menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister

Fikret ŞANLIBABA
Fikret ŞANLIBABA
15 Haziran 2021, Salı

Hiç iyi olacağını zannederek kendi kötülüğünüze dua ettiğiniz oldu mu?

Allah’tan iyi zannedip talep ettiğimiz şeyin sonu nasıl olacak nereden bilebiliriz?

İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister. İnsan pek acelecidir!” (İsra Suresi 11. Ayet)

Kudretli olmak bir işin başından sonuna kadar güç yetirebilmek demektir. Yegâne güç ve kudrete sahip olan yalnızca Allah’tır.

Allah kuluna seçmekle alakalı bir irade vermiştir. Kul önüne gelen meselelerde bir tercihte bulunur, bulunduğu tercih cihetinde mesuliyeti ve imtihanı başlamış olur. Yaratma işi Allah’a ait olduğu için Allah sonucu ister kulun tercihine uygun olarak yaratır, ister bizim bilmediğimiz sebeplerden dolayı farklı yaratır. Ama işin sonu hiçbir zaman bizim elimizde değildir.

Hazreti Ali’ye nispet edilen “Allah’ın en çok Allah olduğunu her talebime istediğim gibi karşılık vermemesinde gördüm çünkü beni bana bırakmıyor.” şeklinde bir söz vardır. Bu söz mikro boyutta insanoğlu tarafından böyledir, kendi aklımız neticesinde çocuklarımızın istek ve taleplerinin bir kısmına “Hayır!” diyoruz. Çünkü çocuğumuzun aklının ermeyeceği birçok sebebi düşünüyoruz, yine onun hayrını barındıran işlerden dolayı talebini reddediyoruz ki Allah kulun bilmediklerini bilen, hesap etmediklerini dahi hesap edendir.

Kul rızkını aramak için bir dükkân açmaya karar verir. İster bakkal dükkânı açıp rızkını helalden talep eder, ister tekel bayi açıp haramdan gelecek bir kapı açar. Kul yapacağı tercihten sorumludur. Ama o girdiği işin sonucunun nasıl yaratılacağını, tercihinin neye mal olacağını asla bilemez. Allah ister kulun dilediği gibi bir sonuç yaratır, ister yaratmaz. Kul açtığı işte başarılı olursa başarıyı aklına, tecrübesine mal eder. (Düşündüm şöyle bir işin tutacağına karar verdim açtım ve iş tuttu der.)İşin sonucunu kötü yaratır da batar ise kendince sebepler bulur, “Pandemi oldu, dolar çıktı vs. ondan battım.” Der. Hâlbuki işler Allah’ın gücü ve kudreti dâhilinde döner.

ALLAH ZENGİNDİR.

Ey kullarım! Eğer önceniz (önceki yaşayanlar), sonranız, insanınız, cinniniz (gelmiş geçmiş bütün insanlar ve cinler), yüksek bir yerde durup benden istese, herkese istediğini veririm (kim ne istemez ki?) bu benim katımdakini noksanlaştırmaz. Ancak iğnenin denize daldırıldığı zaman denizden noksanlaştığı kadardır. (Sahih-i Müslim)

Yani Allah’ın mülkü asla eksilmez, vermemesi olmadığından değildir. Eskiler der ki: Adamın birisi Allah’tan az isteyenin gözü çıksın der sonra bütün dünyayı istermiş ve adam kör olmuş. Allah’ın mülkünde dünyanın bir önemi yoktur.

 Allah kullarını ciddi bir şeklide dinler, ya onların istediği gibi netice verir ya da kulun hayrına olacak şekilde onun istediği dışında bir netice verir. Ama kulun kendisinden talep ettiği, Allah’ın Allah olduğunu bildiği ve kendisini Allah indinde muhtaç gördüğü için kulun talebini O’nun istediği gibi sonuçlandırmadığında yine kulun duasına karşılık ahirete bir nasip bırakır. Zerre kadar hayır karşılıksız bırakılmayacaktır.

“İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister. İnsan pek acelecidir!” (İsra Suresi 11. Ayet)

Kişi kendisi için Allah’tan şer ister mi?

İki kişi kendisi için Allah’tan şer ister;

  • Cahil kişi. Gördüğü kötülük karşısında intikam alma hissi ile daha büyük bir kötülüğü ister. Mesela: Kendisine zulmeden evladı veya komşusuna karşı, “Allah belanı versin” diye dua eder. Ya da “Allah canını alsa da kurtulsam” gibi dua eder. Allah kulun duasına icabet eder o kişinin belasını verir. Artık hem zalim hem de Allah’ın belasını verdiği bir oğlu olmuş olur. O halde kişi dilinden ne çıkacak bilmek zorundadır.
  • Cahil kişi. Bu kişi de kendi zihninden geçirdiği işin hayır olduğunu düşünüp, hayrı istiyorum zannederek Allah’tan sabah akşam şer ister. İnsan fiilinde tercih yapar ama onun hayırlı mı şerli mi olduğunu bilemez?

Bunlar boyutları birbirinden farklı iki cahiliyet türüdür.

Kimi insanlar, “Allah’ım çocuğum olsun” der. Kimi insanlar da doğurduğu evladın belasından kurtulamaz.

Kimi insan para ister ama o paranın kendisine ne getireceğini asla bilemez.

Hayrın içinde şer, şerrin içinde hayır gizlidir.

Hatta kurtulmaya çalıştığımız, şer olarak gördüğümüz şeyler bile belki hayırdır. Bir hadiste mealen: Allah bir kulu sever ona cennette bir yer yapar ama kulun o yere erişmek için fazlaca ibadeti yoktur. Allah da o kula bir musibet verir o musibete katlandığı, sabrettiği sürece karşılığını cennette alacağı bir iş olur.

Bir Müslüman’ın başına gelen her musibet hatta eline kıymık bile batması onun için af vesilesidir. Kulu çile çekiyor diye Allah asla ona zulmetmez, bilmediğimiz hayırlar vardır.

Bir kadın sara nöbeti geçiriyordur. Peygamberimize gelip, “Bana dua et bu hastalık gitsin.” der. “Dua edeyim gitsin mi yoksa karşılığında Cennet mi istersin?” deyince kadın, “Cenneti isterim.” diye cevap verir.

Kıymetli okuyucum Allah her istediğimizi verse belki kendimiz için yaşanamaz bir hayatımız olur. Meselelerin iç yüzünü ve sonucunun ne olacağını bilmiyoruz. Hayır zannettiğimiz işlerde şer, şer zannettiğimiz işlerde de hayırlar çıkıyordur. Bunu farklı farklı olaylarda birçok kez hayatımızda görmüşüzdür.

Biraz geri çekilip mesleğinize, çocuklarınıza, ekonomik durumunuza, yaşadığınız mahalleye, hayatınıza bir bakın. İnsanoğlunun ulaştığı yerler kendi tercihi sonucu mu? Yoksa tercihi sonucunda bir kapı açıldı, oradan bir kapı açıldı ve oradan bir kapı açıldı derken yepyeni bir dünyaya mı ulaştı?

Mühendis olmayı hedefleyen insanın öğretmen olması, filan şehirde yaşayacağım diyen kişinin başka bir şehirde yaşaması, kiminin okuması ama sonrasında esnaf olması hepsi bir hesap çerçevesinde olan işlerdendir.

Birçok insan para kazanacağım diye hayaller kurarak, bu işi alayım bu kez tamam diye dua ederek girdiği işlerde iflas etmedi mi?

O halde madem bir işe yönelirken insan olarak o işin başını ortasını ve sonucunu ihata edecek, kuşatacak bir bilgiye sahip değiliz ve sadece tercihlerimizden mesulüz yani neye karar aldığımızı bile bilemiyoruz. O halde işlerimizde Allah’a dönücü olalım ve “Rabbim bu işin sonu hangi meselemde hayır olacak ise beni, gönlümü o işe yönlerdir, elimden tut. Sen benim sahibimsin.” diyelim.

“Rabbena Atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve gına azabennar”.

“Rabbim bana dünyada iyilik ver ahirette de iyilik ver ve beni cehennem azabından koru”

Eskiler der ki, Çok isteme verilir. İstediğin şeyin sonucunu bilmediğin için talepte bulunmuşsan çokça istemeye devam etme. Allah seni duydu, talebini ciddiye aldı ama vermiyor belki ısrar ede ede sonunda istediğin verilir sonra ben ne yanlış iş yapmışım dersin, anlamına dikkat çekmektir.

Hayırlısını talep etmek her işte “Rabbim hayırlısı bu ise kolaylaştır.” demek doğru olandır.

“Allah, iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır.” (Bakara Suresi 257. Ayet)

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN EFENDİM.. AYIPLARI ÖRTMEK FİTRE ya da FITIR SADAKASI Hitler ve Esir Yahudi Hikâyesi TUFEYLİ HİKAYELERİ YEDİ YIL BOLLUKTAN SONRA GELEN YEDİ YIL KITLIK DENİZ MAHSULLERİNİN HÜKMÜ SANAL ÂLEMDE MAHREMİYET DOĞA: SEKÜLER TOPLUMUN MODERN TANRISI(!) ALKOL SORUNU METAVERSE NEDİR TİCARETİN VE ZENGİNLİĞİN SIRLARI BANKA PROMOSYONU ALMAK HELAL MİDİR? YETİM KİMDİR? BİR TÜRK FİLOZOFU NASRETTİN HOCA VE FIKRALARI YILBAŞI KUTLAMAK NEDİR? BİLGİ SORUNU HER MÜSLÜMANIN BİR VİRDİ OLMALIDIR TARİH TEKERRÜRDEN Mİ İBARETTİR? DUYURU YAPAY ET HELAL MİDİR? KADER MESELESİ Laisizm ve dinin sosyal boyutu Aşı karşıtlarına karşıyım ama aşı taraftarı da değilim AFGANİSTAN’DA NELER OLUYOR? ŞİFA VESİLESİ BİTKİLER Dövme yaptırma Beytül mal (kamu malı) ASGARİ ÜCRET DEĞİŞMEZ HEP ASGARİDİR Nerede o eski tatlar muhabbeti ŞEYTANI VELİ EDİNENLER Hayvanlara merhamette denge KURBAN (MERHAMET) BAYRAMI İstifçilik İnsanın kendini müstağni görmesi SATILIK HASTALIKLAR İnsan şerri de hayrı istediği gibi ister DARWİN’İN EVRİM TEORİSİ YAHUDİ VE PARA DERNEK İŞLETME HUKUKU (AHLAKI) RAMAZAN BAYRAMIMIZ VE ŞEKER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN OKU! Türkiye savaşa girer mi? Finans kurumları Ramazan hasbihalleri Toplumsal adetlerin menşeinde inancın yeri MİRAÇ KANDİLİ SADAKAT ÇAĞRISI ve CUMHUR İTTİFAKI İNSAN VE HAYVANIN FARKI ALLAH İÇİN SEVMEK VE ALLAH İÇİN BUĞZETMEK FİL SURESİ HAZRETİ ALİ’NİN ÖLÜMÜ HİPNOZ NEDİR? YEMEK VE KİLO VERMEK ÜZERİNE NOTLAR...
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır