menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

YEMEK VE KİLO VERMEK ÜZERİNE NOTLAR...

Fikret ŞANLIBABA
Fikret ŞANLIBABA
10 Kasım 2020, Salı
ÜÇ genç kendilerine bir yol göstermesi için bilge bir kişinin kapısını çaldılar ve O’na: Ey Üstat! Ey görmüş geçirmiş bilge insan! Biz bir konuda ihtilafa düştük bize akıl ver. Dünyada şu üç şeyden hangisi daha kıymetlidir diye sordular?
1-Dostluk
2-Cinsellik
3-Yemek
Bilge adam sakalını sıvazlarken gençlere tebessüm ederek şöyle cevap verdi;
“Gençler şunu iyi bilin ki dostluklar ancak yemekle başlar ve yemekle pekişir, görmez misiniz siz üç kişi iyi dost olana kadar kaç sofra paylaştınız? Yemek yemediğiniz birisi ile ne kadar dost oldunuz? Cinsellik ise bir hazdır ama yemeğe de bağlı olan bir hazdır, az yemek ve çok yemek o hazzı öldürür. O halde yemek cinsellik ve dostluktan öncedir. Çünkü; ikisinin de oluşma sebebidir. Unutmayın Cennette de nimetler sayılırken yemek cinsellik ve dostluklardan bahsedilmiştir. Ama iyi yemekler, iyi dostluklar ve tatmin olmuş bir beden. O halde kıymetli olan yemektir ama kaliteli yemektir” dedi.
***
Sakat doğmak, zenci doğmak, beyaz doğmak, Kürt veya Türk doğmak elinizde değildir ama şişman olmak sadece bizim tercihimizdir.
***
Patates kızartmasını hiç tuzlamadan yer misiniz? Yediğiniz bir tabak kızartmayı asla tuzsuz yemezsiniz çünkü sade patatesin tadı hiç de keyifli değildir. Şeker atmadan doğal bir limon suyu ile normal suyu karıştırsak o limonata zevk vermez. Ya da içtiğimiz içeceklerde şeker olmasa içmeyiz. Aslında biz tuz ve şeker tüketiyoruz. Birçok insan şeker olmadan çay içemez ancak bir kısım insanlar çaya şeker atmayı bırakmıştır ama bunu şekerden uzak kalmak için yapmamışlardır. Velhasıl sadece tuz ve şeker tüketerek yaşayan insanlar vardır. Biz de kısmen öyleyiz.
ŞİŞMAN
GURME OLMAZ
***
Genelde şişman insanlar çok zengin değiller ise iyi yemek yiyen insanlar değillerdir. Çünkü kaliteli yemekler pahalıdır. Ancak iyi yemek yiyenler ve yemeği iyi yapmayı bilenler kötü yemekleri ayırt edebilirler.
İyi yemek için zaman ayırmak lazımdır. Hatta yemeğe kolayca ulaşmak ve hızlıca pişirmek o yemeğin kıymetini kaçırır, güzel malzemeler alıp mutfağa girip robotları kurup kolayca bir yemek yapmak yerine elinizle doğrayıp o malzemeye sevginizi de katın. Hiç kimse o bilinmeyen elinin lezzeti denen şeyi katmadan o yemeği daha güzel bir hale getiremez. Törenle pişirdiğiniz o yemeği yiyin az yiyin ama kaliteli ve saygıyla yiyin.
***
Sabah işe giderken endüstriyel malzemeler katılarak pişirilmiş bir açma almak yerine evinizde kendi elinizle akşamdan hazırlayıp mayalandırdığınız poğaçanızı yiyin.
ÜÇ HARFLİLERİN ŞERRİNDEN ALLAH’A SIĞINIRIZ
***
Ekonomik sıkıntılardan dolayı fırsatçılık oluşturan bazı üç harfli ucuz marketlerden alışveriş yapmayın. 13 liraya bal satıldığını şayet arılar duysa büyük bir ihtimalle işi bırakıp bizde hazır alalım derlerdi. 8 liraya alınan salamı kediler dahi yememekteler, engin fıtratları ile neyin kokusunu aldılar derseniz, ucuz ve kalitesizliğin kokusunu koklamış olabilirler. 5 liraya reçel olmaz! Kavanoz parası, şekerin on liranın üzerinde olması göz önüne alınırsa glikoz, gıda boyası, renklendirici ve meyvesi ile imkânsız hale gelmektedir. Ya kaliteli malzeme alıp az yiyeceğiz ya da kaliteli malzeme alıp az yiyeceğiz.
İlla reçel olması gerekiyor ise her iki ayda bir yeni çıkan meyveden bir kilo reçel yapılması en kolay işlerdendir. Kış geliyor: portakal, turunç, ayva, yazın çilek, kayısı, ceviz vs. ile istediğiniz reçeli yapabilirsiniz. Evet biraz masraflı olabilir ama kaliteli yiyip az yemekle bu masrafı dengeleyebiliriz.
BEŞ ON LOKMADA
BİR İNSAN DOYAR
***
Eskiler; İki lokma kaburgayı kaldırmaya yeterli olur derler. Madem 10-20 lokmada bedeni doyurabiliyor isek sonraki lokmalarda neyimizi doyuruyoruz? Yemeğe devam ediyor isek mutlaka doyurduğumuz bir duygu vardır. Yazıyı okumayı durdurup bir dakika dahi olsa ben hangi duygumu tatmin ediyorum diye düşünmek lazımdır. Bir duygu var o duyguyu beslemek için yemek yiyoruz. Bu kişiden kişiye değişir hatta ekonomik sınıf farklılığı ile de değişir. Zengin kişinin doyduktan sonra yemeye çalışması ile fakir kişinin doyduktan sonra yemeğe çalışması hep farklı farklı duyguları ve endişeleri tatmin etmek içindir. Herkes kendi endişesine bir bakmalıdır. Hatta sigarada keyif kısmının harici hep bir duyguyu tatmin için içilir.
***
Yemeklere dikkat edeceğim diye de tam bir baş belası olmayın, kendinize ve etrafınıza eziyet etmek başka bir hastalıktır.
***
Hayatınızı komple değiştirmek yerine ufak dokunuşlar yapın. Daha şekerli bir hayattan daha az şekerli bir hayata geçin. Şıralı tatlı yerine sütlü tatlılara geçin.
***
Zayıflamanız için hayat felsefenizi değiştirmeniz gerekir gibi cümleler bana çok uzak gelmektedir. Hayatımızın ne felsefesi var da değiştirelim? İç Anadolu’da yaşayıp mantısız, makarnasız, ekmeksiz, buğday ürünleri olmadan bir hayat olmaz. Denizimiz vardı da biz mi balık yakalamadık? Yaşam felsefemiz değişecek diye analarımız ve babalarımızın tadını bile bilmediği ve görmediği şeyleri yemek ne lezzetli ne de keyiflidir. Ayrıca bir bölgede yaşayıp o bölgenin toksinlerini alıyorsanız bölgenizden uzak yerlerde yetişen antitoksinler mesela Bolivya muzu yemeniz size bir fayda vermez o bölgedeki elinizin altında yetişen antitoksinleri yiyerek yaşamanız gerekir.
***
Doyduktan sonra diğer duygularımızı beslemeye kalkmayalım yeter. Günlük almamız gereken kalori miktarı 2200 kalori ise bundan fazlasını aldığımızda vücudumuzda yağ olarak depolanacağını azını aldığımızda da zayıflayacağımızı bilmemiz yeterlidir.
***
Zayıflamanın en kolay yolu da ne yerseniz yiyin yiyeceğimiz malzemeyi ayırt edip bu oran beni doyurur deyip sadece onu yemektir. Alışkanlık olana kadar yemekten yiyeceğimizi ayırt etme işine devam etmeliyiz. Mesela kıymalı pide geldiğinde dört beş dilim bana yeterli diyorsanız ve bunu bir tabağa koyup sadece onu yiyorsanız hayırlı olsun iş bitmiştir. Diğer duygular da tatmin olacak diye fazla yemeye gerek yoktur.
Velhasıl kaliteli yiyin, az yiyin, güzel dostluklar yaşayın başka hazları yemekle tatmin etmeye çalışmayın. Saygılarımla..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN EFENDİM.. AYIPLARI ÖRTMEK FİTRE ya da FITIR SADAKASI Hitler ve Esir Yahudi Hikâyesi TUFEYLİ HİKAYELERİ YEDİ YIL BOLLUKTAN SONRA GELEN YEDİ YIL KITLIK DENİZ MAHSULLERİNİN HÜKMÜ SANAL ÂLEMDE MAHREMİYET DOĞA: SEKÜLER TOPLUMUN MODERN TANRISI(!) ALKOL SORUNU METAVERSE NEDİR TİCARETİN VE ZENGİNLİĞİN SIRLARI BANKA PROMOSYONU ALMAK HELAL MİDİR? YETİM KİMDİR? BİR TÜRK FİLOZOFU NASRETTİN HOCA VE FIKRALARI YILBAŞI KUTLAMAK NEDİR? BİLGİ SORUNU HER MÜSLÜMANIN BİR VİRDİ OLMALIDIR TARİH TEKERRÜRDEN Mİ İBARETTİR? DUYURU YAPAY ET HELAL MİDİR? KADER MESELESİ Laisizm ve dinin sosyal boyutu Aşı karşıtlarına karşıyım ama aşı taraftarı da değilim AFGANİSTAN’DA NELER OLUYOR? ŞİFA VESİLESİ BİTKİLER Dövme yaptırma Beytül mal (kamu malı) ASGARİ ÜCRET DEĞİŞMEZ HEP ASGARİDİR Nerede o eski tatlar muhabbeti ŞEYTANI VELİ EDİNENLER Hayvanlara merhamette denge KURBAN (MERHAMET) BAYRAMI İstifçilik İnsanın kendini müstağni görmesi SATILIK HASTALIKLAR İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister DARWİN’İN EVRİM TEORİSİ YAHUDİ VE PARA DERNEK İŞLETME HUKUKU (AHLAKI) RAMAZAN BAYRAMIMIZ VE ŞEKER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN OKU! Türkiye savaşa girer mi? Finans kurumları Ramazan hasbihalleri Toplumsal adetlerin menşeinde inancın yeri MİRAÇ KANDİLİ SADAKAT ÇAĞRISI ve CUMHUR İTTİFAKI İNSAN VE HAYVANIN FARKI ALLAH İÇİN SEVMEK VE ALLAH İÇİN BUĞZETMEK FİL SURESİ HAZRETİ ALİ’NİN ÖLÜMÜ HİPNOZ NEDİR? YEMEK VE KİLO VERMEK ÜZERİNE NOTLAR...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır