’da en büyük günahlar arasında sayılmıştır. Yetimliği bizzat yaşamış olan peygamberimiz şehadet parmağını ve orta parmağını birleştirerek “Yetimi koruyup gözetenle ben, cennette böyle yan yana olacağız” demişlerdir. (Ebu Davud, Edeb, 121)

 

Anne ve babaları Müslüman olsun veya olmasın yetim çocuklar asla terk edilemez ve kötü insanların ellerine bırakılamaz. Günümüzde savaş, salgın ve doğal afetler yaşanması nedeniyle binlerce yetim vardır. Özellikle ülkemizde hayır faaliyeti yapanlar bilir ki 7-8 sene öncesinde yetim bulmak hakikaten zor bir iş idi. Zira bizim gibi toplumlarda çocuk bir ailenin parçası olduğu için babası da doğal sebeplerden ölürse ailenin diğer fertleri hayatta olduğu sürece yetim çok ele ayağa düşürülmez. Ya amca, ya hala birileri muhakkak sahip çıkar ve gerçekten de bizim toplumumuza ait oldukça az sayıda muhtaç olan yetim vardır. Ama ümmetin başına gelen savaşlardan dolayı mülteci kardeşlerimizin yetimleri çoktur. Bunları sahiplenecek akrabaları da kendileri gibi savaş mağdurudur. Bunlar ümmetin yetimleridir. Yetimin dini, meşrebi önemli değildir.

 

Allah Müslümanları kardeş kılmıştır. Allah, şeytana “İnsana secde et” dediğinde kendi yaratılışının farkını vurgulayarak “Ben ateştenim, onlar topraktan” diyerek secde emrini reddeden ve ilk ırk ayrımcılığını başlatandır. Bizim hangi ırktan olduğumuzun, yetimin hangi ırktan olduğunun asla önemi yoktur. Biz şeytan gibi ırk ayrımı yaparak Allah’a isyan etmedik. Bizler O'nun kullarıyız. Allah bütün Müslümanları kardeş kıldı. Yetim, muhacir din kardeşimizin çocuğudur. Müslümanlar da bir binanın tuğlaları gibidir. Bugünkü yetimlerin çoğu belki on seneye rüştüne erip kendi hayatına başlayacağı için tekrar yetim bulmakta zorlanacağımız günler gelecek diye düşünüyorum. Şu sıkıntının içindeki güzel günleri yakalayıp yetime sahip çıkmak, hayatı artı averaja çevirmek bizler için bulunmaz fırsattır. Herkes binasındaki, mahallesindeki, semtindeki yetime sahip çıkabilir “Yetim gülerse, dünya da güler.”

 

Henüz basılmamış olan hikâye kitabımda bir bölümü yetimlere ayırmıştım. Şimdi sizi o bölümle baş başa bırakıyorum.

 

Hikmetler:

Sakın yetimin gözyas¸ını yere düs¸ürme! Zaten o gözyas¸ı düs¸se de yere düs¸mezmis¸ derler, yetimi agˆlatan kavme azap gelmesin, yer titremesin, gök agˆlamasın diye Rahman’ın avucuna düs¸ermis¸ o damla.

Yetimin gözünün çapağını sil.

Bir yetim bulursan kendi evladının bas¸ını oks¸adıgˆın gibi onun bas¸ını da oks¸a. Bu kadar hızlı, saçının her teli adedince sevaba ulas¸acagˆın bir hayır bulamazsın.

Allah istese onun babasının canını almazdı. Allah, sadece ümmet kendi çocuğu gibi o çocuğada sahip çıkar mı diye imtihan etmektedir.

Yetimlerin efendisine salât-û selam olsun...

Hikâye:

Sahibi Allah Olana Dikkat Et!

Vaktiyle Bagˆdata bir vali atanmıs¸. Her gün s¸ehrin sokaklarını gezer, asayis¸ berkemal mı diye kontrol edermis¸. Yürürken eli arkasında böbürlenerek dolas¸ırmış. Pazısı kuvvetli, kılıcı keskin, kesesi de bir hayli doluymus¸. Daha ne olsun, ensesi yeterince kalınmıs¸. Bir gün yine tebaam ne eder diye endamlı endamlı parıltılı kaftanı ile yürürken oyun oynayan birkaç çocuğa denk gelmiş. Mahallede oyun oynayan çocuklar ne bilirler valiyi, birbirleri ile kovalas¸ırlarmıs¸. O hengâmede olan olur, bir yetim yerde birikmis¸ bir su birikintisine basar. Üzerine çamurlu su sıçrayan Vali, ipek kaftanın battıgˆını görünce tez bir hareketle tokadı yetimin yüzüne yapıs¸tırır. Bir s¸aakk sesi gelir. Sessizlikte bir s¸aakkk! Dünya duruverir gökte meleklerin kulak kesildigˆi bir s¸aakk! Ne bilsin su sıçratanın bir yetim oldugˆunu...

I·nci çamura düs¸tü diye degˆeri mi azalır?

Yeryüzünde nice gariban vardır ki gökyüzünde ismi tanınır.

Canı yanan çocuğun babası da yok ki kime kos¸up ağlasın, kime dert yansın? Kim acıyan yanagˆından öpsün?

Gözlerini semaya diker:
-Medet Rabbim! Senden başkakimim var?” der...

I·ki cümle hızla gögˆe yükselir, melekler panikler, bir telas¸ bas¸lar gökyüzünde, hem de ne telas¸! Gögˆün gözleri dönmüs¸ sessizlik çökmüs¸, herkes sonucu beklemekte ve şimşek hızıyla yetimin duasına icabet edilir, dua kadere dönüşür. O ensesi kalın adam nerden bilirdi ki yetimin sırtını âlemlerin Rabbine dayadıgˆını? Nerden bilirdi ki bir çocuğun: Allah’ım, al bunun canını!” diyecegˆini...

snat

Seni yetim bulup da barındırmadı mı?” (Duha Suresi, 6. Ayet)

Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin bas¸ını oks¸arsa, elinin dokundugˆu her saç teline kars¸ılık ona sevap vardır.”

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 250)

Ebu Hureyreden (R.A.) bildirildigˆine göre Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem s¸öyle buyurmus¸tur:

Kendi yetimini veya bas¸kasının yetimini kollayan kimseyle ben cennette s¸öyle yan yana bulunacagˆız.” I·s¸aret parmagˆı ile orta parmagˆını birles¸tirdi.

(Müslim, Zühd, 42)

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
BANKA PROMOSYONU ALMAK HELAL MİDİR? YETİM KİMDİR? BİR TÜRK FİLOZOFU NASRETTİN HOCA VE FIKRALARI YILBAŞI KUTLAMAK NEDİR? BİLGİ SORUNU HER MÜSLÜMANIN BİR VİRDİ OLMALIDIR İSLAM’DA 3 TALAK HAKKI (BOŞ OL, BOŞ OL, BOŞ OL DEMEK) NE DEMEKTİR? TARİH TEKERRÜRDEN Mİ İBARETTİR? DUYURU YAPAY ET HELAL MİDİR? KADER MESELESİ Laisizm ve dinin sosyal boyutu Aşı karşıtlarına karşıyım ama aşı taraftarı da değilim AFGANİSTAN’DA NELER OLUYOR? ŞİFA VESİLESİ BİTKİLER Dövme yaptırma Beytül mal (kamu malı) ASGARİ ÜCRET DEĞİŞMEZ HEP ASGARİDİR Nerede o eski tatlar muhabbeti ŞEYTANI VELİ EDİNENLER Hayvanlara merhamette denge KURBAN (MERHAMET) BAYRAMI İstifçilik İnsanın kendini müstağni görmesi SATILIK HASTALIKLAR İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister DARWİN’İN EVRİM TEORİSİ YAHUDİ VE PARA DERNEK İŞLETME HUKUKU (AHLAKI) RAMAZAN BAYRAMIMIZ VE ŞEKER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN OKU! Türkiye savaşa girer mi? Finans kurumları Ramazan hasbihalleri Toplumsal adetlerin menşeinde inancın yeri MİRAÇ KANDİLİ SADAKAT ÇAĞRISI ve CUMHUR İTTİFAKI ALLAH İÇİN SEVMEK VE ALLAH İÇİN BUĞZETMEK FİL SURESİ HİPNOZ NEDİR? YEMEK VE KİLO VERMEK ÜZERİNE NOTLAR...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır