menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KURBAN (MERHAMET) BAYRAMI

Fikret ŞANLIBABA
Fikret ŞANLIBABA
24 Temmuz 2021, Cumartesi

Biz, atalarımızdan öğrendiğimiz nahif davranışları ayakta tutan bir milletiz. Bunu sizlere, bir kurban pazarlığında geçen diyalogla  örneklemek istiyorum:

Bir genç ve akrabaları güzel bir hayvan alıyorlardı. Gencin amcası pazarlığı uzatınca genç, “Amca! Eti zaten dağıtacağız, pazarlığı çok uzatıp gönülleri kırmayalım. Sonuçta bu ibadet.” dedi. Maşallah, Allah’a güzel bir hediye sunmak isteyen Müslümanlar hayvanın en güzelini alıyor, bunu yaparken kalp kırmaktan uzak duruyorlar ve bunun bir ibadet olduğunun farkındalar.

Genellikle birine hediye alacağımız zaman, hediyeyi kendisine aldığımız kişinin bizim yanımızdaki kıymetine göre alacağımız eşyanın güzel olmasına dikkat ederiz. Yırtık gömlek hediye edilmez, ayıptır. Onun içindir ki âlimlerimiz topal, hastalıklı, kör hayvanların kurban edilemeyeceğini söylemişlerdir. Zira bizim yanımızda kendisine hediye verilebilecek, Allah’tan daha kıymetli kim olabilir? Âlemlerin yaratıcısına kurban sunulacak olan hayvan, hayvanların en güzeli, en sağlıklısı olmalıdır. Eskiler kurbanlarını bu niyetler ile seçerlerdi. Bazıları sunuma hazır olsun diye hayvanını güzelce yıkayıp yününü tararken, kimisi kurbanına kına yakar, kimisi koçunun boynuzuna adeta özenle hazırlanmış bir hediye paketini andırırcasına kurdele bağlarmış. Bunlar hep nahif davranışlardır. Kişinin gönlü ve niyeti ile alakalıdır. Mesela bunun aksine kimisi de vardır ki ne yazık ki sadece et hesabı yapar.

Kurban, Rahman'a en güzel hediyeyi takdim etmenin yarışıdır. Sonuçta krala takdim edilen meyveler yine sarayın bahçesinden toplanmıştır. Hem zaten Rahman’a ulaşacak olan da kurbanın kanı veya eti de değildir. Kulun temiz niyeti önemlidir. Bıçaklar bile bu ibadetin aşkı ile iyice keskinleştirilir.

İbrahim Aleyhisselam, oğlu İsmail’i kurban etmek ile sınandı. Bir babanın asla yapamayacağını düşündürecek bir şeyle sınandı. Hatta geçtik yapabilmesini, bir babanın gözünü yumup hayal bile edemeyeceği bir şeyle sınandı ve evladını kendi elleriyle kurban etmesi emredildi. Ne yapacaktı? O dost idi. O Halilu’r-Rahman idi. Allah’ın sözünü boşa çıkaramazdı. Kendisi için imkânsız denilen şey, Allah’a verdiği söz karşısında eriyip bitiyordu. Canını, ciğerparesini, bir tanesini, yavrusu İsmail’i yatırdı. Sırf Allah’ın bir sözü uğruna yatırdı. İçi kan ağlayarak yatırdı. Evladı, ciğerparesi ölecekti ama Aziz ve Celil olan Allah’ın sözü yere düşmeyecekti.

Benzeri görülmemiş bir vefa örneğidir bu. Bana, meleklerin “Rabbim sen yeryüzünde bozgunculuk yapacak birilerini mi yaratacaksın?” dediklerinde, Rahman’ın “Ben sizin bilmediğinizi biliyorum" demesini hatırlattı. Ey melekler! Siz de şahit olun, insanoğlu böyle bir varlıktır! Bir vefa silsilesidir. Kurban, İbrahim Aleyhisselam'ın sınavı geçtiğinin, samimiyetini ispatladığının göstergesidir. Allah’ınemirleri için mazeret uydurmadan, ailesini ve bedenini ortaya koyduğu bir sınavdır. Müslüman bedel ödese dahi Allah’ın emirleri karşısında mazeret uydurmayan samimi insandır. Sevgi itaati gerektirir.

Artık İbrahim’in ailesi özel bir ailedir. Onun nesli özel bir nesildir. Zaten bu neslin devamı da dünyaya gelişiyle yeryüzünü şereflendiren peygamberimiz Hz. Muhammed’dir.

Bu duygular ile kurban alırız. Bu duygulardan dolayıdır ki kurban eti marketten aldığımız et gibi gelmez. Çok daha farklı duygular uyandırır. Bizde sadakatin son durağıdır. Ondan dolayı bayram yaparız.

HAYIRLI BAYRAMLAR EFENDİM

Bu günler bizlere binlerce yıldır bayramdır ve hiç değişmemiştir. Bayramlar halen o eski bayram tadında devam etmektedir. Bizler büyüdüğümüz için “Nerede o eski bayramlar?” demeye başladık ama halen çocuklar elbiselerini birbirlerine gösterip caka satma yarışındalar. Halen bir kenardan kurbanın kesilmesini izleyen çocukların gözleri kapatılmaktadır. Halen insanlar kendi babalarının onları götürdüğü gibi çocuklarını bayram namazına götürme telaşındadırlar. Halen uyuya kalıp camiye gidemeyen insanlara evin içinde "Bayram günü camiye de mi gidilmez?”, “Bayram günü de mi yatılır?” diye tafra satan anneler vardır.

Halen mahallede zile basıp şeker toplayan tanımadığımız çocuklar vardır. Halen dedeler bir kenarda torunlarına verecekleri paranın hesabını gizliden gizliye zihinlerinde yapmaktadırlar. Halen büyük şehirlerde “Bayramlar bitti, nerede o eski bayramlar?” denilmektedir. Velhasıl halen gidip gelmeler, ziyaretler, bayram tıraşı olmalar devam etmektedir. Aslında bayramlar yine bayram tadındadır. Aslında “Nerede o eski bayramlar?” değil "Nerede çocukluğumuz?" diye sormak lazımdır. Velhasıl dostlar, hayırlı bayramlar diler; küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öperiz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
“AVRUPALI SOSYAL HAYATTA NEDEN BİZDEN DAHA AHLÂKLI?” BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN EFENDİM.. AYIPLARI ÖRTMEK FİTRE ya da FITIR SADAKASI Hitler ve Esir Yahudi Hikâyesi TUFEYLİ HİKAYELERİ YEDİ YIL BOLLUKTAN SONRA GELEN YEDİ YIL KITLIK DENİZ MAHSULLERİNİN HÜKMÜ SANAL ÂLEMDE MAHREMİYET DOĞA: SEKÜLER TOPLUMUN MODERN TANRISI(!) ALKOL SORUNU METAVERSE NEDİR TİCARETİN VE ZENGİNLİĞİN SIRLARI BANKA PROMOSYONU ALMAK HELAL MİDİR? YETİM KİMDİR? BİR TÜRK FİLOZOFU NASRETTİN HOCA VE FIKRALARI YILBAŞI KUTLAMAK NEDİR? BİLGİ SORUNU HER MÜSLÜMANIN BİR VİRDİ OLMALIDIR TARİH TEKERRÜRDEN Mİ İBARETTİR? DUYURU YAPAY ET HELAL MİDİR? KADER MESELESİ Laisizm ve dinin sosyal boyutu Aşı karşıtlarına karşıyım ama aşı taraftarı da değilim AFGANİSTAN’DA NELER OLUYOR? ŞİFA VESİLESİ BİTKİLER Dövme yaptırma Beytül mal (kamu malı) ASGARİ ÜCRET DEĞİŞMEZ HEP ASGARİDİR Nerede o eski tatlar muhabbeti ŞEYTANI VELİ EDİNENLER Hayvanlara merhamette denge KURBAN (MERHAMET) BAYRAMI İstifçilik İnsanın kendini müstağni görmesi SATILIK HASTALIKLAR İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister DARWİN’İN EVRİM TEORİSİ YAHUDİ VE PARA DERNEK İŞLETME HUKUKU (AHLAKI) RAMAZAN BAYRAMIMIZ VE ŞEKER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN OKU! Türkiye savaşa girer mi? Finans kurumları Ramazan hasbihalleri Toplumsal adetlerin menşeinde inancın yeri MİRAÇ KANDİLİ SADAKAT ÇAĞRISI ve CUMHUR İTTİFAKI İNSAN VE HAYVANIN FARKI ALLAH İÇİN SEVMEK VE ALLAH İÇİN BUĞZETMEK FİL SURESİ HİPNOZ NEDİR? YEMEK VE KİLO VERMEK ÜZERİNE NOTLAR...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır